Ordu
DOLAR16.1331
EURO17.3344
ALTIN967.15
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ALTINORDU İSMİ FINDIKELİ OLSUN

Mekanlar parmak izi gibidir, birbirine asla benzemez; isimleriyle bir karaktere bürünürler. Yaşanılan mekânların kendilerine has enerjileri, yaşama biçimimize yön veren değişik anlamları vardır. Bir beldenin en önemli iletişim gücü ismidir. İyi bir isim, kentsel markaya güç katar. Sizce Altınordu ismi, şehrin karakterini belirliyor mu? Buraya koyulan isim yörenin 'kutsal hazinesi' fındığın tanıtımına hangi katkıyı sağlıyor? İl, ilçe ismi koymanın bir çocuğa isim koymaktan farksız olduğunu düşünüyoruz. Doğru koyulmuş bir isim, kesinlikle tanıtıma rekabet avantajı sunar. Sadece iyi bir isimle “marka” olunamayacağı açıktır ama, başarılı bir isim markaya güç katar, zaman ve para tasarrufu sağlar. Köpükleri gökyüzü merdiveni bir deniz üzerinde dalgaları öpmek için eğilen martıların sığınağı bir beldeyi doğru isimle çağırmak kalplere coşku tufanı yaşatacaktır.

Küresel dünyada bilgi ve insan hareketliliğinin artması, popüler kültürün beğenilerinin yüceltildiği tüketim odaklı bir yaşam tarzının önem kazanması, mekân ve marka arasındaki ilişkileri etkiliyor. Altınordu, içinden süzülüp geldiğimiz ve izlerini taşıdığımız fındığa dair çok önemli izler taşımalı. Güneşin her sabah fındık bahçeleri üstüne 'sofrasını' serdiği Ordu'da, fındıkla örtüşen isimle çağırmalı. Mekânın belli sembollerle hatırlanmasına ve bu sayede kentsel belleğin oluşmasına imkan sağlayan mesaj taşımalı. 

Mekanların ruhu vardır. Mekana ruh veren isimlerdir çok defa. Karayolları tabelaları veya resmi dairelerde düzenlenen belgelerle girmiş olsa da vatandaşın diline yerleştiği, benimsendiği söylenebilir mi? Mevcut ilçe adı sadece biçim şartını yerine getirmekten ibarettir. Trafiği, caddeleri, mimarisi ve düzeni vasat. Bari ismi cazip olsun. Nereden çıktı bu mevzu! İsim değişikliğine gidilirse ekonomi düzlüğe mi çıkar? İşsizlik ve göç travmasının önüne geçilir mi? diyenler çıkar elbet. İsim değişikliği aç mideleri doyurmuyor. Doğrudur fakat bu yazının konusu ekonomi değil.

Altınordu, toprağa saplanan geçici mezar taşı tahtasına yazılan 'rahmetli' ismi gibi eğreti duruyor. Bu isim tarihin derinliğinden süzülerek gelen beyin ve yüreğin sesi değil, sadece sonradan icat edildi. Rüzgarın yönünü tayin edemeyiz ama geminin yönünü değiştirebiliriz. Tepeden indirilen 'Altınordu' resmi işlemlerde şekil bulsa da hiçbir zaman Ordulunun damağında tarçın kokulu akide şekeri tadı bırakmadı! Dolayısıyla isminin değiştirilmesi kimseyi incitmez.

Hayal kurup, gerçekleştirebildiğimiz güzel günler adına!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar