Ordu
DOLAR16.8253
EURO17.5807
ALTIN979.79
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ALTINORDU BELEDİYESİ ÖNÜ

Suyun medeniyet tarihinde ve cemiyet hayatında kesin bir ifadesi vardır. Meselâ, uzaktan suyun sesini dinleyerek yaklaştığınız bir şehirde mutlaka bir Türk-İslâm kütlesinin yaşamış veya yaşamakta olduğunu anlarsınız. İşte suyun bu sarsılmaz ve şaşırtmaz ifadesine dayanarak çeşmelerimizin, şadırvan ve sebillerimizin Türk yurdundaki düşkünlüğünü iyi anlıyoruz.

Türkün sosyal hayatında su, maddi ve manevi bir değerdir. Şehircilik dur durak bilmeden devam ederken, içinde yaşadığımız çevre de sürekli değişiyor. Yapılaşma doğal çevrenin sınırlarını zorlarken, nitelikli ve sürdürülebilir binalar inşa etmenin önemi her geçen gün artan bir konu. Kamu yapıları içerisinde yapılaşmayı şekillendiren ve denetleyen kurum olarak özellikle de belediye hizmet binalarının örnek hatta öncü olmak gibi teşvik edici bir görevi olmalıdır. Mimari dokusu ve çevre tanzimi kültürel tarzı yansıtmalı.

Hatta herkes belediye binasını konuşmalı, gören bir daha bakmalı! Altınordu Belediyesi binasının mimari bir görsel şölen olduğunu söylemek çok zor. Fakat ''zararın neresinden dönülürse kardır'' hesabıyla hareket edersek Türkiye'de pek çok şehirde bulunmayan ve Karadeniz'de ilklerden bir tanesi olmaya aday bir yapıya dönüştürebiliriz.

Nasıl mı? Taş yapıların çoğalmasıyla vatandaşta oluşan rahatsızlığa karşı hayata geçirilecek çevre düzenlemeleri arasındaki bir havuz projesi uygulayarak... Belediye önüne uygulanılacak yapay kayalıkların arasında suların toplandığı fıskiyeli ve ışıklandırmalı süs havuzunun meydana farklı bir renk katacağına, yerli ve yabancı misafirlerin büyük takdirini kazanacağına şüphe yok.

Tatlı nağmeleriyle taştan fışkıran su şırıltısı rahatlama ve stres seviyesini azaltmada, insan bedeninde enerji titreşimini değiştirdiği yeni bir keşif değil. Suyun bu önemli özelliği asırlardan beri bilindiğinden eski evlerde küçük su kanalları ve çeşmeler sıkça kullanılırdı.

Aslında bu projeyi ilk defa bina giriş bölümü ''Yeşil mimariden'' epey yoksun Büyükşehir Belediyesi için teklif etmiştik. Fakat hiç umursamadılar. Şimdi aynı projeyi Altınordu'ya tavsiye ediyoruz. Hakkâri Belediye binası önünde 12 metre uzunluğunda, rengârenk görüntülü süs havuzu etrafına oturakların yerleştirildiği alan, mıntıkanın çehresini şekillendirmiş. Darısı Ordu'nun başına! Hakkâri’de varsa, Ordu'da da olabilir. 'Şehri Emin' bu uygulamayı hayata geçirmeyi acaba düşünür mü? Ben umutluyum. Olur bence!

İnsanların tebessümüne hizmet edenlere selam olsun!..

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar