Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ALTINORDU İŞGEM

            Teknolojinin gelişimi ile birlikte insanlar kafalarındaki projeleri hayata geçirmek için atılımlar yapmaya başladılar. Çalıştığı şirketlerdeki çalışma şartlarının ağır olması ve daha fazla para kazanma düşüncesi genel olarak insanları yeni girişimler yapmaya itiyor. Bu yazımızda size Dünya'da başarıyla uygulanan bir istihdam yaratma ve iş kurma modelinden bahsedeceğiz. Milletler arası literatürde "Business Incubator" diye anılan "İşletme Kuluçkaları" bilhassa yeni girişimcilerin ve işletmelerin ilk yıllarında çeşitli şekillerde destek olan İŞGEM (İş Geliştirme Merkezleri) Türkiye'de de son zamanlarda iyice belirginleşmeye başladı. En gözde girişimcilik destekleri arasında KOSGEB girişimciliği programı geliyor. Sosyal medyanın aktif bir şekilde kullanılması beraberinde girişimcilik hikayelerinin artmasını kolaylaştırdı.  

         Hizmet sunduğu sektöre ve yöresel ekonomik önceliklere göre farklılık gösteren İŞGEM ancak işleticilerin sosyal faydayı ön planda tuttuğu, yerel katılımı sağlayabildiği durumlarda başarılı olabilir. İŞGEM'in kuruluşundaki genel amaçlarını, girişimciliği özendirmek, küçük işletmelere yeni iş kurma konularında yardım etmek, güvenli ve rekabetçi bir iş ortamı sağlamak, bölgesel ve yerel ekonomiyi desteklemek olarak sayabiliriz. İŞGEM işletmelerin sürekli kalacağı değil, kuluçka dönemini geçirecekleri yerlerdir. Bu sebeple İŞGEM’ler bünyelerine kattıkları işletmelere verdikleri destekleri yıldan yıla azaltarak piyasa koşullarına uyumlu bir geçiş yapmalarına yardımcı olurlar. Kuluçka dönemi genelde üç yıl olup zorunlu hallerde beş yıla kadar uzatılabilir

         Altınordu Belediyesi de, mal ve hizmet üretimini kazançlı şartlar altında bir araya getiren girişimcilerin yetenek, birikim ve cesaret özelliklerini sergileyebilecekleri İŞGEM için kolları sıvadı. İŞGEM bünyesindeki işletmelerin ortak kullanıma açık imalat ünitesinin KOBİ seviyesindeki farklı sektör ve firmaların iş ahengini, akışını hızlandıracağını düşünüyoruz. Projeyle ayrıca eğitim ve danışmanlık seminerleri organize etmek, şirketlerin rekabet güçlerini artırma yönünde öncü rol oynayabilir.

         Tekrar etmekte sayısız fayda var. Fındıkla 'nefes alan' Ordu'nun üretim yeteneğini değiştirmekten başka seçeneği yoktur. Sadece fındığa dayalı kalkınma modeli yetersiz gelmektedir. Birliktelik ruhunu ateşleyecek, kalkınmaya örnek modeller ortaya çıkaracak her çeşit çalışma ve çabayı önemsiyorum. Karacaömer mahallesinde belediyeye ait tesislerde kurulması planlanan İŞGEM'in şehrin kültürüne, sosyal hayatına, istihdamına ve ekonomisine değerli katkılar sağlamasını umuyorum.

*

Girişiminiz hayat bulsun‎ efendim!


 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar