Ordu
DOLAR15.565
EURO16.2652
ALTIN900.39
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Altı değil üstü değerli

Önce bilgi:

“Zeytinliklerin talan edilmesinin önünü açan yönetmeliği Danıştay durdurdu. Kararda, değişikliğin yasayla yapılması gerektiği belirtildi. Av. Fevzi Özlüer, “Mahkeme kararını boşa düşürecek bir yasa hazırlığı gündeme gelebilir” dedi.

Neymiş efendim: “Mahkeme kararını boşa düşürecek bir yasa hazırlığı gündeme gelebilir”!

Türkçesi, Danıştay: Bu iş yönetmenlikle olmaz, diyor.

Peki neyle olur?

Avukat Fevzi Özlüer’in tam da dediği budur. Zeytin ağaçlarını bir an önce kesmek için ellerini ovuşturanlar, “bir yasa hazırlığı” ile gelebilir.

***

Şimdi de Fatsa’da Stratex Bahar Madencilik Şirketi’nin, “Bu alan bize yetmez, genişlemek için hazırladığımız, Çevre Etüt (ÇED) raporlarımızı değerlendirin” diyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu raporları İnceleme Denetleme Komisyonu’na (İDK) havale ediyor.

Uzatmayalım; komisyon tarafları Ankara’ya çağırıyor. Sonuç: Genişlemeye “Onay” çıkmıyor”!

Her ne kadar kapasite artırımına onay çıkmasa da, sorun kökten çözülmüş değil.

İki açıklama bu nedenle önemli.

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Başkanı Zeki Odabaş: “Bu bir zafer değildir. Tabiri caiz ise, kazanılması gereken muharebelerden bir tanesidir.”

Fatsa Doğa ve Çevre Derneği Avukatı Nur Hilâl Gündüz: “Normalde madenin kapanması gerekiyor ama “aması” var bu işin. (…) Kanun dışı orada burada sondaj çalışması yapabilir. Elbette biz de boş durmayacağız hukuki ve yasal bir zemin kalmadığını hukuki yollarla anlatmaya devam edeceğiz.”

***

Sözün özü: İngiliz Stratex Bahar Madencilik: Fatsa’dan tasını tarağını toplayıp gitmeyecektir.

Yeniden yeniden ÇED raporları hazırlayarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kapısını aşındırmaya devam edecektir...

***

Bilmeyenlere tarihten örnek:

Kabadüz İlçesi Bakacak mevkiinde taa 1935’li yıllara uzanan bir maden arama faaliyeti var. Bakırcı Harutyun Artun’dan dinlemiştim. Bir grup yabancı maden şirket temsilcisi Ordu’ya geliyor. Katırlarla bölgede maden arama faaliyeti o zaman başlıyor. Şirket temsilcileri Ordu’dan; “Bakacak’tan Ordu Limanı’na dekovillerle taşınacak kadar kurşun madeni yataklarınız yok deyip, ayrılıyor.

Bitmedi…

Kabadüz Bakacak mevkiinde önce Ordulu tanıdık birkaç aile bireyi, kazama kürekle kurşun madeni cevheri çıkarıp rıhtıma kamyonlarla taşıdılar. Zamanla bu küçük madenciler, ruhsatlarını daha büyük ulusal şirketlere devrettiler.

Bugün Kabadüz Akgüney/Harami mahalleleri arasındaki dereye, Fransız Borote de Choux Madencilik büyük bir yıkama tesisi kurdu. Ocaklardan çıkarılan kurşun cevheri orada yıkanıp, kurulanıyor!

Zaman zaman bu maden yıkama havuzlarında taşmalar meydana geliyor. Ordu içme suyuna kurşun karışınca -üç gün- suyun içilemediğini hatırlatalım.

***

Başa dönersek:

Gitmezler! Ne Fatsa’dan ne de Kabadüz’den gitmezler!..

Sahi, siz toprağın altından, üstündeki fındığın daha değerli olduğunu bilmez misiniz?

TEMA’nın açıklamalarından, Ordu’nun yüzde 74’ünün maden arama ruhsatlandırma sahası ilan edildiğinden yoksa haberdar değil misiniz?

Ne bekliyordunuz!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar