Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

Aha da size politika!

Ordu Olay’daki ilk yazımda politikadan uzak duracağımı belirtince, bazı arkadaşlar, “senin politik bir geçmişin var, neden politika yazmayasın ki” diye ısrarla sorunca, bu yazıyı yazmak şart oldu...

Doğru politik bir geçmişim var; sol derneklerde onca nutuk attım, mitinglerde haykırdım, eğer 12 Eylül faşizminin verdiği 5 yıllık cezayı Yargıtay bozmasaydı boş yere hapis de yatacaktım...

Neyse...

Biz sadece okumayı öğrenmeden seyretmeyi öğrenen bir toplum değil, aynı zamanda tartışmayı öğrenmeden kavga etmeyi benimseyen bir toplumuz.

Okuyup araştırmadığımız için de amigdalanın esiri olmuşuz. Bu yüzdendir ki, tartışmada mantığımız değil, duygularımız öne çıkıyor.

Gri tonları silmiş, ak ya da karanın ötesine geçememiş, battığımız politika çamurunda birbirimizi boğazlamaya çalışıyoruz.

Çamura batınca tek malzememiz de çamur olmuş; sloganımız ise “çamur at izi kalır”dan öteye geçememiş...

Arkadaş ve dostlarımızla ilişkimizi belirleyen de politika!..

Yıllarca birlikte yürüdüğümüz, omuz omuza mücadele verdiğimiz, ekmeğimizi, aşımızı bölüştüğümüz bir arkadaşımızı, sırf beğenmediğimiz bir kelime ya da bir cümlesi nedeniyle yaftalayıp anında silebiliyoruz!

Üstelik onun iyi bir insan olmasını, sağlam kişiliğini, bizim için yaptıklarını unutarak!

Bugüne kadar hiçbir arkadaşımı, hiçbir dostumu, hiçbir komşumu politik düşünceleri ya da kılık kıyafeti nedeniyle yargılamadım, yargılayamam da!

Çünkü dostluğun, arkadaşlığın temelini politik fikirler değil, o insanın kişiliği oluşturur...

İlk kitabımın satışa çıktığı Ordu Kitap Fuarı’nın bize ait standında ayaküstü sohbet ederken Volkan Cörüt anlattı.

Barış Manço’nun 2023 albümünden esinlenerek 2001 yılında “2023 Yayıncılık” adlı bir şirket kurmuşlar.

Ancak hükümet Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 için hedefler belirleyince, yayın evine, “ne iş, siz hükümet yanlısı mısınız?” türü eleştiriler gelmeye başlayınca, 2015 yılında yayınevinin adını, “Güneş Yolu Yayıncılık” olarak değiştirmişler.

Ancak paçayı kurtaramamışlar.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimin ardından bu kez de “ne iş, Samanyolu TV ile bağınız mı var?” türünde eleştiriler sökün etmiş!..

Yayınevi yeniden adını değiştirir mi bilemem ama Türkiye’de politika bu kadar kısır, basit ve akıldışı bir düzlemde ilerliyor.

Okumayacaksın, araştırmayacaksın, bilgi sahibi olmayacaksın, ama düşüncesini beğenmediğin herkese çamur atacaksın!..

Ben, insanı kirleten bu politika savaşında yokum, size kolay gelsin!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar