Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Aklın yolu bir…

Termik santrallerin bacalarına 2,5 yıl daha filtresiz çalışma izni öngören düzenlemenin veto edilmesi insan sağlığı ve çevrenin korunması adına önemli gelişme.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geri çevrilen düzenleme bacalarından zehir saçılan 15 termik santrale filtre takılması süresini uzatıyordu. Oysa bu süre daha önce çıkarılan yasa uyarınca 31 Aralık’ta bitiyordu. Ne oldu bilinmez, AKP ve MHP’nin oyları ile termik santrallere 2.5 yıl daha süre tanındı. Eğer o yasa veto edilmeseydi, yurdun çeşitli yerlerinde üretimini sürdüren 15 termik santral zehir yaymaya devam edecek, insanlar hastalıktan, çevre kurumaktan kurtulamayacaktı.

Yörede yaşayan insanlar, çevreci örgütler sürenin uzatılmasına sağlıklarını düşünerek haklı olarak karşı çıktı. Seslerini medyada duyurmaya çalıştı. İlk başlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da karşı çıktığı düzenleme, bir anda AKP ve MHP’li vekillerin oyları ile yasalaştı. Bazı milletvekilleri sürenin uzatılması gerektiğini dile getirdi, bazıları ise düzenlemenin insan sağlığına zarar verici etkisinin artacağını vurgulamalarına karşın grup kararı gereği olumlu oy kullandı. Yani nereden baksanız çelişkili durum vardı ortada.

Neyse ki, aklın yolu birdi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan düzenlemeyi veto etti. Ancak burada sorgulanması gereken, önceleri düzenlemeye karşı çıkan, insan sağlığı ve çevrenin korunmasının herkesin insani görevi olduğunu, enerji gereksiniminin insan sağlığı ve çevrenin önüne geçmemesi gerektiğini belirten Erdoğan’ın düzenlemenin Meclis’ten geçmesine sesiz kalması?  Anlamak olası değil. Sonuçta, bir yanlıştan dönüldü, sağduyu galip geldi.

Ne zaman termik santrallerin bacalarından çıkan siyah dumanların tehlikeli olduğu gündeme getirilse, birileri tarafından enerji ihtiyacı ve açığı dillendirilir. O iddia sahiplerine göre, bacalarında filtre bulunmayan santrallerin üretimi durdurulursa evlerin işyerlerin elektriksiz kalacağı, kesintilerin artacağı, metroların çalışmayacağı savunulur.

Ne var ki bu görüşün, iddiaların doğru olmadığı bilim insanları ve ilgili meslek örgütlerinin bilimsel açıklamaları ile ortaya çıkıyor.

Makine Mühendisleri Odası (MMO)  Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz, filtre takılmayan termik santrallerin kapatılması durumunda elektrik kesintisinin yaşanmayacağını, atıl durumdaki doğalgaz santrallerinin hemen devreye sokulabileceğini belirtti.

Türkiye’de şu anda mevcut elektrik santrallerinin kurulu gücünün 90 bin 421 megawata ulaştığını vurgulayan Türkyılmaz, bu kapasitenin yarısının kullanıldığını, atıl kapasitenin önemli bir bölümünün doğalgazlı santraller olduğunu bildirdi. Bacalarında filtre bulunmayan 15 kömürlü termik santralin kapasitesinin yaklaşık 8 bin 300 megawat olduğuna işaret eden MMO temsilcisi, bunların kapanması durumunda atıl olan santrallerin devreye sokularak ihtiyaç duyulan elektriğin rahatlıkla karşılanabileceğini söyledi.

Bilim insanlarının açıkladığı gibi zehir saçan yayan santrallerin kapatılması halinde ne ülke karanlıkta kalır, ne de metrolar çalışmaz hale gelir. Öncelik insanların zehirlenmemesi, çevrenin giderek kahverengine dönüşmemesidir. İnsan sağlığından önemli başka ne olabilir ki?  İşte onun için düzenlemenin veto edilmesi isabetli oldu.  Darısı Çarşamba’da yapımı süren biyokütle enerji santraline.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar