Ordu
DOLAR13.665
EURO15.5171
ALTIN783.68
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

AFRİKA'NIN TAŞI TOPRAĞI ALTIN

Bir yanda susuzluk, öbür tarafta fışkıran petrol ve altın! Eğitim, sağlık, meslek edinme hakların varlığından bile habersiz, ömrünü fakirlik içinde geçiren insanların coğrafyasıdır Afrika. Kara Kıta'nın derinliklerinde barındırdığı zenginliklerden sadece biri olan altın madeni, 100 küsur sene önce Avrupalılar tarafından keşfedildiğinde, tarifsiz bir yağmaya maruz kaldı.

Sahra altı Afrika'da, 1957'de bağımsızlığını ilân eden ilk ülke olmasına rağmen darbelerle geçen 30 yılın ardından istikrarı sağlamaya çalışan Gana, zengin altın madeni yataklarına rağmen ekonomisi dünyada 104'üncü sırada. Afrika'nın 'altın kalbi' Mali'de büyük oyun sergileniyor! Yılda 500 ton altın çıkarılan Mali'de insanlar sömürge sahibi devletler yüzünden varlık içinde yokluk çekiyor. Orta Batı Afrika’da, elmas ve altın tarlaları ile çevrili Gabon. 15. yüzyılda Por­tekizlilerin çöreklendiğinden beri dünyanın diğer köşelerine göre hâlâ çok fakir, sefil ve perişan.

Altın aramaları sonucu yağma edilen Afrika, hiçbir yeraltı/yerüstü zenginliğinden faydalanamıyor. Dünya altınının önemli bölümünü üreten Güney Afrika'da günümüzde halen beyaz Avrupalıların söz sahibi olduğu 20'den fazla altın madeni var. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde makineleşmiş bir altın üretimi yok. Çoğu kooperatifleşmiş durumdaki köylüler ’Kanlı Elmas’ filmindeki gibi derelerden tencerelerle yıkayarak altın çıkarıyor. Tarım imkanı olmayan ülkede altınları alan bir firma bulunmadığından köylüler, altını Kamerun ve Kongo’ya götürüp pazarlıyor. Altın bu ülkelerde el değiştirerek Avrupa’daki  rafinerilere gidiyor.

Küresel yatırımcı artık büyüme fırsatlarını Batı yerine gelişmekte olan ülkelerde arıyor. Pek çok küresel şirketin göz hapsindeki Afrika, yatırımcıların adres defterinde giderek daha üst basamaklara çıkıyor. Kara kıtada Türk yatırımcılar için müthiş fırsatlar var. Orada lojistik merkezler kurarak rafine edilmemiş ham altınlar Türkiye’ye getirilip, ülkemizde işlenebilir. Mesela; İstanbul Altın Rafinerisi, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui'de yerel bir ortakla kurduğu şirket aracılığıyla toplanan altınları rafine edilmemiş ham haliyle Türkiye’ye getirip işleyecek.

Sömürgeci Batı'nın kirli elleri bölgeden tamamen çekilmediği sürece, gasp edilen haklarına kavuşmaları da bir hayal gibi duruyor. Haritalarda bile Afrika'ya karşı sömürge zihniyetinin bir yansıması olan psikolojik  bir savaş vardır. Batı medyasında bu kıtayla ilgili kirli bir yönlendirmeyle insanlar aldatılmaktadır. İkili ticaret hacmi bakımından Türk işadamlarının önünde bakir bir coğrafya duruyor. Afrika altın fışkırıyor! Bir malın ticaretini yapmak için üreticisi olmak şart değildir. Nitekim İsviçre'de altın üretimi yoktur. Oysa bu minik ülkenin dış ticaretinin bir numaralı ürünü altındır. Hatta dünya altın ticaretinin de bir numarası İsviçre'den başkası değildir. Sırtını Avrupa"nın en yüksek dağı olan Mont Blanc'a dayayan İsviçre, her yıl 40 civarında ülkeden altıntoplar, işler, sonra tüm dünyaya satar.

*

Garp cephesinde işler böyleyken şarkta lüzumsuz işlerle oyalanıyoruz…

Hasılı kelam; Altın ateşte, işadamı ''fırsatta'' belli olur!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar