Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Alkış tez bitti…

Koronalı günlerde özverili çalışmalarından ötürü övgüler düzdüğümüz, balkonlarda alkışladığımız sağlık emekçilerine yönelik şiddet yeniden başladı.

Hala ölümcül etkisini sürdüren salgına karşı canı pahasına durmaksızın mesai harcayan, çok sayıda arkadaşını virüsten yitiren sağlık çalışanlarına karşı magandaların çirkin saldırıları utandıran eski günleri anımsatıyor.

Yeni normalle birlikte hastanelerde, sağlık kurumlarında istenmeyen görüntüler son günlerde oldukça arttı. Beton kafalı sorumsuzlar ne tez unuttu onların emeğini, 24 saat durmaksızın koşuşturmalarını. Anlamak mümkün değil. İşin ilginç yanı, sağlıkta şiddet yılın ilk 6 ayında son 11 yılın en yüksek düzeyine çıktı.

En çok saldırı birinci basamak hizmeti veren aile sağlık merkezlerinde ve acillerde meydana geliyor. Yani, hastanın ilk götürüldüğü birimlerde nahoş olaylar gerçekleşiyor. Öylesine kafayı sıyırdı ki magandalar, hekime, hemşireye veya diğer sağlık emekçilerine uçarak tekme atma cesaretini kendinde bulabiliyor.

Oysa, virüste başa dönme sinyallerinin yaşandığı, hasta sayısının arttığı bugünlerde sağlıkçıların daha çok desteğe, morale gereksinimi var. Mart ayından bu yana nasıl çabaladıklarına hep birlikte tanık olduk. Harcadıkları emeğin, koşuşturmanın karşılığını verilen sözlere karşın alamayan sağlıkçılar artık yoruldu, bezgin hale geldi. İlk başlardaki motivasyonları giderek azalıyor. Duyarsız insanlar uyarılara karşın, “Bana bir şey olmaz” saçma mantığı ile maske takmıyor, mesafeye uymuyor, kişisel temizliğine özen göstermiyor. Bu olumsuzluğu gören sağlık emekçileri toplumun kuralları umursamamasından karamsarlığa evriliyor. Üstüne üslük hizmet verirken bir de şiddete uğruyor.

Görevine yeni seçilen, Samsun Tabip Odası’nın ilk kadın başkanı Funda Furtun, mesleğin onuruna siyasi amaçlarla saldırılması ve değersizleştirilmeye çalışılmasının yanı sıra artan şiddetle birlikte hekimlik yapamaz hale getirildiklerini açıkladı.  Kendisi gibi doktor olan eşini bir katilin saldırısı sonucu 2015 yılında yitiren Samsun Tabip Odası Başkanı,  sağlık ortamındaki en önemli sorunlarından biri olan şiddetti en ağır yaşayan biri olarak son günlerde hastane ve sağlık birimlerinde artan çirkin olayların ciddiyetine dikkat çekiyor. 

Bu zor günlerde, bunalan sağlık emekçileri şiddetti değil, alkışı hak ediyor. Toplum,  balkonlara çıkıp yeniden alkışlamalı onları. Koronadan en az hasarla çıkılmışsa bu sağlıkçıların özverili çalışmalarının sonucudur.  Eğer motivasyonlarını tümü ile yitirirlerse yeniden dolmaya başlayan hastanelerde hekim, hemşire, teknisyen, ambulans şoförü bulunmaz. Sağlıkçılar olmadan belalı günler savuşturulamaz, hastalar sağlığına kavuşamaz. Ucube saldırganlar bir de bunu sorgulasınlar.

Çabalarının, gece gündüz demeden ter akıtmalarının karşılığı ödenemez. Tek istedikleri maaşlarının yükseltilmesi, söz verilen 3600 ek göstergenin yasalaşması, mesai ücretlerinin artırılması. Virüsün etkisini gösterdiği günden bu yana taleplerini sürekli dile getiriyorlar. Ama karşılık bulamıyorlar. Hem Sağlık Bakanı olumlu görüş belirtmemiş miydi isteklerine.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar