Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

Acımasız emek sömürüsü…

Ülkenin kanayan yarası kayıt dışı ekonomi ve kaçak işçilik yoğun mücadeleye karşın önlenemiyor. Resmi rakamlara göre, kaçak işçilik yüzde 36 gibi ürkütücü orana yükseldi.   

Emek sömürüsünün en yalın örneği olan kayıt dışılık ve kaçak işçi istihdamı baş ağartmaya devam ediyor. Kayıt dışı ekonomi, kaçak işçilikle birlikte tüm sektörlerde kaçak ürünlerle yüzünü gösteriyor. Fiyatının ucuz olmasından ötürü son dönemlerde sahte ve kaçak ürünlere yönelimde artış oldu. Ürünlerin fiyatı ucuz olsa bile son derece kalitesiz. Yurda kaçak giren ürünler büyük miktarda vergi kaybına yol açıyor.  Prim ve vergi kaybı kaçak işçilikte de yaşanıyor.        

Yabancılar kadar çok sayıda Türk emekçi işsizlikten ötürü merdiven altı işyerlerinde düşük ücretle, sosyal güvenceden yoksun çalışıyor. Ekonominin, çalışma yaşamının ayrılmaz parçası haline gelen, alınan önlemlere karşın bir türlü önlenemeyen kaçak işçilik hem emeğe hem de devlete büyük darbe vuruyor.

Çok düşük ücretle kayıt dışı çalıştırılmalarından ötürü, ekonomiye verdiği zararın yanında milyonlarca işsizin iş bulabilmesini de engelliyor kaçak yabancı işçiler. Suriye’den gelen dört milyona yakın sığınmacının büyük bölümü her alanda, özellikle merdiven altı üretimde çok düşük ücretle çalışıyor.   Yurdun her yanında kendini gösteren kaçak işçiler ülkeyi kuşatmış durumda.

Yüz binlerce üniversite mezunu genç yanıla yakıla iş ararken, yabancı kaçak işçilerin günlük 40, 50 lira gibi son derece düşük ücretle denetimden uzak, sigortasız çalışması yüksek boyutlara ulaştı. Özellikle ev hizmetlerinde çocuk ve yaşlı bakımı için komşu ülkelerden çok sayıda yabancı kadın Türkiye’ye geliyor. Bu kadınlardan bir bölümü yasal olarak çalışırken, çoğunluğu da kaçak olarak istihdam ediliyor. 

Yabancı işçiler arasında yasal izin alarak çalışanların sayısı son derece düşük.   Düşük ücretle, kayıt dışı istihdam edilen yabancı işçilerden ötürü kayıtlı çalışan Türk işçisi işini, aşını, ekmeğini yitiriyor. Yüzde 13’ü aşan işsizlik oranı karşısında kaçak yabancı işçiliğin bu denli artması, yaygınlaşması bir yerlerde eksiklik, ihmal olduğunu ortaya koyuyor. Ya yasalar yeteri kadar uygulanmıyor, ya da cezalar caydırıcı değil.

Çığ gibi büyüyen kaçak yabancı işçiler adına kesilen para cezaları çok düşük. Ya denetimler gereği gibi yapılamıyor, ya da uygulanan para cezaları işvenler üzerinde caydırıcı olamıyor. Ülkemizde milyonlarca insan iş beklerken,  Türkiye’nin ‘’Kaçak İşçi Cenneti’ne dönüşmesi, buna göz yumulması  hem kendi işsizimize, hem de ekonomiye yapılan en büyük kötülük.

İşverenlerin yabancı kaçak işçi çalıştırma iştahının kesilmesi, önlenmesi için çok ama çok katı kurallara, ağır yaptırımlara gereksinim var. Patronlar, işçisini ya sigortasız çalıştırarak ya da ödediği maaşı düşük göstererek kayıt dışılığı teşvik ediyor.

Hatta bazı işverenlerin çalıştırdığı işçiye bankadan üç bin lira maaş yatırıp bin 500 lirasını yani yarısını geri aldığı bile belirtiliyor. İşte böylesine acımasız, emek sömürücüsü özellikle yabancı kaçak işçilerin çalıştığı kayıt dışı istihdam.

     

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar