Ordu
DOLAR15.8925
EURO16.7803
ALTIN926.99
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Ağanın eli tutulmaz

TDK Sözlüğü bu deyimi: Yaptığı bağışın miktarının az veya çok olmasıyla ilişkilendiriyor. Ekşi Sözlük ise: Ağanın boyu o kadar, o kadar uzun ki, tutmak için zıplamaya başlayın” diyor.

Doları bir zıplamayla 18 TL’den 12 TL’ye çektik.

Dolar için zıplamaya gerek kalmadı.

Şimdi sıra, dolarla birlikte yükselişe geçen çarşı pazardaki ürün fiyatlarının aşağı çekilmesinde…

Bir ürünü almadan önce fiyat araştırması yapanlardansanız, bir ay önce 30-32 liradan aldığınız 800 gramlık X marka peynirin etiketini bir markette 52,95 TL, diğer bir markette 57.95 TL görürseniz tercihiniz, tabi ki 5 TL daha ucuza satan olur.

Peyniri bir ay önceki fiyattan alma şansınız yok. Dolayısıyla iki market arasında 5 TL fiyat farkıyla cebinizden daha az para çıktığı için sevinebilir; 5 TL ile iki ekmek alabilirsiniz.

Burada anlaşılmayan bir şey yok. Artan peynir fiyatı, paramızın değerinin diğer paralar karşısında değerini koruyamamasının bir sonucudur. Bunun adı; enflasyondur!

Eğer ağa çıkıp; yoksulu, asgari ücretliyi enflasyon canavarına yedirmeyecek, şu şu tedbirleri hemen alacağız derse, demekle de kalmayıp elini uzatırsa, çarşı pazardaki fiyat artışı can yakmaz.

***

Eğri oturup doğru konuşalım.

Bugün, her evin kapısında benzinle, motorinle, LPG ile çalışan araç var.  Son iki ayda benzine yüzde 49, motorine yüzde 58, LPG’ye yüzde 80 zam yapıldı!..

Daha dün diyeceğim (çünkü son aldığım) benzinin pompa fiyatı 8.67 TL idi. Şu an Ordu’da benzinin pompa fiyatı 11.76 TL! 3 lira 9 kuruş daha fazla ödememek için aracımı evin kapısına bağladım. Gazeteye, kah yürüyerek kah toplu taşıma aracına “ücretsiz” binerek geliyorum.

Erenler:

Benzine vermediğim parayı kâr sayıyor; evimizin bir ihtiyacını alırken, ürünlerin üzerindeki zamlı fiyat o kadar sorun yapmıyorum.

***

Uzun lafın kısası benzin, motorin, LPG’nin fiyatı dolara bağlı olarak yukarı, çok yukarı çıkmış olsa da; TL karşısında dolar nereye kadar inmiş olursa olsun, pompa fiyatını geriye çekmek kimsenin harcı değil!

Başta ne demiştik:  Ağa o kadar, o kadar uzun boylu ki elini tutmak için ne kadar zıplarsanız zıplayın tutma şansınız yok!..

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar