Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Altın Heykelcikler Kime?

91’inci Oscar Ödülleri bu sabaha karşı sahiplerini buluyor.

Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden Oscar’da altın heykelciği kimlerin kucaklayacağı “Yedinci Sanat” çevrelerinde merakla bekleniyor. Kuşkusuz bu yıl da görkemli bir havada geçecek ödül törenine aday olanların yanı sıra çok sayıda yıldız oyuncu katılacak.

10 dalda adaylığı bulunan Meksikalı Yönetmen Alfonso Cuaron’un “Roma” ile Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos’un “Saray’ın Gözdesi”  filmlerinin kaç altın heykelciğin sahibi olacağı doğrusu en çok yanıtı aranan soru. 10’ar adaylıkla bu yıl ki Oscar’a damga vuran iki film de Holywood dışı yapımlar olması ile dikkat çekiyor

Akademi’nin “Yerçekimi” ile geçmişte “En İyi Yönetmen” dalında altın heykelcik verdiği Alfonso Cuaron’un bu yıl da aynı başarıyı yinelemesi kuvvetle muhtemel.  Meksikalı yönetmenin siyah-beyaz çektiği “Roma” “En İyi Film” dalında favori gösterilse bile Rami Malek’in  tek başına adeta döktürdüğü  Bryan Singer’in  yönettiği “Bohemian Rhapsody”nin ödül kazanması sürpriz olmaz. 

1970’li yılların Meksikası’nda dört çocuklu ailenin hizmetçisi Cleo’nun (Yalitza Aparicio) öyküsünü anlatan “Roma”’da yönetmen Alfonso Cuaron, çocukluğunda yaşadıklarını, o dönemin baskıcı Faşist yönetimin acımasız uygulamalarını dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nde “Altın Aslan”ödülünü kazanan yapıtında anlatıyor. Film, aynı zamanda “En İyi Yabancı Film” dalında da Oscar’a aday. Bakalım Akademi her iki ödülü bu filme verecek mi?

Favorileri arasında gösterilen bir diğer film, Yunan Yönetmen Yorgos Lanthimos imzalı “Saray’ın Gözdesi”. Britanya Kraliçesi Anne’nin gözüne girmek için mücadele eden iki kadının öyküsünü mizahi dille anlatan yapım, “Roma” gibi dünya prömiyerin Venedik Film Festivali’nde yapmıştı. Ne var ki bu filmin şansı “Roma” ve “Bohemian Rhapsody”e göre hayli düşük.  

Bu yıl bir ilk yaşanarak Akademi’nin “Popüler filmler de Oscar’a aday gösterilebilir” kararı uyarınca dünyada gişe patlaması yapan “Kara Panter” “En İyi Film” dalında yarışacak. Yapım, Oscar’a ilk kez aday olan süper kahraman film olması ile dikkatleri çekiyor. Yine de Akademi’nin çok şans tanıyacağını sanmıyorum.

ABD’nin en ünlü yönetmenlerinden Spike Lee “Karanlıkla Karşı Karşıya” ile 30 yıllık sinema yaşamında ilk kez “En İyi Yönetmen” adaylığını elde etti. Adam McKay’ın ABD’nin önceki Başkan Yardımcılarından Dick Cheney’in siyasi kariyerini anlatan “Vice (Yardımcı)” filmi karşıtları kadar çok dalda aday gösterilmese  bile ABD’nin tarihini anlatması hatırına ödül alabilir. Geçmişte bu tür filmlerin altın heykelcik kazandığı unutulmamalı. Ancak hangi dalda olur, kestirmek zor.

Lady Gaga ile Bradley Cooper’in müthiş oynadığı “Bir Yıldız Doğuyor” ile Rami Malek’in tek başına sürüklediği “Bohemian Rhapsody”  çeşitli dallarda altın heykelcik için sınav verecek. Özellikle Rami Malek’i “En İyi Oyuncu” dalında favori görüyorum. Eğer, Akademi ıskalarsa müthiş oyunculuğa yazık olur. Hatta, “Bohemian Rhapsody”nin “En İyi Film” ödülünü kazanmasını bile bekliyorum.  Malek’i bu dalda zorlayacak olan “Vice” deki oyunculuğu ile Christian Bale olabilir.

“En İyi Kadın Oyuncu” dalında “Roma” nın ana karakteri hizmetçi Cleo’yu canlandıran Yalitza Aparicio ile  “ Sarayın Gözdesi”nde Britanya Kraliçesi Anne rolündeki Oliwa Colman altın heykelcik için yarışacaklar gibi.

“Yeşil Rehber” filmindeki oyunculuğu ile Mahershala Ali “ En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünün favorileri arasında. “ En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ise  “Sokağın Dili Olsa” da oynayan Regina King bir adım önde.

“En İyi Yönetmen” dalında Alfonso Cuaron’ın yanı sıra “Vice”yi çeken Adam McKay,  “Karanlıkla Karşı Karşıya” ile 30 yıl sonra Oscar’a aday gösterilen Spike Lee diğerlerine göre daha şanslı.

Bu akşam altın heykelcik için yarışacak adaylar şunlar;

En İyi Film: Kara Panter, Karanlıkla Karşı Karşıya, Sarayın Gözdesi, Yeşil Rehber, Roma, Bir Yıldız Doğuyor, Vice (Yardımcı), Bohemian Rhapsody.

En İyi Yönetmen: Alfonso Cuaron, Spike Lee, Pawel Pawlikowski, Yorgos Lantihmos, Adam McKay.

En İyi Kadın Oyuncu: Yalitza Aparicio, Olwia Colman, Lady Gaga, Melissa McCarthy.

En İyi Erkek Oyuncu: Christian Bale, Bradley Cooper, Rami Malek, Viggo Mortensen, Williem Dafoe.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar