Ordu
DOLAR18.6308
EURO19.4507
ALTIN1053.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Allah’ın sopası yok…

Türk siyasetine dürüstlüğü ile damga vuran, özü sözü bir rahmetli Erdal İnönü’nün dediği gibi   “gerçeklerin er geç ortaya çıkma gibi kötü bir huyu vardır”.

Trabzonspor’un UEFA’dan bir yıl ceza alması, kararın Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından onaylanması İnönü’nün çok anlamlı bu sözünü anımsattı bana.

Filmi geriye sarın, FETÖ’nün kumpas üzerine kumpas kurduğu 2011 yazını gözlerinizin önüne getirin. Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu Fenerbahçe hedef seçilmiş, kurmaca şike operasyonu ile ele geçirilmeye çalışılmıştı. Milyonların desteğini arkasına alan Aziz Yıldırım’ın bedel ödeme pahasına dik duruşu sayesinde Fenerbahçe teslim olmamıştı kanlı örgüte.

O günlerde sıkıntı üzerine sıkıntı yaşayan, öcü gibi herkesin kaçtığı kulübe bir çelme de karşıt takımlar tarafından atılmıştı. UEFA’ya çıkarma yaparak Fenerbahçe’nin 2010-2011 sezonunda emeğinin karşılığı olarak kazandığı şampiyonluğu” şike” karalaması ile elinden almaya çalışmışlardı. Spor kamuoyunun yakından bildiği gibi grup UEFA merkezinin bulunduğu İsviçre’ye her gün uçak yolculuğu yapıyordu.

Sabah akşam, Fenerbahçe’nin FETÖ operasyonuna karşın, 2010-2011 sezonunda emeğinin karşılığı elde ettiği şampiyonluğu “şike” suçlaması ile karalıyorlardı. Fazla uzatmayayım, o günlerden bugünlere gelindi Fenerbahçe’nin dik duruşu, saldırıları püskürtmesi, Aziz Yıldırım’ın milim ödün vermeyen tavrı bugün kamuoyu tarafından övgü ile karşılanıyor.

Allah’ın sopası yok derler ya.  Gerçekten çok doğru. Çileli sezonda Fenerbahçe’nin şampiyonluğunu “şike” diye karalamaya çalışan kulüp bugün UEFA tarafından mali kuralları yerine getiremediği gerekçesiyle Avrupa kupalarından bir yıl yasaklandı.  O günlerde UEFA’ya koşarak Fenerbahçe’yi şikayet edenler, bugün haksızlıktan yakınıyor isyan ediyor.

Türkiye Kupası final maçında takımının attığı ikinci gol sonrası hoş olmayan kol hareketi yapan Başkan, CAS’ın yasak kararını onaylamasının ardından aynı hareketi UEFA’ya yapabilir mi acaba?

Dedim ya, zaman en iyi ilaç ve doğrunun yanındadır.

Ha, bu arada Türkiye Kupası’nı hakkıyla kazandı, Süper Lig şampiyonluğunu da son anda kaçırdı. Bu sezon en iyi futbolu oynamasına karşın, salgından ötürü verilen aranın ardından sonunu getiremedi, yıllardır özlem duyduğu şampiyonluğa kavuşamadı. Aslında çok iyi kadrosu, bireysel yetenekleri üst düzeyde olan futbolculara sahipti. Gerçek olan buydu: Doğruları söylemekten de kaçınmayız.

Allah’ın sopası yok demem, çok haksız bir şekilde üzerine gidildi o kara sezonda Fenerbahçe’nin. Bir yanda FETÖ baskısı diğer yanda dönemin TFF yönetimi ile birlikte helal şampiyonluğun engellenmek istenmesi. Türkiye Kupası’nı kazanan takım şimdi Avrupa’dan yasaklanınca nedense şöyle geçmişe bir yolculuk yaptım.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar