Ordu
DOLAR13.6136
EURO15.2328
ALTIN787.38
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ALTINORDU’DA İMAR PLANI NEDEN GECİKTİ?

Ordu’nun Altınordu ilçesinde tam 12 aydır imar yok. İnşaat sektörü ve yan iş kolları ciddi olarak iş kaybı yaşıyor.Eski imar iptal edildi fakat yenisi bir türlü çıkmıyor. Kimin hatası var konusuna girmeyeceğim. Sadece üzerinde durmak istediğim husus şu. İsminin önünde ‘’Büyükşehir’’ yazan bir şehirde bir sene gibi uzun sürede imar planı neden hazırlanmaz? Uçtuğumuzu zannediyoruz, meğer Dünya ayağımızın altından kaymış!

İmar önemlidir çünkü hayata uygun hale getirilecek yerdeki yapılaşmanın çevre, fen ve sağlık şartlarına uygunluğunu sağlar. Çünkü gayrimenkul yüksek getiri arayan yatırımcının ilk durağıdır. Çünkü yatırımcıyı hayal kırıklığına uğratmayan tek varlık olan konut Türkiye’de önemlidir. Ülke ekonomisinin lokomotifi konumundaki konuta olan talebin büyük çoğunluğu barınma ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Tasarrufların kayda değer kısmını konut yatırımına akıtan favori yatırım grubu mevcut imar aksaklığından dolayı döviz, altın, faiz, borsa vs. sahalarda parasının değerini koruma ve değerlendirme derdine düşmüştür.                          

Eğer imar planı yoksa şehircilik de yoktur. Ortada 'yaşanabilir bir kent' gören, duyan var mı?

Son bir yıldır inşaat sektörü dibe vurdu. Bilhassa dövizin kanatlanıp uçtuğu şu sıkıntılı günlerde inşaat piyasası ve çalışan kesim derinden etkilenmiştir. Yapı talebi güçlenmediğinden fiyatlarda oluşan şişkinlik düşük gelirlinin ev sahibi olma erişimini sınırlandırmıştır. Yatırım aracı özelliğinin yanı sıra ikamet amaçlı konutları ihtiyaç sahiplerinden çok, elinde parası olan fırsatçı alıyor. Ekonomisi sorunlu Ordu vilayetinde ahalinin ruhsal sağlığı alarm sinyali veriyor.

Etraftan görüyoruz ki huzursuzluk had safhada, sinirler gergin. Ekonomik nedenlerle aile içi geçimsizlikler, intiharlar, boşanmalar ve işsizlik gün geçtikçe artıyor. Çözümün reçetesi belli;

el birliğiyle çalışılırsa sorunun üstesinden gelmek mümkün. Yüksek faizli krediler ve dövizin ani zıplayışı piyasayı iyice eritti. Yerel yöneticiler, ekonominin öncüsü inşaat sektörünü canlandıracak, talep iştahını artıracak koruyucu ve destekleyici tedbirler almalıdır. Aksi halde 2022 yılında sayısız işsiz ordusu bir baş ağrısına dönüşebilir! İnşaatta manzara 'görünen köy' durumundan çoktan çıktı bile; o köyün içindeyiz artık! İmar planı belirsizliği kuyruğunu yiyerek karnını doyuran yılan misali kendini besleyen bir kısır döngüye dönüştü.

Bir çift kelam da Ticaret Sanayi Odasına, Meslek ve Esnaf Odalarına, Kent Konseyine...

Niçin sesiniz çıkmıyor? Belediye başkanlarını dostça ve nazikçe ikaz ediyoruz. Doğru yönde ilerlemiyorsunuz.

Temel trene binmiş, bilet kontrol sırası gelmiş. Biletçi, biletinin İstanbul'a olduğunu, trenin Ankara'ya gittiğini söylemiş. Temel kendinden emin:

‘’Peçi maçinist yanlış istikamete cittiğini piliy mi?’’

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar