Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

Acıyı hissedememek...

Arkadaşım Bahtiyar Köksal, işyerinin önünde meydana gelen bir kazanın ardından Facebook’ta şunları paylaşmış:

“İşyerimin önünde aracının içinde rahatsızlanarak orta refüje çıkan taksici kardeşimize ambulans gelene kadar yardımcı olmaya çalışırken, trafikte seyreden araçların içindeki kimi işgüzarların ellerinde cep telefonu ile görüntü almalarını ibretle ve tiksinerek izledim... Kimi can derdinde, böyleleri de film peşinde... Yazıklar olsun!”

Kasap et derdinde, koyun can derdinde misali, dünyanın dört bir yanında bu tür manzaraları görmemiz mümkün...

Kaza geçirmiş bir insanın acısına duyarsız kalıp, onun fotoğrafını çekmek, arkadaşlarına göstermek, ya da sosyal medyada paylaşmak nasıl bir duygu olsa gerek!..

Oysa bir gazetecinin şahit olduğu bir kazayı görüntülemesinin mi, yoksa kaza geçirenlere yardım etmesinin mi doğru davranış olduğunu uzunca bir süre tartışmamıza rağmen!

Üstelik de gazetecinin asıl görevinin kamuoyunu bilgilendirmek olduğunu bilmemize rağmen!..

Ne yazık ki içinde yaşadığımız zaman diliminde geldiğimiz nokta bu!..

Günümüz dünyasında insanların bir kısmı neden böyle davranıyor? Sanırım bunun sebebi empati noksanlığı olsa gerek.

Yoksa, bir insan trafik kazası geçirip yaşam mücadelesi verirken, buna şahit olan insanların bazılarının üzülmemesi, yüreklerinin sızlamaması, yüzlerin asılmamasını başka türlü nasıl açıklayabiliriz ki?

İnsanlar giderek daha fazla kendine odaklı bir yaşam sürüyor; egomuz içi hava dolu bir balon gibi şiştikçe şişiyor.

O kadar kendimize odaklı yaşıyoruz ve fark edilebilmek, ben de varım diye haykırmak adına öyle davranışlarda bulunuyoruz ki, anlamak mümkün değil!

Amerikan Psikologlar Derneği (APA) sürekli olarak kendi fotoğrafını, yemek masasını, yediklerini, içtiklerini, mallarını, mülklerini, gittiği, gezdiği mekanları paylaşmanın psikolojik bir rahatsızlık olduğunu açıklamış.

Nedeninin ise şöyle belirtmiş: “Üstünlük duygusu, empati noksanlığı, kendini özel zannetme, beğenilme ihtiyacı, hayranlık...”

Kendimize hayranız ve hayranlarımızı çoğaltmak adına giderek insanlıktan uzaklaşıyoruz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar