Ordu
DOLAR15.5457
EURO16.2226
ALTIN907.91
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

“Açım gardaşım…”

Akaryakıtın litre fiyatı 10 liranın üzerine çıkınca, özel aracımla gazeteye gelip gitmeyi bir süreliğine askıya aldım. Toplu taşıma araçlarında 65 yaş üstü “ücretsiz” hakkımı kullanmaya başladım. Genellikle belli bir noktaya kadar yürüyor, yürümede zorlandığımda biniyorum o toplu taşıma araçlarına…

Evle gazete arası yaklaşık 4 kilometre… Bu mesafeyi yol boyu mola vermediğimde, 1 saat yürümeyle tamamlıyorum.

Dünkü yürüyüş yolumun üzerinde, karşıdan gelen yaşlı bir kadın, elinde tuttuğu bir paket kağıt mendili uzattı ve: “Açım gardaşım” dedi. Mendil almadan bir miktar bozuk para verip yürümeye devam ettim.  Yürüyüşü sonlandırdığım noktaya kadar “Açım gardaşım…” üzerinde düşünerek; açlık, yokluk konusunda en az on makaleyi, daha gazeteye gelmeden havaya suya yazmış oldum.

***

Sabah haberleri izleyip yola çıkmıştım. “Son Dakika” haberlerinde; 51 stokçunun gözaltına alındığı, cezai ve de yasal işlemlerin hemen başlatıldığı söyleniyordu. 

51 saygın yurttaşımızın neleri satmayıp, stokladığını öğrenemedim. Son dakika haberi bendenize yeni değil eski Türkiye’nin “Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu ile Milli Korunma Kanunu’nu hatırlattı.

Demek ki olağan hallerde, raflarda beklemeye bırakılan bir kısım kanunlar, “olağanüstü hallerde” o raflardan indirilip, uygulamaya sokuluyor.

Özetle; Milli Korunma Kanunu, ekonomimizdeki bozulmayı durdurmaya yetmedi. Keza Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanununu da şu sıra işlevsiz… Eğer, fakat, nasıl, ne derseniz deyin… Türk parasının kıymetini koruma yükümlülüğü, bağımsız(!) Merkez Bankası’nındır. Bu da Merkez Bankası’nın kuruluş amaçlarına uygun hale getirilmesiyle mümkündür.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar