Ordu
DOLAR18.8096
EURO20.5353
ALTIN1165.3
Anıl DEMİR

Anıl DEMİR

Mail: [email protected]

ALTIN FİYATI NASIL OLUŞUR?

     Geçmişte uzun yıllar boyunca para birimi olarak kullanılan altın, günümüzde yatırım aracı ve değer saklama aracı olarak görülmektedir. Ülkemizde olduğu gibi dünyada da merkez bankaları rezervleri açısından altın önemli bir varlık kalemidir.

 Ülkemizde altın talebi, ağırlıklı olarak merkez bankası ve kuyumculuk sektörü tarafından gerçekleşmektedir.

     Son günlerde ulusal ve uluslararası piyasalardaki gelişmelere paralel olarak altın fiyatlarında sürekli bir değişim söz konusu. Bu hareketlilik nedeniyle toplumun büyük bir kısmı tasarruflarını en güvenli liman olarak gördükleri altın veya vadeli mevduata yönlendirmektedirler.

    Mevduat getirilerinin düşük olduğu veyahut enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde yatırımcılar paranın ekonomik değerini korumak adına altın alır ve piyasadaki risklerden korunmak ister.

   Ülkemizde özellikle yastık altı altın yatırımcısı olarak nitelendirilen, elinde altını fiziki olarak tutup altının dolaşımını engelleyen sayımız oldukça yüksek. Bunun nedeni puslu ekonomik ortamlarda altına olan güvendir. Ancak bir gerçek var ki ekonomi bir bilimdir ve veriler bilimsel olarak ele alınmalıdır.

   Yatırımcılar kararlarını rasyonel(akılcı) bir çerçevede almak istiyorlarsa, altın fiyatlarının nasıl oluştuğu ve onu oluşturan etkenleri iyi analiz etmelidirler.

Ülkemizde altın fiyatı nasıl oluşur?

    Altın fiyatlarını ülkeler tek başlarına belirleyemez. Dünyada altının fiyatını belirlemek için herkes tarafından kabul görmüş bir kavram var. Bu kavramın adı Ons’tur. Ons değerli madenlerin ölçülmesini sağlayan bir kütle birimidir.

   Bugün dünyada 1 ons altın yaklaşık olarak 31,10 gram altına denktir ve sabitlenmiştir. Dünyada dolar rezerv (Hegamon) para olması nedeniyle Ons altının değeri de dolar cinsinden belirlenmektedir. 

   Altının fiyatı üzerindeki değişimi etkileyen ilk faktör Ons’un Amerikan doları cinsinden değeridir. Bir diğer faktör ise altının saflık derecesidir. Altın dünyada %99,5 saflık derecesi ile kabul görmektedir. Üçüncü ve son faktör ise doların ülkemizdeki TL cinsinden değeri yani o günkü kur değeridir.

Şimdi bu üç faktörü daha da somutlaştırmak adına 1 gram altının Türk lirası karşılığını bulalım.

Örneğin;  1 ONS:1500 Dolar,1 ONS: 31,10 GRAM (daima sabit),  SAFLIK: %99,5 (daima sabit) , KUR:8 TL olsun.

Formülize etmek gerekirse: (ons dolar/31,10) * (%99,5) *(doların TL cinsinden değeri)

Bu durumda yukarıdaki formülde bulunan veri setini yerine koyarsak;

= (1500/31,10)*(%99,5)*(8 TL) çıkan sonuç bize 1 gram altının TL cinsinden değerini verecektir.   

     Görüldüğü üzere  1 gram altının TL  karşılığının belirlenmesi için aslında iki bilinmeyenli bir denklemin  çözülmesi gerekir. Bu iki bilinmeyenli denklemin ana faktörü dolardır. Dolar hem dünya piyasalarındaki seyrinden dolayı ons üzerinden gram altın fiyatını   hem de ülkemizdeki kur üzerindeki etkisinden dolayı gram altın fiyatlarını etkilemektedir.

    Bu durumda altın yatırımcısı hem ülkemizdeki dolar/ TL değişimini yani kuru hem de ons altının dünyadaki Amerikan doları cinsinden değerini ve seyrini iyi tespit etmelidir. Aksi halde yatırımcı, yapacağı altın yatırımından beklenilen getiriyi elde edilemeyebilir…

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar