Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Ah şu züğürdün çenesi

Yılbaşı “Milli Piyango” çekilişi yapılalı 17 gün oldu. 70 milyon “Büyük İkramiye”yi kazanan “ortaya çıkmadı”

Acaba, ortaya çıkmayan ne kadar faiz kaybettiğini biliyor mu?

Zavallı talihli, şimdi ben yazsam biliyorum ağzının bir tarafı uçuklayacak. Hadi işi faiz lobisine bırakalım. Bakalım onlar ne dedi.

İlk bir hafta, tüm yaygın medya ortaklaşa, pardon sözbirliği etmişçesine tamı tamına 550 bin lira faizi kaybettiğini yazdı.

“Be sağır adam” diyeceğim; aradan bir on gün daha geçti, yine ortaya çıkıp, talihli benim, verin paramı demedi. Olan oldu, 700 bin lira daha güme gitti. Toplamda 1 milyon 250 bin lira ile neler neler yapılmazdı.

***

Yaygın medya bu konunun üzerine daha çok gitmeli ve züğürdün çenesini kapamalı.

O züğürt ki, sadece zenginin malı ile uğraşır, kendi yamalı çıkınındaki üç/beş kuruşa nasıl geçindiğini sorgulamaz.

Bu  “kayıp talihli” her evde konuşulduğu için; televizyonlar bir süreliğine “dizi” yayınlarını durdurdu. Dileğim, dizilerin bir an önce başlaması ve halkımızın talihlinin cebine faizden girecek parayı sayması son bulmalı. 

***

 “Toplu taşımada” bazı sesler duyuyorum, aldırmazdan geliyorum… Konu sanki beni hiç enterese etmiyormuş gibi davranıyorum. Gazeteye gelince ne kadar da

enterese ettiğini tüm çıplaklığı ile yazıya döküyorum.

***

Sorarım size, Türkiye’nin 81 ili arasında Ordu, bir Ordu! Şimdi bu Ordu’ya CHP’li bir büyükşehir belediye başkanı adayı aranıyor?

Partili, partisiz; sanki eve götüreceği iki ekmeğin parasını CHP’nin adayı verecekmiş gibi; “o aday olmaz”!

-Ya kim olur?

-Tıss!

Erenler o olmazsa İYİ Partinin önerdiği; İdris Naim Şahin olur?

-Şahin’e CHP’liler oy vermez!  

-Kime oy verir şu CHP’liler söyler misiniz?

-Seyit Torun’a

***

Uzatmayayım, Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkanlığı Seyit Torun’a bırakıp Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığına adayım dese, yine de partililer, partisizlerle bir olur, eleştiri oklarını fırlatır:

-Sayın Kılıçdaroğlu, Ordu’dan niye aday oluyor! Gitsin memleketi Tunceli’den olsun…

***

Sayın okur:

Şunda anlaşalım:

Tüm sosyal demokrat partiler “istisnasız” farklı düşüncelerin bir araya geldiği partilerdir. Bu “demokratlığın” doğası gereğidir. Sosyal demokratlar o kadar özgür bireylerdir ki: düşünce farklılığı olan diğer sosyal demokrat olduğunu iddia eden tüm partilerle ittifaklar yapar. Bu ittifak o partilileri “asgari müşterekte” buluşturur. Yani, asgari müşterek, biraz o genel politik hedefinden kısa süreliğine uzaklaşmış olur, ittifaka katılan parti de aynı “adı tavizse, o tavizi” verir. Ortak program, ortak hedef seçimlerin sonuna kadar sürer. Ondan sonrası; herkes kendi yoluna…

***

İç işlerliğinde demokrasi olmayan partilerde ise, sadece lider, şef vardır… Doğası gereği orada farklı ses çıkmaz.  Yoksa çatlak ses çıkmaz mı, demeliyim!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar