Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

reader

AKP VE YAŞANAN GERÇEKLER

Kuruluş aşamasında AKP'nin temel ideası Adalet ve Kalkınma idi. Bu ideaya uzun süre uyuldu. Türk Milleti de, AKP'ye 17 yıl gibi uzunca bir süre, ülkeyi yönetme yetkisi verdi.

AKP ilk önce temel dayanağı olan Adalet anlayışından, Cumhurbaşkanlığına geçiş ile uzaklaşmaya başladı.

-Parlamenter Sistem döneminde Cumhurbaşkanı tarafsız ve sorumsuz idi. Makam ceza yasaları ile korunuyordu. Başkanlık sistemine geçince, ceza yasalarındaki koruyucu hükümler kaldırılmadı. Eleştiri ile hakaret arasındaki kritik eşik belirlenmediği için, yüz binlerce insan Cumhurbaşkanına hakaretten yargılanıyor. Bu adaletsizlik, insanları AKP den uzaklaştırıyor.

-Adaletin en önemli prensibi ‘eşitlik’tir. AKP sözcüleri ''taraf olmayan bertaraf olur'' tehdidi ile topluma hitap ettiler. Eşitlik ilkesinden ve adaletten uzaklaştılar.

-İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi, Adaletten tam anlamıyla uzaklaşıldığına emsal teşkil ediyor. Nitekim parti yetkilisinin ''hiç bir şey olmadıysa, bir şeyler olmuştur'' şeklindeki söylemi ve somut olmayan iddia ile YSK'ya müracaat etmesi dahi, Adalet anlayışından sapıldığını gösteriyor.

AKP’nin Adaletten uzaklaşması, seçim sonuçlarına anında yansıdı. Türkiye genelinde hesap edildiği zaman, iktidar için yüzde 50 artı bir oy oranını kaybettiği hesaplanıyor.

AKP'nin diğer ideası kalkınma idi. Kalkınmanın birinci şartı tasarruf etmek ve tasarrufları yatırıma dönüştürmektir. Kalkınmanın ikinci şartı eğitimdir. Eğitim sistemini çağın ve ekonominin gereklerine uygun hale getirmeden KALKINMA olmaz.

-AKP Belediyeleri ve Merkezi Hükümet israf içerisinde yüzüyor. İsraf ekonomiye yansıdı. 2019 yılı ilk çeyreğinde ekonomi yüzde 2,6 oranında küçüldü. Kalkınma bir tarafa, son 5 yıldan beri ekonomide kriz üzerine kriz yaşanıyor.

-Eğitimde tam bir başarısızlık hâkim. Arka bahçe olarak kurdukları İmam Hatip Liseleri ekonomiye mesleksiz insan yetiştirmeye devam ediyor. Yılda sayıları bir milyona yaklaştı. Bu insanlar, okul bitirdikten sonra ne yapacaklarını bilmiyor. Üretime amele sıfatıyla katılabiliyor.

Adalet ve Kalkınma prensiplerinde AKP başarısız oldu. Türk Milleti adalet arıyor. Kalkınmayı unttu. Orta gelir tuzağından kurtulmak istiyor.

***

CHP VE YAŞANAN GERÇEKLER

CHP İlkeleri, altı ok ile temsil edilir. Bunlar Devrimcilik, Milliyetçilik, Laiklik, Cumhuriyetçilik, Halkçılık ve Devletçilik ilkeleri olarak tanımlanıyor.

Aslında bu ilkeler Atatürk’ün kurduğu CHP'ye ait. Bu gün yaşayan CHP'de altı okta yazılı ilkeler var mı? Tarafsız ve objektif bir anlayış ile bakalım.

-Devrimcilik. Yaşayan CHP' de devrimci ruh görünmüyor. Karşımızda, devrimcilikten ziyade statikoya hapsolmuş bir CHP var. Her yeni olguya muhalefet eden, her yeniliğe karşı gelen bir partinin devrimciliğinden söz edilebilir mi? Köprüye hayır, havaalanına hayır, tünele hayır. Özelleştirmeye hayır. Hâlbuki devrimcilik, yenilikleri kucaklamaktan geçiyor.

-Laiklik ilkesi dini devlet işlerine karıştırmama olarak mana taşıyor. Siyasi partilerin din işlerinden uzak durmasını gerektiriyor. Yaşayan CHP'nin böyle bir sorunu yok. Aleviler İstanbul teşkilatında CHP'ye hâkim oldu. Kendi partisindeki mezhep hareketini görmüyor, başka partileri dini siyasete alet ediyor diye suçluyor.

-Halkçılık ilkesi çoktan unutulmuş. CHP’liler için önemli olan seçkin insan statüsüdür. Sıradan vatandaş, CHP gözünde KOYUN sayılıyor. CHP’liler, bu durumu açıkça dile getirmekten çekinmiyor. Hâlbuki halk her türlü insanın bileşiminden oluşuyor.

-Devletçilik. Bunda sorun yok. Sapına kadar devletçi bir parti. Her fırsatta ifade ediyorlar. Özelleştirilen malları geri alacaklarını söylüyorlar. Halbuki modern dünya devletin halk için ve halkın hizmetinde olması gerektiği konusunda hem fikir. CHP ise halen, halk devlet içindir savında ısrar ediyor.

-Milliyetçilik. CHP sosyal demokrat bir parti ve Sosyalist Enternasyonalin üyesi. Milliyetçi parti, Sosyalist enternasyonal gibi bir kuruluşa üye olamaz. Olur ise Milliyetçi olamaz. Zira Milliyetçilik Sosyalist Enternasyonalin ideolojisi ile bağdaşmıyor.

Keşke CHP, altı ok ile tanımlanan prensiplerin partisi olabilseydi. Olamadığı için, toplum ona siyasi iktidarı teslim etmiyor. Sadece muhalefet görevi veriyor. Zira toplumun siyasal hafızası yanılmıyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar