Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.59
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ALTINORDU İSMİ DEĞİŞTİRİLSİN

           Türkiye'de, kime sorarsanız sorun; muhakkak aynı cevabı verecektir... Peki nedir soru? Altınordu neresi? Orası İzmir ilinin Konak ilçesine bağlı bir mahalledir. Ayrıca aynı adlı bir futbol kulübüyle meşhurdur. Kimsenin aklına asla Ordu ilinin Altınordu ilçesi gelmez. Çünkü 'Altınordu' ismi İzmir ile bütünleşmiştir. İl ismi Ordu olan bir şehrin merkez ilçesinin Altınordu olması sadece kötü bir taklidin ürünüdür. Altınordu kelimesinin şehrimizin tarihi, kültürü ya da 'milli meyvesi' fındıkla hiç alakası yoktur. 

            Mekanlar parmak izi gibidir, birbirine asla benzemez; isimleriyle bir karaktere bürünürler. Yaşanılan mekânların kendilerine has enerjisi, yaşama biçimimize yön veren değişik anlamları vardır. Bir beldenin en önemli iletişim gücü ismidir. İyi bir isim, kentsel markaya güç katar. Sizce Altınordu ismi, şehrin karakterini belirliyor mu? Yörenin 'kutsal hazinesi' fındığın tanıtımına hangi katkıyı sağlıyor? Karayolları tabelası veya resmi kurumlarda düzenlenen belgelere girmiş olsa da vatandaşın diline yerleştiği söylenebilir mi? Mevcut ilçe adı sadece biçim şartını yerine getirmekten ibarettir. Trafiği, caddeleri, mimarisi ve düzeni vasat. Bari ismi cazip olsun.

            Yer ismi koymanın bir çocuğa isim koymaktan farksız olduğunu düşünüyorum. Doğru koyulmuş bir isim, kesinlikle tanıtıma rekabet avantajı sunar. Sadece iyi bir isimle “marka” olunamayacağı açıktır ama, başarılı bir isim markaya güç katar. Köpükleri gökyüzü merdiveni bir deniz üzerinde dalgaları öpmek için eğilen martıların sığınağı bir beldeyi doğru isimle çağırmak kalplere coşku tufanı yaşatacaktır. Küresel dünyada bilgi ve insan hareketliliğinin artması, popüler kültürün beğenilerinin yüceltildiği tüketim odaklı bir yaşam tarzının önem kazanması, mekân ve marka arasındaki ilişkileri etkiliyor. İlçemiz, içinden süzülüp geldiğimiz ve izlerini taşıdığımız fındığa dair çok önemli izler taşımalı. Güneşin her sabah fındık bahçeleri üstüne 'sofrasını' serdiği Ordu'da, fındıkla örtüşen isimle çağırmalı. Mekânın belli sembollerle hatırlanmasına ve bu sayede kentsel belleğin oluşmasına imkan sağlayan mesaj taşımalı. Yaşadıkları yerin ismini belirleme hakkı önce Ordulunundur. O sebeple ''Altınordu'' isminin halk oylamasına gidilmesini ve elde edilecek neticenin Ankara'da kanunlaşmasını tavsiye ediyorum. Herkes gönlünden geçen ismi açıkça paylaşabilir. Benim önerim 'Fındıkeli'...

            Altınordu, toprağa saplanan geçici mezar taşı tahtasına yazılan 'rahmetli' ismi gibi eğreti duruyor. Bu ad tarihin derinliğinden süzülerek gelen beyin ve yüreğin sesi değil, sadece sonradan icat edildi. Rüzgarın yönünü tayin edemeyiz ama geminin yönünü değiştirebiliriz. Tepeden indirilen 'Altınordu' resmi işlemlerde şekil bulsa da hiçbir zaman Ordulunun damağında tarçın kokulu akide şekeri tadı bırakmadı! Dolayısıyla isminin değiştirilmesi kimseyi incitmez.

*

Sevinçli günler adına!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar