Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

 Alternatif ürün

“Zakkumcu doktor” diye ünlenen ve başına gelmedik kalmayan Operatör. Dr. Ziya Özel (1927-…) kesintisiz 23 yıl Zakkum ekstresinin kansere çare olabileceğini savundu. Sonunda da muradına erdi. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayını aldı.

Artık; zakkum, alternatif tıbbın olmazsa olmazıydı!

Birçok insanın zakkumu kaynatıp suyunu içtiği ve sonunda bu iksirin ölümlere sebebiyet verdiği de biliniyordu.

Yalnız, o yıllar ve sonrası TIP doktorlar hiçbir zaman “alternatif tıp” terimini kabul etmedi. Alternatifin yerini zamanla “yardımcı” aldı. Yardımcı tıp dediğinizde “eh” dendi. “Olabilir” dendi. “ne kadarı faydalı, ne kadarı zararlı oranını bilmemiz gerekir” dendi. 1986 Çernobil Nükleer Santral Faciasından sonra Karadeniz’de fazla sayıda hastaya kanser teşhisi koyulması, erken teşhis ve tedavi yöntemleri mutlaka tıp kitaplarında yazılıdır. Sokaktaki insan o kitaplarda yazılanlara değil “denize düşen yılana sarılır” misali, her öneriye açık.  Artık gündemde zakkum yok; ısırgan otu var. Isırgan otunu yarı haşlayıp ezecek, sabahları bir tatlı kaşığı içeceksin…”

***

 Konumuz “yardımcı tıp” değil! Sokakta, o konunun uzmanı çok. Bizim arayışımız, bölgenin ekonomisine önemli katkı yapacak, ikinci ürün bulmak?

Bu konuda; epey yol almış, epey kalem oynatmış, naçizane bendeniz de var.

Henüz, hayatın baharında çıraklık yılları…  Bölgede hayvancılık yaygın…  Karasığırların süt verimi az da olsa gazeteci Bilal Köyden bu uğraşın öncülüğünü yaptı. Sığırları olanlardan süt toplandı, 1 litrelik şişelerle ihtiyaç sahibi evlere ulaştırıldı. İyi güzel de, talep azlığı süt dağıtımını bitirdi.

Çok Sonraları Diş Tabibi (arkadaşımız) Ahmet Angın ve eşleri Behice Hanım …. Bayadı Mahallesi’nde  modern bir ahır yaptılar, sağma makineleri getirdiler. Süt verimi yüksek sığırlar aldılar. Sütü, süt olarak satamayınca, peynir yaptılar. İki yıl sonra zararın neresinden dönersek kârdır, deyip ahırların kapısını kapattılar.

***

Gölköy’ün patatesi… Tam nişastalıktı. Bir ispirto fabrikası kuramadık.

1950’li yıllarda soya fasulyesi mısır tarlalarının ara ürünü idi, Soya fabrikası kuruldu (1964) soya ekimi yapan kalmadı.  Soya fabrikası Tekirdağ’dan getirilen ayçiçeğini işlemeye başladı.

***

Derelerimizde kültür balıkçılığına soyunanlar oldu. Bir/ikisi hariç adı sanı kalmadı.

Ecevit projesi Köy/Kent Mesudiye’yi kurtaracak;  Mesudiye’den göçü tersine çevirecekti olmadı.

Yine Ecevit projesi silah fabrikaları… “Made in Gomar”ı bitirecekti. Silahı Ordulu ustalar yapacak, Kırıkkale alacaktı o iş de yürümedi.

***

Erbakan’ın Rulman Fabrikası…

ORSAN A.Ş.  maden işleyecekti. Ortaklar, un fabrikasına razı oldu.

***

Konu uzadıkça uzayacak, yalnız bana ayrılan yer kısıtlı. Şimdilik “fındığın alternatifi yine fındık” demekle yetinelim. Bir günlük izinden sonra Prof. Dr. Oktay Güvemli’nin, Gülçin Üstüntaş arkadaşımızın sorularına verdiği cevapları “eğrisiyle doğrusuyla” tartışmaya açacağım.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar