Ordu
DOLAR18.6354
EURO19.5188
ALTIN1054.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Alkış yetmez…

Balkonlarda alkışladığımız, övgüler düzdüğümüz sağlık çalışanları hayli buruk.

Salgın günlerinde özveri ile çalışan, hafta sonu, bayram demeden günlerce ailelerinden uzak koşuşturan, hastane odalarında bulabildikleri bankların üstünde kıvrılarak birkaç saat uykuyla dinlenen sağlık emekçileri söz verilen hakların ödenmemesine tepkili.

Eğer Türkiye,  dünyayı esir alan korona belasını en az hasarla atlatma aşamasında ise, eğer iyileşen hasta sayısı her geçen gün artıyorsa sağlık alt yapısının sağlamlığı kadar, deneyimli hekim, hemşire, hasta bakıcı, teknisyen, ambulans şoförü ve temizlik görevlilerinin payı son derece fazla.  Maalesef, bazı hekim ve sağlıkçılar özverili çalışmalarının bedelini virüs kaparak yaşamları ile ödedi, birçoğu hastalandı. Alanında uzman hekimler kolay yetişmiyor. Ölümleri aslında ulusal değerlerin yitimi.  

Toplumun özverili çalışmalarını balkonlarda alkışlayarak ödüllendirdiği sağlık ordusu kuşkusuz bundan sonra da zor günlerin isimsiz kahramanları olarak her daim anımsanacak. Sağlık emekçileri koronalı günlerde örnek çalışmalarını ileri yıllarda torunlarına övgü ile anlatacak, haklı olarak gururlanacak. 

Bilindiği üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  salgının başlangıç günlerinde, 23 Mart’ta özveri ile çalışan sağlık emekçilerine teşekkür ederek, üç ay boyunca tavandan performans ödemesi yapılacağını açıklamıştı. Bakan Koca’nın sözleri, alt gelir grubundaki sağlıkçıları oldukça sevindirmişti. Ne var ki, 10 Nisan’daki ikinci açıklama ile tavandan performans ödemelerinin herkese değil, Covid-19 servisinde çalışanlara verileceği bildirildi.

İlk açıklama ile motive olan, umutlanan sağlıkçılar ikinci açıklama ile düş kırıklığına uğradı. Üstelik ayrımcılığa uğramalarına öfkelendiler. Öyle ya bu zor dönemde pandemi hastanelerinde Covid-19 servisinde çalışanlar kadar diğer servislerdekiler de gece gündüz demeden olağanüstü emek harcadı. Virüslü hastayı taşıyan ambulans şoförü ile hastabakıcılar en az hekim ve hemşireler kadar sağlık ordusunun neferi olarak koşuşturdu. Performans ödemelerinin adaletli olmadığına isyan eden sağlık emekçileri tepkilerini hastane önlerinde basın açıklamaları ile dile getiriyor.

Sosyal mesafe kurallarına uyan, salgına karşı en ön safta mücadele veren hemşireler, ebeler, temizlik personeli ve güvenlik görevlileri tepkilerini “Eşit işe, eşit ücret”, “Ücrette adalet istiyoruz” diyerek haykırıyor. Dertleri verilen sözün yerine getirilmesi, ödemelerde ayrımcılığın kaldırılması. Hani, salgın boyunca herkes , “sağlıkçıların hakkı ödenemez” diyerek övgüler diziyordu. Gerçekten kapsam dışı bırakılan sağlık emekçilerinin hakkı ödenmedi. Verilen sözden kısa sürede geri adım atıldı.

Ödeme yapılmayan grubun maaşı zaten yetersiz. Özverilerinin karşılığı verilseydi bu zor günlerde bütçelerine katkı sağlardı. Umarım eşitsizlik giderilir, haklarını alırlar.

Aslında, 2018 seçimi öncesi seçim meydanlarında sağlıkçılara vaat edilen 3600 ek göstergenin bugünlerde hayata geçirilmesi gerekmez mi? Öğretmen ve polisler de ek göstergeyi umutla bekliyor. Ama siyasi iradeden hala ses yok.  

Ekonomide durumun iyi olduğu açıklanıyor. Öyleyse memuru ilgilendiren önemli düzenleme neden hayata geçirilmiyor? Anlaşılan vaatler seçim meydanında kaldı. 

           

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar