Ordu
DOLAR18.6349
EURO19.5075
ALTIN1052.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ahlak çöküntüsü…

Bazı kendi bilmezlerin yasağa rağmen sokağa çıkan 65 yaş ve üstü insanlara yönelik yakışıksız ve çirkin tavırları ahlak çöküntüsünün dışa vurumu.

İnsanlıktan payını almamış rezillerin babaları, dedeleri yaşındakilere karşı  incitici, onur kırıcı eylemlerini marifetmiş gibi sosyal medyada yayınlamaları onlar adına çürümüşlüğün, kepazeliğin kanıtı.

65 yaş grubunda olanların koronaya karşı daha risk grubunda olduğu için sokağa çıkmaları yasaklandı. Karar onları ölümcül virüse karşı koruma amaçlı. Ne var ki, yasağı delip kendini sokağa atanlar var.  O kadar uyarılara rağmen ya maaşını çekmeye bankaya gidiyor ya da “evde oturmaktan sıkıldığını” öne sürerek banklarda güneşlenmeyi yeğliyorlar. Oysa tehlike onlar için daha fazla ve ölümcül. Hala haberleri yok dünyanın başındaki beladan.

Bu insanların sokağa çıktığını gören bazı utanmazlar polis edası ile “Neden sokağa çıktın? Şimdilik affediyorum” gibi son derece onur kırıcı sözlerle çekim yaptı. Yetmedi,  “virüsü öldürüyor” diyerek elindeki kolonya şişesini kafalarına boşalttı. Sonra büyük iş başarmış gibi sosyal medyadan görüntüleri paylaştı aile terbiyesinden yoksun ahlaksızlar.

 Kepazeliğin toplumda rahatsızlık yaratması ve tepkiler üzerine polis yüzsüzleri anında yakalayarak yargı önüne çıkardı. Hakimler, şerefsizleri hapis cezasının yanında 15 gün süre ile yaşlıların kaldığı huzurevlerini ziyaret etmesi yönünde karar verdi. Huzurevi cezası aslında onlar için belki ders olur. Anlasınlar bakalım, ileri de kendilerin de kaçamayacağı yaşlılık gerçeğini.

Böylesi sorumsuz cahil kişiler, sakat ruh yapısına sahip kişilikler toplumu tehdit ediyor, huzurunu bozuyor.   Kadını sokak ortasında, evde, iş yerlerinde canice öldüren, döven, çocuğa şiddet uygulayan, istismar eden, gasp edenler hep hasta kişiliklerden oluşuyor. Bu tip insanlar, patlamaya hazır bomba gibi her yerde çirkin varlığını gösteriyor.

Ceren Özdemir’i, Özgecan Aslan’ı, Şule Çet’i, Ayşe Karaman’ı ve diğerlerini öldüren caniler ile yaşlıları aşağılayan, incitenler toplumun ayrık otu aslında. Vicdanını ve acıma duygusunu yitirmiş biri acımasızca can alıyor, diğeri çürümüşlüğünü ve ahlak erozyonunu yaşlılara karşı utanmadan sergiliyor.  

Eli öpülesi yaş alanlar eğlenilecek, gırgır geçilecek, yüzsüzlerin deyimi ile “şaka yapılacak” insanlar değil. Onlar, incitilecek bireyler değil. Aksine onlar, emeği ile üretime ve kalkınmaya omuz veren, aldığı düşük emekli aylığı ile muhannete muhtaç olmadan eşi, çocukları ve torunları ile yaşamını sürdürmeye çalışan onuruna son derece düşkün kitle.

 Ak saçlı babalar, dedeler, anneler, nineler sevgiyi, saygıyı, yoksul olanlar maddi yardımı fazlası ile hak ediyor. Aslında şu zor günlerde gücü yerinde varsıllar, satın alma gücü kısıtlı dar ve sabit gelirli kitleye yardımda bulunması gerekiyor. Zor ve sıkıntılı süreci elbirliği, dayanışma ve yardımlaşma ile atlatacağımız sık sık vurgulanmıyor mu? O halde, yakınızdaki yoksullara bu günlerde el uzatmak insanlık görevi.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar