Ordu
DOLAR18.6349
EURO19.5075
ALTIN1052.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Adamın olmadan zor…

Gençler geleceğe yönelik kaygılı, iş bulmaktan umutsuz.

 

İki gün önce 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşku ile kutlayan  gençlerimiz ne yazık ki işsizliğin pençesinde kıvranıyor.  Neredeyse her dört gençten biri işsiz. Genç işsizlik  son 6 yılda yüzde 7 oranında arttı.

 

Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından gençlerin durumuna ilişkin yapılan  araştırma ilginç sonuçları ortaya koydu. Toplumun en büyük sorunu olan işsizlik gençleri de fazlası ile etkiliyor. Umutla bitirdikleri üniversiteler artık gençlere iş kapısı aralamıyor. 131’i devlet, 74’ü vakıf olmak üzere 205 üniversitenin birçoğunun eğitimi gerekli nitelikte değil. Özellikle Anadolu’da kurulu bazı yüksek öğretim kurumları tabela üniversitesi olmaktan öteye geçemiyor.

Gerçi nitelikli ve yeterli eğitim veren üniversitelerden mezun olanlar da artık iş sahibi olamıyor. Olsa bile illa bir tanıdık ve arkası olması gerekiyor. Zaten gençler de bu görüşte.

 

SODEV’in araştırmasına göre, gençler işsiz, eğitimle bağları kopuyor. En önemlisi ve dikkat çekeni eğitimle bir yere gelinebileceğine ilişkin inançlarının  giderek azalması. Kayırmacılık ve arkası sağlam olmadan işe girebilmenin, işte yükselebilmenin zor olduğu görüşündeler. Aslında onların bu görüşü toplumun genel bakış açısını yansıtıyor.

Öyle ya, en iyi üniversiteyi bitirsen, ağzınla kuş tutsan bile istisnalar hariç özellikle kamuda iş sahibi olabilmek çok zor. İş bulabilmek için ya arkanı dayayabileceğin adamın  ya da akraban olması şart. Eğer çok donanımlı ve birikimli, en azından bir yabancı dili konuşabiliyorsa belki o zaman kamuda ve özel sektörde iş bulabiliyor gençler.

 

Özel sektör, nitelikli eğitimin yanı sıra dünyada yükselişe geçen yazılım, bilgisayar gibi alanlarda yetişmiş deneyimli gençleri tercih ediyor. Lanet olası korona belasından ötürü evden çalışma sistemine geçildi, bilgisayar ve yazılımcıların önemi bu süreçte bir kat daha arttı. Bilgisayar mühendisliği ile yazılımcılar gözde ve tercih edilen meslekler arasında artık ilk sırada.

 

İş kapılarını aşındıran gençler ekonomik anlamda bağımsızlığına kavuşamıyor. Doğal olarak ailesinin eline, vereceği paraya bakıyor. Bu durum belli yaşa gelmiş gençleri psikolojik olarak etkiliyor. Oysa ne umut ve düşlerle başlamışlardı üniversiteye. Hayallerinin ve geleceğe yönelik umutlarının kararması için yeni istihdam alanlarına, iş kapılarına ihtiyaç var.

Normalleşmeye adım adım geçildiği bugünlerde ekonomi öncelik olmalı. İşsizin, işini yitirenlerin, daralan milyonlarca kitlenin sorununa çözüm bulunmalı. Gün polemik değil, ülkeye ve gençlere katkı sağlayacak, yaralarını iyileştirecek çözümler üretme günüdür. Eğer gençler umudunu kaybederse  çareyi yurt dışına kapağı atmakta arar. Nitekim, iş arayan gençler fırsatı olsa hemen yurt dışına gidip, orada yaşama eğiliminde.

Türkiye, gençlerine sahip çıkmalı, arkaları olmadan da iş sahibi olabileceklerine inandırmalı. Ulu Önder Atatürk’ün yıllar önce belirttiği gibi “Gençler bu ülkenin geleceğidir”.  Onları küstürmeyelim ve umutsuzluğa sürüklemeyelim.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar