Ordu
DOLAR18.6521
EURO19.6378
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Akşener’in zor kararı

Büyük umut ve beklentilerle Türk siyasi yaşamında yerini alan İYİ Parti, kuruluşunun üzerinden daha bir yıl geçmeden karıştı.

Yumrukların havada uçuştuğu, burunların kırıldığı Afyonkarahisar kampında yaşananlar üyeleri kadar, partiye sempati duyan, oy atan kitlesini şoke etti. Genel Başkan Meral Akşener’in toplantıya çağırdığı olağanüstü genel kurulda aday olmayacağını açıklaması durgun yaz gündeminin ilk sırasına oturdu.

Yüksek iddialarla siyaset arenasında yer alan İYİ Parti ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in 24 Haziran’da beklentilerin altında kalan  oyu iç kavganın fitilini ateşledi . Aslında kurucu üyelerden eski bakan Ayfer Yılmaz’ın “benden bu kadar” diyerek”  görevinden ayrılması parti içi  hoşnutsuzluğun ilk işaretiydi.  Her ne kadar eleştirilse de bir yaşını doldurmamış partinin girdiği ilk seçimde yüzde 10’u aşkın oy alması hiç küçümsenecek oran değildi. Tabii, çok iddialı olan Meral Akşener’in oy oranının düşük kalması kendi ve partisi adına olumsuz sonuçtu.

MHP ve Devlet Bahçeli karşıtlarının bir çatı altında toplandığı İYİ Parti, “Merkez Sağ” boşluğunu doldurma amacıyla kurulmuş, partinin programında buna dikkat çekilmişti. Merkez sağ savıyla siyasette kendine yer bulan partinin yapısı aslında MHP ve ülkücü taban, merkez sağdan gelen politikacılar ile liberal, sosyal demokrat görüşe yakın kişilerden oluşuyordu. Yani İYİ Parti, üç ayrı ve farklı fikirlerin karmasından meydana gelen partiydi.

Koray Aydın, Ümit Özdağ, Müsavvat Dervişoğlu, Yusuf Halaçoğlu gibi MHP kökenli siyasetçiler hep partide egemen olmaya çalıştı. Bu isimlerden Aydın ile Dervişoğlu, Genel Başkan Akşener’in yanında yer alırken, vekil adayı gösterilmeyen Halaçoğlu seçim sonrası bayrak açan ilk isimdi. Her daim parti başkanı olma sevdasını ortaya koyan Özdağ da sonuçları ve Akşener’i hedef alan bir diğer isimdi.

Merkez sağa daha yakın, hatta aralarında CHP’den gelenlerin bulunduğu Aytun Çıray, Lütfü Türkkan, Ahad Andican ile MHP’den gelen Şenol Bal, Akşener’in en büyük destekçisi oldu.

Yani üç farklı bünyeden oluşan İYİ Parti, fikir çatışmalarının, tamamıyla merkez sağa oturamamanın, MHP’den gelenlerin hoşnutsuzluğunun bedelini ödeyerek bugünkü aşamaya geldi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun özverisiyle seçimlere katılma hakkı elde eden partide, liberal isimler MHP kökenliler tarafından dışlanmaya çalışıldı. Aday gösterilmeyenler şikayetlerini gür sesle, hatta yumrukların uçuştuğu kavga ile ortaya koydular.  

CHP ile gerçekleştirilen “Millet İttifakı”nı seçim sonrası yoğun şekilde eleştiren Ümit Özdağ, Yusuf Halaçoğlu ve arkadaşları, nedendir bilinmez Kemal Kılıçdaroğlu’nun gönderdiği 15 milletvekili sayesinde bugün TBMM’de yer aldıklarını görmezden geliyor, arsızca CHP yüzünden oy yitirdiklerini ileri sürüyorlar. Oysa bilmiyorlar ki, CHP vekil göndermese grup kuramayacaklar, büyük olasılıkla seçime bile katılamayacaklardı. CHP’ye çok büyük haksızlık yapıyorlar.

Ha bundan sonra ne olur? 

Olağanüstü genel kurulda aday olmayacağını açıklayan Meral Akşener’i kararından döndürmek için yönetim ve partililer yoğun çalışmaya girdi. Akşener’in evinin önünde kendini zincirleyen ilçe başkanları dâhil, parti yönetimi Akşener’i kararından bakalım vazgeçirecek mi?

Aslında, biraz da kadın olmanın güdüsüyle duygusal davranarak ağzından bir anda çıkan sözle Genel Başkan adayı olmayacağını açıklayan Meral Akşener’in kararını gözden geçirmesi partisi ve ülke için yararlı olacaktır. Çünkü daha bir seçime girmiş, rüştünü henüz ispatlamamış Genel Başkan’ın parti kadrolarını yenileyerek yoluna devam etmesi gerekir.

Baksanıza öylesine liderler var ki, bir, iki, üç değil ona yakın seçim yitirmiş ama hala koltuğunda oturmakta ısrar ediyor. Ayrık otlar temizlenerek oluşturulacak yeni yüzlerden oluşacak yeni yönetimden oluşacak İYİ Parti’nin kuruluş ilkelerinden hareketle merkez sağda yoluna devam etmesi Türk siyasi yaşamı kadar ülkenin de yararına olacaktır. Bir seçim yitirmekle koltuk bırakılmaz.

Tamam, belki bir anda aldığı karardan dönmek zor olabilir ama koşullar dönmeyi zorluyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar