Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Af Israrı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ısrarla savunduğu af teklifine AKP’nin şimdilik çok sıcak bakmaması “Cumhur İttifakında” sıkıntı yaratır görüntü oluştursa bile düzeltmelerle yasa TBMM’den çıkacak gibi.

“Şimdilik” sözcüğünü özellikle vurguladım. Çünkü gündeme geldiğinden bu yana affa olumlu yaklaşmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’ye hareket etmeden önce yaptığı açıklamada, “Gelsin, görürüz bakarız üzerinde çalışırız. Atılacak adımlar varsa atarız” diyerek ittifak ortağına kapıyı tamamen kapatmadı.

“Kişilere karşı işlenen suçu af yetkimiz yok” diyerek Bahçeli’nin af ısrarına hep mesafeli davranan Erdoğan, önümüzdeki yerel seçimde de ittifakı sürdürmeyi düşündüğü MHP’nin hazırladığı yasa teklifini bir çırpıda elinin tersi ile itemez. Çünkü Meclisteki sandalye sayısı Cumhurbaşkanlığı kararnameleri  ve yasaların çıkarılması için MHP ile işbirliğini kaçınılmaz kılıyor. Bundan ötürü kesin bir dille “Af yok” diyerek kestirip atamıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan.

Af çok hassas ve beklenti oluşturan bir konu. Nasıl diş macunu çıktığı tüpe geri sokulamazsa, afta da bir kez ağızdan söz çıkarsa geri dönüş olmaz. Sanırım MHP lideri konuyu gündeme getirirken kılı kırk yarmış, ince eleyip sık dokumuştur. Öyle ya, affı gündeme taşıyarak yasa teklifi hazırlayan MHP,  Cumhurbaşkanlığı Sistemi yolunu açan, genel seçimde AKP ile ittifak oluşturan parti.  Erdoğan,  bu desteği, önemli katkıyı nasıl göz ardı edebilir, ya da öteleyebilir? Yani her başı sıkıştığında yanı başında duran Bahçeli’yi karşısına ne kadar alabilir?

1 Ekim’de yeni yasama yılının başlaması ile birlikte Meclis’in ilk ele alacağı teklif af olacaktır. Her iki parti yetkilileri bir araya gelerek, son şekli verilecek yasa teklifini çok önemli bir gelişme veya sürpriz yaşanmazsa beraber çıkaracaktır. Belki yararlanacaklarda farklı görüşler ortaya çıkabilir. Onu da bir şekilde tolore ederler. Öngörüm bu yönde. Her şey 1 Ekim’den sonra netleşecek.

MHP’nin hazırladığı teklif 19 Mayıs2018’e kadarki suçlarda cezadan 5 yıl şartlı indirim yapılmasını öngörürken; Ulu Önder Atatürk aleyhine işlenen suçlar, soykırım, terör, kasten öldürme,işkence, cinsel saldırı, çocuklara cinsel istismar ve taciz, devlete ve hükümete karşı işlenen suçlar, casusluk, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı isyan, savaşta yalan haber yapma kapsam dışı bırakılıyor.

Eğer yasa çıkarsa 163 bine yakın hükümlü aftan yararlanacak. Cezaevlerinde 253 bin 535 kişinin bulunduğu dikkate alınırsa yarıdan fazlası salıverilecek. MHP, hapishanelerin ağzına kadar dolu bulunduğunu, fiziki yetersizliklerin sosyal barışı tehdit edecek nitelikte olup provokasyonlara açık  halde olduğunu savunarak affın gerekliliğini savunuyor.

Cezaevlerinin ağzına kadar dolu olması affı gerekli kılar mı doğrusu tartışılır. Daha önce, özellikle “Rahşan affı” diye nitelendirilen aftan salıverilenlerin bir süre sonra işlediği suçlarla geri döndüğü hala belleklerde. Onun için af çok hassas ve çok iyi irdelenmesi gereken konu. 

Aslında yargılamalar hızlandırılarak şartları uygun olanların tahliyelerinin sağlanabilmesi içerideki doluluğa çözüm olabilir. Zaten Cumhurbaşkanlığı kabinesinde bu yönde görüş  var. Ona yönelik çalışma da sürüyor diye biliyorum.

Bu arada MHP’nin hazırladığı yasa teklifinin kadın katillerinin de af  yolunu açacağı savunuluyor. MHP’nin kırmızı çizgi olarak gördüğü  “kadın katillerine af yok” söyleminin Türk Ceza Kanununa göre olası görünmediği iddia edilerek, yasada cinayet durumunda cinsiyet ayrımı olmadığı için kadın katillerinin infazından da 5 yıl indirilmesinin önünün açık olduğu ifade ediliyor.

Tabii, bunun gibi kaygılar yasa teklifi çok iyi irdelenip, ele alınarak giderilmeli.  Yoksa bir kısım kişileri sevindiren, mağdur ve ailelerini üzecek adımlar atılması gerçekten toplumda onulmaz yaralar açar, devlete karşı küskünlük yaratır. Çok ama çok iyi irdelenip ele alınmalı af yasa teklifi.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar