Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Adaylık bilmecesi…

Siyasette yaz rehaveti sürerken, cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmaları hararetle gündemdeki yerini koruyor.

2023 haziranında gerçekleştirilecek seçime iki yıldan az süre kalmasından ötürü olsa gerek, aday olabilecek ya da gösterilebilecek  isimler havada uçuşuyor.

Bilindiği üzere AKP- MHP işbirliğinin oluşturduğu “Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğan’ın adaylığı aylar öncesinden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından kamuoyuna duyurulmuştu.

Siyaset arenasında Millet İttifakı adayına ilişkin çeşitli isimler ortaya atılıyor, görüşler öne sürülüyor. Hiç kuşku yok ki, ittifakın büyük ortaklarından CHP ve İYİ Parti Genel Başkanlarından birinin aday olabileceği ilk akla geliyor. Lakin, her iki lider de şimdilik kesin bir dille adaylıklarını açıklamadı. Zira, Millet İttifakı’nın diğer bileşenleri DP ve SP’nin görüşleri alınmadan acele davranmamaları yerinde bir karar.

Aynı zamanda kamuoyunda adaylıkları ne denli olumlu karşılanıp, karşılanmayacağı da bilinmiyor. Her iki parti tabanın da Genel Başkanlarını cumhurbaşkanı adayı olmasını istedikleri aşikar. Dediğim gibi, diğer ortakların  yanı sıra seçmen nezdinde kabul görmeleri de önemli. Onun için her iki lider “ince eleyip, sık dokuyarak” adaylıklarına yönelik şimdilik kesin bir ifade kullanmıyor. Yapılacak ön çalışmalar ve anketler sonucu kamuoyunun eğilimini saptayarak ve ortaklarının görüşünü alarak bir aday üzerinde karar kılmaları kuvvetle muhtemel.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adaylık kapısını net ifade ile kapatmadı, hatta aralık bırakmayı yeğliyor. Açıklamaları ve kendisine yönelik sorulara verdiği yanıttan bu kanıya varıyoruz. Buna karşılık CHP üst yönetimi Genel Başkanlarının adaylığını ısrarla dile getiriyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in önerilecek ortak adaylığı elinin tersiyle itmeyeceği bilinen sır. Ne var ki, seçilebilmek için gerekli yüzde 51 oy barajı isteğini engelleyen etmenlerin başında geliyor. Aynı durum Kemal Kılıçdaroğlu için de geçerli.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Millet İttifakı’nın ortak aday olabilmelerine ilişkin görüşler gündeme taşınıyor. Anketlerde Mansur Yavaş önde görünüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ciddi yarışabilecek aday olarak duyuruluyor. Ancak CHP Genel Başkanı, bir dönem daha görevlerini sürdürmeleri gerektiğine inanarak her iki belediye başkanının adaylığına olumsuz bakıyor. Yılların ardından  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanarak büyük sükse yapan İmamoğlu’nun içten içe adaylığı istediği gözleniyor. Mansur Yavaş’ın iştahlı olmadığı açıklamalarından anlaşılıyor.

Seçimlere iki yıldan az süre kaldığı dikkate alınırsa köprülerin altından daha çok sular akar, sürpriz bir isim Millet İttifakı’nın adayı olarak seçim yarışına girebilir.

Kuşkusuz, aday çıkarıp çıkarmayacağı henüz netleşmeyen HDP’nin takınacağı tavır, cumhurbaşkanı seçimini doğrudan etkileyecektir. Zira, mevcut sistemde az görünse bile yüzde 1 oyun  önemi yadsınamaz.  

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar