Ordu
DOLAR12.6197
EURO14.2681
ALTIN729.02
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

AKVARYUMSUZ HASTANE KALMASIN

Sağlık kuruluşlarının ürettiği ve sunduğu hizmeti satın alan hastaların hastanelerde bulunan akvaryumları izlemesi iyileşme sürelerini kısalttığı yapılan deneylerle saptanmıştır.  Yapılan araştırmalara göre, 20 dakika boyunca akvaryumu izleyen bir hastanın tansiyonu gözle görülür derecede azalıyor. Alzheimer kliniğinde yapılan gözlemde ise iştahsız hastaların akvaryum seyrederek iştahlarını geri kazandığı izlenmiş. Yatağa bağlı olan hastaların iyileşme sürecinde de kısalma saptanmış.

Yetişkinler üzerinde yapılan bir diğer araştırmada ise küçük ağrıların akvaryum gözleminden sonra kısmen yok olduğu gözlemlenmiş. Stresli bekleyişlerinde saldırgan davranışlar sergileyen hasta yakınlarının sakinleşmelerine destek sağladığı bilinmektedir. Hastane yaşamındaki hızlı ve hareketli tempoya ayak uydurma gayretindeki sağlık çalışanları da tıpkı hasta ve hasta yakınları gibi akvaryum içinde akıp giden rengarenk süs balıkları izleyerek keyif düzeylerini yükselteceğine şüphe yoktur. Hastane koridorlarının farklı noktalarına ve yoğun bakım ünitesinin bulunduğu bölüme yerleştirilen akvaryumların hasta yakınlarına psikolojik destek olması ve bekleyişin verdiği stresi azaltmak için böyle bir proje desteklenmelidir.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Türkiye, turizmde farkındalık ve alternatif oluşturarak dikkatleri üzerine çekebilir. Hastaneleri daha huzurlu, güvenilir ve yaşanılabilir mekanlar haline getirebilecek bu projenin hayata geçmesi sağlık turizm potansiyelinin artırılmasına hizmet edecektir. Misal; Ordu'yu ele alalım. Kıyı şehri olmamıza rağmen sualtı deniz canlıları hakkında fazla bir bilgimiz yok. Birkaç balık türü dışında maalesef çoğu deniz varlıklarını tanımıyoruz. İlginç sualtı canlı türlerinin vatandaşlarla buluşmasına imkan sunacak bu proje sayesinde kısa sürede şehrimiz önemli sağlık merkezine dönüşme fırsatı yakalayabilir. Hastaların, sunulan hizmetlerle ilgili beklentilerini etkileyen şahane bir görsellik ve duygusal bağ için her hastaneye akvaryum konulması eksik sağlık kalitesinin hızla düzeltilmesi için en ideal ruhsal tedavidir.

*

 Aynı dilde acı çeken, ayni dilde gülümseyenlere...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar