Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.5107
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Altın heykelcikler kime?

Merakla beklenen Oscar ödülleri bu gece sahiplerini bulacak.

Sinemanın en prestijli ödülleri bu yıl 92.kez verilecek. Çeşitli dallarda aday gösterilen film, yönetmen, oyuncu ve sinema emekçileri altın heykelciği kucaklamak için yarışacak.  

Akademi’nin açıkladığı “En İyi Film” dalında beklendiği gibi Todd Phillips’in yönettiği  “Joker”, Martin Scoresese’in yönettiği “The Irishman”, Sam Mendes’in yönettiği “1917”, Quentin Tarantino’nun yönettiği “Bir Zamanlar Hollywood”, James Mangold’un yönettiği “Ford v Ferrari”,  Taika Waititi’nin yönettiği “Jojo Rabbit”, Greta Gerwig’in yönettiği “ Little Woman”,  Noah Baumbach’ın yönettiği “Marriage Story” ve Bong Joon-ho’nun yönettiği   “Parasite” aday oldu.

Kuşkusuz bunlar arasında 11 dalda adaylığı bulunan “Joker”le 10 dalda aday gösterilen “The Irishman”, “1917” ve “Bir Zamanlar Hollywood” öne çıkıyor. Bu filmler Altın Küre ile BAFTA’da çeşitli ödüller kazanarak Oscar’da favori olduklarını kanıtladı. 

 Gösterime girdiği ülkelerde seyircinin beğenisi toplayan, ülkemizde de epey övgüler alan  6 dalda yarışacak Güney Kore yapımı “Parasite”in  Akademi’nin de beğenisini kazanarak bir çok dalda ödül kazanması sürpriz olmaz. Yapımın, Altın Küre ile BAFTA’da  “En İyi Film” dalında ödüllendirilmemesi epey eleştirilmişti. Bakalım Oscar’da beklentileri karşılayacak mı?  

Akademi, genelde Amerikan yapımlarını gözettiğinden Altın Küre’de çeşitli dallarda ödüller kazanan “1917”, “Joker”, “Bir Zamanlar Hollywood” ile “The Irishman”  Oscar’da diğerlerine göre bir adım önde görünüyor. Altın Küre’ye dek çok adı geçmeyen, şans tanınmayan Sam Mendes’in “1917” filmi birçok dalda altın heykelciğe uzanabilir. Bu filmin, BAFTA’da da birçok ödül kazanması şaşırtmıştı. 

Toplumun baskılarından ötürü akıl sağlığını yitirerek, seri katile dönüşen içine kapanık gencin ruh halini anlatan Todd Phillips’in “Joker” nde yeteneklerini sergileyen, adeta döktüren  Joaguin Phoneix’in, Altın Küre’de olduğu gibi  Oscar’da da “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanması kuvvetle muhtemel. “En İyi Kadın Oyuncu” dalında, “Judy” deki müthiş oyunculuğu ile Renee Zellwegger altın heykelciğe çok yakın. Altın Küre’de de aynı  dalda ödül kazanmıştı.

“En İyi Erkek Oyuncu” dalında Joaguin Phoneix’in yanı sıra Antonio Banderas, Leonardo DiCaprio, Adam Driver, Jonathan Pryce,  “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisinde  Cynthia Erivo, Scarlett Johansson, Saorise Ronan, Charlize Theron, Renee Zelwegger’in rakibi olacak.

“En iyi Yönetmen” dalında Sam Mendes, Todd Phillips, Martin Scorsese, Quentin Tarantino ile Bong Joon ho altın heykelcik için yarışacak.  Gösterildiği ülkelerde Yedinci Sanat tutkunlarının beğenisini kazanan “Parasite’in yönetmeni Bong Joon ho’un sürpriz yapabileceğini savunanlar olsa da Akademi’nin bugüne dek verdiği ödüllere bakıldığında Sam Mendes ile Todd  Phillips daha öne çıkıyor. Belki Amerikan sinemasına güzelleme diye nitelendirilen “Bir Zamanlar Hollywood’un yönetmeni Quentin Tarantino’ya da gidebilir bu daldaki altın heykelcik.

“En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında ise birçok ödüllü filmlere damgasını vuran, birbirinden ünlü sinemanın unutulmaz isimlerinin yarışacak olması hayli ilginç. Bu dalda, Tom Hanks,  Anthony Hopkins, Al Pacino, Joe Pesci, Brad Pitt altın heykelciği almak için ter dökecek.

 92. kez sahiplerini bulacak altın heykelcikleri bakalım kimler kucaklayacak? Son yıllarda önemini yitirdiği savunulsa bile Oscar’ın hala Yedinci Sanat’ın en prestijli ödülleri olduğu yadsınamaz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar