Ordu
DOLAR18.6457
EURO19.6795
ALTIN1078.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ali Koç Haksız mı?

Fenerbahçe’ye karşı olan hakem hataları sonunda Ali Koç’u isyan ettirdi.

Son haftalarda hatalar iyiden iyiye artarak tepe noktaya ulaştı. Salt Fenerbahçe’nin değil, diğer takımların canı oldukça yandı. Galatasaray, Trabzonspor, Bursaspor gibi takımlar hakemlerin yanlış kararlarından ötürü yengi ile ayrılabilecekleri maçları ya eşitlik ya da yenilgi ile tamamladı.

Aynı yanlış kararlar Spor Toto 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig maçları için de söz konusu. Ancak alt gruplardaki karşılaşmalar çok dikkat çekmediğinden kamuoyunda pek fazla gündeme gelip, tartışılmıyor.

Bu sezon uygulamaya konulan VAR sistemine karşın yine bildiğini okuyarak, hata üzerine hata yaptılar. VAR pozisyonları net olarak gözler öne sermesine karşılık yanlış kararlarda ısrar ettiler sahada adil olması gereken hakemler.

Öyle boyutlara ulaştı ki hatalı kararlar Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu daha fazla dayanamadı, bazı hakemleri işaret ederek görevinden ayrılmak zorunda kaldı.  İlginç olan göğsünde FİFA kokartı taşıyan “genç ve umut vaat eden hakemler” diye kamuoyuna empoze edilen Ali Palabıyık, Halil Umut Meler ile yine bu sezon aynı kokartı taşımaya hak kazanan Ümit Öztürk gibi isimler kendinden emin tavırlarla VAR’a rağmen yanlış üstüne yanlış yaptı.

Hele İstikbal Mobilya Kayserispor-Fenerbahçe maçında, FİFA kokartının elinden alınması ile adeta abandone olan bir başka genç isim Alper Ulusoy’un yönetimi tam bir faciaydı. Sadece genç isimler mi?  Yıllarca sahada koşuşturmuş, Avrupa ve Dünya Kupası’nda maçlar yönetmiş Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Hüseyin Göcek, Halis Özkahya gibi deneyimli isimler bile VAR’a rağmen tel tel döküldüler.

 VAR’ın uyarısına karşılık hatada ısrarcı olmanın nedeni sanırım kendilerine çok güvenen o ünlü hakemlerin burnundan kıl aldırmaz, “Ben bildiğimi okurum” tavırları.  Ama sonuçta bazı takımların canı oldukça yanıyor, bağırmalar başlıyor.

Elbette ki kendinden emin olmak, oyuncular üzerinde disiplini sağlamak adil yönetimin ilk adımı. Ancak, bunu aşırıya kaçırıp yanlış kararlarda ısrarcı olmak bumerang gibi gelip kendilerini vuruyor.

Nereden bakarsanız bakın hakemlerimiz yönettikleri maçlarla sınıfta kaldı. Bedelini de MHK Başkanı istifa ederek ödedi. Bakalım atanacak yeni başkan güvensizliği, tepkileri nasıl giderecek? Aslında bunun gidermenin yolu çok basit, kuralları olabildiğince tarafsız uygulamak, VAR’ın uyarılarına kesinlikle uymak.  Aslında bu sezon başlayan VAR uygulaması hakemler için bir nimet. Ancak bu nimetten fazlasıyla yararlanamadı “genç ve umut vaat eden hakemlerimiz”.

Bu sezon canı oldukça yanan Fenerbahçe’nin sakin Başkanı Ali Koç  düzenlediği basın toplantısında hakem hatalarını bir kez daha net şekilde ortaya koyarak, tepkisini yüksek sesle dile getirdi. Belirgin yanlış kararlar karşısında Ali Koç isyan etmekte haksız mı?

Eğer bu yanlışlar sürer, atanacak yeni yönetime rağmen hakemler kendilerine çeki düzen vermezse inanın bugün Ali Koç’un tepkisine gelecekte diğer takımların başkanları da eklenecektir.

Öyle ya, şampiyonluk, Avrupa’ya gitme ya da küme düşmeme mücadelesi veren oyuncuların sahadaki emeğinin çalınmasına hangi başkan daha fazla sabır ve hoşgörü gösterebilir?

Bu arada, hakem hataları bu denli zirveye çıkmışken bedeli sadece Yusuf Namoğlu’nun ödemesi yeterli değil.  TFF Başkanı Yıldırım Demirören’in hiçbir şey olmamışcasına koltuğunda oturması ne denli etik ve doğru? Sonuçta hakem hataları onu da bağlıyor.

Ali Koç’un belirttiği gibi şirketinin bahis iddiasını kazanması istifasının bir diğer gerekçesi. Haziran’da gerçekleştirilecek TFF Başkanlığı seçimi öncesi koltuğu boşaltması, hem kendi hem de Türk futbolu adına hayırlı olacaktır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar