Ordu
DOLAR16.3294
EURO17.4527
ALTIN972.00
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

AFRİKA TÜRK MÜTEAHHİTLERİNİ ÇAĞIRIYOR

Yurtdışında iş yapma serüvenine Libya ile başlayan Türk müteahhitleri son yıllarda Afrika'da yaptıkları projelerle adından sıkça söz ettiriyor. Sadece son 4 yılda kara kıtada demiryolu, otoyol, liman, köprü, tünel gibi birçok önemli projeye imza attı. Müteahhitlerin performansı arttıkça, müteahhitlere duyulan güven de yükseliyor. Ancak daha çok yol alınması gerektiğini açıkça söyleyebiliriz. Çünkü Türkler Afrika pazarına girmekte çok geç kaldı. Daha önceki yazılarımda Afrika’da iş yaparken dikkat edilecek noktaları ve izlenecek yöntemleri genişçe anlatmıştım. Şimdi de burada iş yapmayı hedefleyen girişimcilere bazı değerli bilgiler vereceğim. Can ve mal güvenliği olmayan sakıncalı birkaç ülke ismini de vererek ülke seçimine dikkatinizi çekeceğim.

Mesela Mozambik. İş yapmak için Afrika’nın en berbat yerlerinden biri. Ülkede hırsızlık ‘milli spor.’ Üniformalı polisler bile havalimanında bavulumu kırıp içinden özel eşyalarımı çalmıştı. Trafik polisleri güpegündüz trafikte seyir halindeki turistlerin araçlarını durdurup rüşvet istiyorlar. Çok çok tehlikeli bir ülke. Hırsızlık, gasp, rüşvet, tehdit. Ne ararsan var… Gana, Nijerya ve Angola diğer maksimum riskli ülkeler. Gitmeden önce en az bin defa düşünün. İçi timsah dolu nehirde yüzmek bu vahşi ülkelerin caddelerinde yürümekten daha az tehlikeli! Karşılaşabileceğiniz muhtemel tehlikeleri şöyle sıralayabiliriz. Sahte taksiler çok. Yanlış taksiye bindiğinizde ıssız bir yere götürülüp soyulabilirsiniz. Ara sokaklara girerseniz, hava kararınca dışarı çıkarsanız sivri uçlu, keskin bir bıçak boğazınızda delik açabilir! Piyasada oldukça fazla sahte para dolaşımda. Başınız belaya girmesin istiyorsanız banka dışında döviz bozdurmayın. Bankamatikten para çekerken sizi gözetleyen, takip eden biri olabilir. Yaşamak istiyorsanız üzerinizde kolye, saat, telefon, fotoğraf makinesi taşımayın ya da iyi saklayın. Kara listede yer bulan bunlardan başka ülkeler de var. Onları da başka bir yazıda ele alacağım.

Korona virüs salgınıyla birlikte Dünya ekonomisinde taşlar yerinden oynadı. Kimi ülkelerden toparlanma işaretleri gelse de hala dip noktadan çıkamayanlar var. Müteahhitlerimiz değişen oyun kurallarına göre yeni bir yol haritası çizmelidir. Zira iç piyasada gözle görülür bir tıkanma söz konusu. Afrika, içeride talep darlığı yaşayan birçok firmanın çıkış kapısı olabilir. Daha önce, yurtdışında iş yapmamış şirketler sıkıntılı süreci fırsata dönüştürebilir. Bu nedenle ülkelerin inşaat hizmetleri ihtiyacına ve iş yoğunluğuna yoğunlaşmaları gerekir. Müteahhitlerimiz, tamamladıkları projeler ve tecrübeleriyle müthiş bir rekabet gücü sağlıyorlar. Kıtada yatırım yapmak isteyenlerin önce mevcut pazarları ziyaret etmesini önemle tavsiye ediyoruz. Çinlilerin kalitesiz işgücü, bölgede Türk müteahhitlerini önemli bir seçenek durumuna getiriyor. Neden Afrika sorusunun en kısa cevaplarından biri Afrikalı tüketicinin dandik Çin ürünlerinden vazgeçmesidir.

*

Bu yazı geride kalmayı kendine yediremeyen cesur Türk müteahhitlerine ithaf olunur!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar