Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Açlık, yokluk, yoksunluk

Başlığı üçledim; açlık, yokluk, yoksunluk…  Bu üçlemenin temeline iklim değişikliğini koyarsanız, epey zor günler/yıllar bizi bekliyor. 

Bu yıl, sadece İstanbul’a değil, Ordu’ya da kış gelmedi. Kimi uzmanlar, bundan böyle dört mevsim değil, iki mevsim yaşamaya hazırlanmalıyız diyorlar. 

Yıl iki mevsime çekilince, kapıda kuraklık var demektir. Bunun da tarımda önemli rekolte düşüklüklerine neden olacağı bir tarafa yazılmalıdır.

*** 

Zaman zaman haddim olmayarak ortaya bir formül atıyorum…  Formül şöyle: Tarımda artış 2,4,6,8,10,12,14 diye hesaplanıyor, iş nüfus artışına gelince bu hesap 2,4,8,16,32,64,128 diye katlanarak devam ediyormuş… 

Hatırlatırım, 1950’li yıllarda 18 milyon ton buğday üretimi ile dünyada kendi kendine yeten bir ülke konumundan bugün 19/20 milyon ton üretimle, buğday ithal eden ülkeler arasına girdik. 

1950‘li yıllarda 2000 yıl önceki yöntemlerle kara sapanla tarlalar sürülürken, sonrasında traktörler, biçerdöverler ve diğer teknolojik araçlar devreye girdi, kırsal (köyler) hızla boşaldı, kentlerin nüfusu ikiye üçe katlandı.

Doğal sonuç: Kırsalın işsiz bıraktığı nüfus, kentlerde de –istihdam sağlayacak bir sanayi de olmadığı için- işsizler ordusuna katıldı.

*** 

Bugün insanlara, üste de para veriyorum, hadi kırsala dönün deseniz, kim gider?

Örneğin Köy/Kent gerçeği ortada… Başbakan Bülent Ecevit’in Köy/Kent projesine olumlu bakan Hürriyet Gazetesi Başyazarı Oktay Ekşi, Mesudiye Kurultay’larında bu tezi ortaya attı ve Mesudiye’nin “Pilot Bölge” olmasını sağladı… Sonuç: Bugün Köy/Kent projesinden bahseden var mı?

O günlerde -yine bu köşede- şöyle bir değerlendirmede bulunmuştum: Gazeteler, Köy/Kent projesiyle köylere hızlı bir dönüş başladı diye yazıyor. Ben de, bunu dikkatle takip ediyorum. Gözlemlediğim kadarıyla, 10 ailenin yaşadığı (X) köyüne üç aile dönmüş… Siz bunu, Köy/kent projesi, Mesudiye’ye yüzde otuz dönüş sağladı, diye yazarsanız okurlarınızı yanıltmış olursunuz… 

*** 

Açlık, yokluk, yoksunluğun temelinde üretimden kopmuşluğumuz ne kadar günümüzün gerçeği ise, iklim değişikliğinde de faturayı başkasına kesemeyiz. 

Doğayı katleden, onu yaşanmaz hale getiren biziz. Suçlu ayağa kalk!

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar