Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Adam hala sigara içiyor…

Yaygınlaşan virüsten ötürü sokak ve caddelerde sigara içilmesi yasaklanmış, ama adam gözümün içine bakarak avucunun içine aldığı sigarayı keyifle tüttürüyor.

Ne cezaya aldırıyor ne pasif içici olarak değerlendirilen yanında ve yakındakileri düşünüyor. Götürüyor dudağına sigarayı, çekiyor dumanlı zehri ciğerlerine. Sözüm ona keyif alıyor.

Geçen gün tanık olduğum bu çirkin görüntü karşısında sorumsuzluğa ve bilinçsiz davranışa üzüldüm hem de çok. Söyler misiniz Allah aşkına, bu duyarsızlık sürdüğü sürece ülkemizi ve dünyayı kasıp kavuran çağın vebası nasıl sönümlenecek?

Tehlike büyüyor, yaşamını yitiren ve hasta sayısı her geçen gün artıyor. Belayı bir an önce kovmak için önlem üstüne önlem alınıyor.  Ne var ki, sorumsuz o adam ve onun gibiler yasaklara meydan okurcasına ukala tavrını sürdürüyor. Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere, yurdun her yanında salgın korkunç boyutlara ulaştı. Salt Türkiye değil, birçok gelişmiş ülkede salgın denetimden çıkmış durumda. Ülkeler katı önlemleri üst üste hayata geçiriyor. Doğal olarak bir takım yasak ve kısıtlamalar uygulanıyor. Yakınmalara yol açsa da bu önlemleri alma aşamasında bulunuyor dünya zorunluluktan.

Bilindiği üzere yasakların sonuncusu belirli cadde ve sokaklarda sigaranın yasaklanması.  Aslında, sağlığın baş düşmanı olan sigaraya karşı topyekun mücadelenin yürütülmesi kaçınılmaz. Siyasi iradenin bugüne dek aldığı en önemli kararlardan biri kapalı mekanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasıdır. Yasak kararı kuşkusuz çok olumlu sonuçlar sağladı toplum üzerinde.

 İnsanları zehirleyen, illet hastalığa yol açan tütün ürünlerinden dolayı dünyada her yıl 1.8 milyon insan yaşamını yitiriyor.  Türkiye’de her yıl yaklaşık 35 bin kişiye akciğer tanısı konuluyor. Bu tanılardan çoğunluğu gelişmiş tıbba karşın hayatından oluyor.  Aslında tütün ürünlerini kullanmak en az Covid-19 kadar sağlığa zararlı ve tehlikeli. 1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle açıklama yapan Türk Toraks Derneği Torasik Onkoloji Çalışma Grubu Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Pınar Çelik, tütün ürünleri kullanımının koronaya yakalanma riskini 14 kat artırdığını belirtti. Çelik, büyük tehlikeye karşı tütün ürünleri kullananlara bırakmak için danışmanlık hizmeti almasını şiddetle salık veriyor.

Covid-19, dünya ve insanlık açısından tehlikeli sonuçlarının nerelere kadar ulaşabileceği kestirilemeyen bir baş belası, doğal afet kadar ölümcül.  Bu nedenle sıkı önlemlerin alınması kaçınılmaz. Yazıyı yazdığım sırada henüz toplanmayan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında sert kararların çıkması büyük olasılık.

He ne denli aşı çalışmaları olumlu aşamada sürse de önlemlere kararlara uymak kendi ve toplum sağlığı açısından son derece önemli. İki Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’nin geliştirdiği aşı insanlık için bir umut. Ama daha aşılar ülkeye gelmedi. Örnek almayın sokakta sigara içenlerin kötü davranışını, kurallara sonuna dek uyun.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar