Ordu
DOLAR15.5457
EURO16.2226
ALTIN907.91
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

“Altın Girdap”

Yaygın medyada uzun yıllar hizmet gören Ordulu gazeteci İbrahim Gündüz’ün ikinci kitabı “Altın Girdap  (Galeati Yayıncılık- Birinci baskı: 368 S. Ocak- 2022) elimin altında.

Her meraklı okur gibi, önce, “Önsöz”de ne diyor diye baktım. İbrahim Gündüz’ün ilk kitabı “Altın Ölüm”de yazdıklarına bir göndermede bulunuyor: “Fatsa’dan yola çıkarak Türkiye’de adına altın madenciliği denilen sistemin ülkeyi nasıl yıkıma ve çöküşe sürüklediğini; dilimiz döndüğünce ve gücümüz yettiğince anlatmaya çalıştık” diyor ve devam ediyor: “(…) Dünya uzay boşluğunda yüzen bir gemiyse eğer, bu gemi battığında ya da yaşanamaz hale geldiğinde kimsenin şansı olmayacaktır.”

***

İbrahim Gündüz –rahatlıkla, çevre ve doğa dostu bir arkadaşımız diyebilirim- küresel ısınmaya, dolayısıyla iklim değişikliğine dikkati çekerek, altın madenciliğinin, hele hele siyanürlü altın madenciliğinin ülkeye yapılmış en büyük kötülük olduğunu Fatsa örneğinde  şu sözlerle anlatıyor:

“Bugün Ordu’nun dörtte üçü maden sahası ilan edilmiş(-tir). Ordu’da 435 maden ruhsatı verilmiş olması (..) Ordu’nun ölüm ilanıdır. (…) Bugün Ordu çok çarpıcı bir örnektir. Türkiye’nin yıllık 2 milyar dolardan fazla fındık gelirinin en önemli kaynaklarından biridir Ordu. Yıllık ortalama 700 milyon dolarlık fındık geliri vardır. Yüzbinlerce insan fındık tarımıyla, ormanlarla, balıkçılıkla ve doğayla bağlantılı bir geçim çabası içindedir. Bugün Ordu’nun neredeyse tamamı gözden çıkarılmış gibi vahşi madencilerin insafına terk edilmiş durumda. (…) Ordu’nun toprağının, suyunun, doğal varlıklarının, yöre insanının sağlığının ve tarıma dayalı ekonomisinin telafisi imkânsız zararlar göreceği açık.”

***

Daha fazlasını merak eden Ordu sevdalılarının, İbrahim Gündüz’ün “Altın Girdap” kitabını almalarını ve okumalarını isterim.

***

İsteme Adresi: Galeati Yayıncılık, Ordular Sokak. No: 14/A 06430 Anıttepe/Ankara. Telf: 0539 669 6069

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar