Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Alternatif ürün ya da fındığın alternatifi

Önce özet bilgi:

Pazar günkü “ayrıntı”da son söz: “Şimdilik ‘fındığın alternatifi yine fındık’ demekle yetinelim” devamı bugüne kaldı.

Bölge’nin (dolayısıyla Ordu’nun) zenginleşmesi, insanların başka başka şehirlerde iş/aş peşinde koşmaması, ekmeğini burada kazanması için neler yapabiliriz?

Daha fazlası var ama hadi 60 yıl diyelim, bir arayışın içinde buldum kendimi. Sorumlu bir mevkide değildim, sokak röportajları yapıyor, gazetenin mutfağına getiriyordum. 1960 askeri darbesi sonrası, her ne kadar solcuların nefesini dahi dinlediklerini söyleyen “zehir hafiyeler” çıkmış olsa da, 61 Anayasası’nın getirdiği özgürlükler siyasi hayatımıza solda -ortanın solunda değil- siyasete kapı araladı.

Soldaki her partinin sözcüleri gittikleri yerlerde “emeğin yüceliğinden”, “yoksulluğun bir kader olmadığından” bahsettiler…

Üreten sensin, kazanan da sen olacaksın!

***

“Türkiye’nin Kurtuluş Reçetesi” üzerine raporlar hazırlanıyor, devlet yatırımlarının bir plan dahilinde ülkenin tamamına yayılması için Devlet Planlama Teşkilatı kuruluyor, 5 yıllık planlar hazırlanıyor; devletin her kuruşu hesap verilebilirliğine dikkat edilerek harcanıyor.

***

Böyle böyle bugünlere geldik.

Bugün ekonomimiz daha kötü. Göç yolları alabildiğine açık, Ordu yine bir nebze Giresun’dan iyi. Giresun Sivas’la yarışta. Üçüncü sırada bizler, pardon biz varız.

Tabii bununla övünmüyorum.

Her görüşe açığız.

***

Gülçin Üstüntaş arkadaşımız iyi bir iş çıkarmış. Prof. Dr. Oktay Güvemli’ye önemli sorular yöneltmiş.

İlk sorusuna aldığı yanıt: “Karadeniz, fındıkla çaya hapsoldu (…) Ben tarım bakanı olsam, Doğu Karadeniz’in klasik yapısını değiştirmeye yönelirim. İhracat yapabilecek tarımsal ürünler yetiştirmeye yönelirim. 500 kilometre alanı Rusya’nın ihtiyacına yöneltirim. Tarımı Rusya’nın Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan gibi ülkelerin ihtiyacına yönelik yeniden gözden geçiririm. Çünkü bu iklim hiçbir yerde yok”.

***

Yine yerim dar diyeceğim. Bir sonraki yazı yine fındığa alternatif ürün arayışı olacak.

Sayın Güvemli’nin bizlere, özene bezene sunduğu “Doğu Karadeniz’in kurtuluş reçetesini” birinci elden okumak isterseniz ( www.orduolay.com ) adresinde bulabilirsiniz.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar