Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.59
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

ADI SEVDA

Bilindiği üzere Pazartesi günleri Perşembe’mizin haftası yani pazarların kurulduğu gündür. O gün çok gezmişim yorulduğum için de Cumhuriyet Caddesi’nde Faruk Piroğlu’na ait iş yerinin önünde oturarak dinlenmeye çalışıyordum ki yanıma 10-11 yaşlarında esmer güzel bir kız çocuğu yaklaşarak bana bir iki kalem uzatarak almamı istedi.

Serde gazetecilik var ya biraz sohbet etmek amaçlı sorular sordum. Aslen Adapazarlı olduklarını ama Ordu’da yaşadıklarını annesinin pazarda sergisinin olduğunu  aile bütçesine yardım amaçlı kalem satarak (dilenmenin kibarcası)  harçlığını çıkarmak için böyle gezdiğini ayak üstü anlattı. Benim sorularımdan sıkılmış olacak ki kendi deyimi ile  ‘alacan mı almayacan mı’ diye sordu.  Almayacağım dediğimde sanki bana küsercesine surat asıp hızlıca uzaklaştı.  Ben de peşine baka kaldım.

O okul öğrencisi çağındaki Sevda ile birkaç saat sonra bu kez pazar yerinde karşılaşıyorum. Bu maskeler bazen işe yarıyor. Benden haberi yok.  Koşarak yanımdan geçti ve az ileride eski belediye dükkanlarının önündeki bir tezgaha diz çökerek oturdu.  Yanındaki fosur fosur cigara tüttüren esmer tenli kadın muhtemelen annesi olmalıydı el işlemeleri satıyordu. İzlenimlerim şimdilik buraya kadar ve şimdi soruyorum.

Bu elinde kalemlerle kendi başına kapı kapı dolaşıp yardım toplaya çalışan ve farkında olmadan bilemeden istismara davetiye çıkaran bu kız çocuğunu benden başka kimse görmedi mi?  Eğer bu çocuk pazartesi günü Perşembe’deyse yarın başka pazarda olacak  ve yine aynı tehlike ile karşı karşıya kalacak. Benim karşılaştığım bu durumla ilgili yapılacak bir şey bir işlem yok mu?  Aşağı yukarı gün aşırı televizyonlarda bu konularla ilgili olaylara rastlamıyor muyuz?

Geçtiğimiz günlerde yine bir Pazartesi 30 yaşlarında iki kadından biri belediye meydanında usulca yanıma yaklaşarak kendisi için benden market  alış verişi yapmamı teklif etmişti. Ben de onlara ‘gençsiniz neden çalışmıyorsunuz’ dediğimde kızarak yürüyüp gitmişlerdi. Onları da takip ettim ama kaçırdım bulamadım.

Neden pazartesi günleri Perşembe’nin cadde sokaklarında bu gibi olayları takip edecek engelleyecek zabıtalar veya kolluk kuvvetleri kol gezmiyorlar onu da bilemiyorum.  Gerçi en son gelenleri toplamışlar ama demem o ki bu konularda uyanık olmalıyız illa kötü bir durum yaşanacak  ilçe olarak adımız kötüye çıkacak onu mu bekliyoruz. Olay olunca iş işten geçtikten sonra GÜNAYDIN hepinize dememi mi bekliyorsunuz.

Tabi bu arada o kız çocuğunun ailesine de kızlarını sömürü aracı olarak kullandıkları için hesap sorulmalı diyorum. Benden söylemesi. Yazım sözüm arif olana, arif olan anlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar