Ordu
DOLAR16.9337
EURO17.594
ALTIN983.46
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

AFRİKA'YI TÜRKLER AYDINLATSIN!

Afrika, enerji sorununa çözüm arıyor. En büyük problemlerin başında elektrik kesintisi geliyor. Kıta genelinde 700 milyon kişiye elektrik ulaştırılamıyor. Afrika ülkelerinin neredeyse tamamı enerjide dışa bağımlı. Küresel rekabetin artması ve uluslararası şirketlerin yeni piyasa arayışlarını hızlandırmasıyla Afrika kıtası, enerji başta olmak üzere birçok sektörde sunduğu imkanlarla Batı'lı yatırımcıların ilgi odağı haline geldi. Fakat dünya genelinde inşaat sektöründe büyük başarı gösteren Türk şirketleri ne yazık ki, Afrika'da elektrik işlerini 'ıskalamaya' devam ediyor. Elbette hiç yok değil ama bir elin parmaklarını geçmeyecek derecede sayıları az.  

            Toplam 56 ülkeden oluşan kıtanın enerji ve altyapıda yatırım eksiklikleri öne çıkıyor. Şu anda tüm Afrika'nın bir gecede tükettiği elektriği, İstanbul tek başına tüketiyor. Bu, Afrika'da ne kadar büyük talep ve açık olduğunu gösteriyor. Küresel yatırımcı artık büyüme fırsatlarını gelişmiş ülkelerde değil, kara kıtada arıyor. Pek çok küresel şirketin göz hapsindeki Afrika, yatırımcıların adres defterinde giderek daha üst basamaklara çıkıyor.

       Türkiye'de enerjide arz fazlası nedeniyle rekabet şansı azalan firmalar yurtdışında döviz bazlı getiri sağlayacak projeleri değerlendirmeli. Ticaret hacmi bakımından Türk işadamlarının önünde bakir bir coğrafya duruyor. Çıkış yolu arayanların başlangıç için tek eksiği cesaret! Avrupalıların fahiş fiyat talepleri, Çin menşeli firmaların düşük kalite ve hizmet sunması bölge pazarında Türklere önemli bir saha açacaktır. Yerli halklarla asırlar öncesine dayanan medeniyet ve kültür bağı da işadamlarımıza değerli avantajlar sunuyor. Zarar görmüş elektrik hatları, teknik kayıplar ve kaçak elektrik kullanımı nedeniyle elektrik ulaşımı oldukça az. Elektrik erişimi olsa da dağıtım düzensiz, sık sık kesintiler ve voltaj düşüklüğü yaşanıyor. Elektrik üretim ve nakil tesislerine yönelik malzeme satışı girişimleri de doğru bir ticari yaklaşım olacaktır. Dış bağlantı kurmak için 'gemileri yakmanıza' gerek yok, 'damlaya damlaya göl yapan' küçük ölçekli projelerle işe koyulabilirsiniz. İllaki hedef ülkede şube açmak, bizzat orada yerleşik firma kurmak gerekmiyor. Afrika'da gidilecek çok pazar, satılacak çok ürün var. Tek bir Afrika yok, her ülkenin farklı dinamikleri mevcut.                      

                                                                                                                                                                                     Garp cephesinde işler böyleyken şarkta lüzumsuz işlerle oyalanıyoruz. Hatırlatmakta çok fayda var. Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların hikayelerini dinlemek zorundasınız.         

Sonuç; Altın ateşte, işadamı ''fırsatta'' belli olur!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar