Ordu
DOLAR18.6457
EURO19.6795
ALTIN1078.3
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

ALTINORDU'YA “FUAR VE KONGRE MERKEZİ” SÖZÜ NE OLDU?

Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Altınordu’yu yeniden inşa etmek üzere hazırladığı projelerini  mahalli seçimler  öncesi  tek tek  açıklamıştı. Ordu kamuoyu bu projeleri unutmuş olabilir ama biz henüz unutmadık. Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, 2014 yılında yapılan mahalli seçimler öncesi  Altınordu’yu yeniden inşa etmek üzere hazırladığı en önemli projelerden olan “Karadeniz Fuar ve Kongre Merkezi” için neler demişti, önce verilen sözleri  şöyle bir okuyalım.

“AK Parti Altınordu Belediye Başkan Adayı Engin Tekintaş,  Karadeniz Bölgesi’nde Altınordu’yu cazibe merkezi haline getirecek  Fuar ve Kongre Merkezi’ni Ordulular’la paylaştı.  Çadırlarda kurulan fuar anlayışını 4 bin metrekarelik kapalı alanı olan, sportif ve sosyal amaçlı tesislere taşıyan Fuar ve Kongre Merkezi, 12 ay boyunca festival, şenlik ve kongrelere ev sahipliği yapabilecek.  Proje hakkında bilgiler ver AK Parti Altınordu Belediye Başkan Adayı Engin Tekintaş şunları söyledi;

“Altınordu ilçemizin hem merkez olması dolayısıyla hem de hayal edilen projelere duyulan hasret nedeni ile özel bir hazırlık yapıyoruz. Bu hazırlıklarımızı yaparken de halkımızın ihtiyaçlarını göz önünde bulunduruyoruz. Bu doğrultuda  Karadeniz Fuar ve Kongre Merkezi olarak planladığımız bir proje hazırladık. Bu güne kadar çadır kurarak yapmış olduğumuz fuar anlayışını kalıcı olmak ve 12 aya yaymak sureti ile 4 bin metrakareye yakın kapalı alanı olan fuar merkezine dönüştürüyoruz. Aynı yerde şenlik, festival ve kongrelerin de yapılabileceği özel bir alan planlamasına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Fuar alanımızın içerisinde sportif ve sosyal amaçlı toplama 2.500 metrekarelik yaşam palanları oluşturuyoruz. Tenis kortları, voleybol ve basketbol sahalarından oluşan spor alanları ilave ediyoruz. Projeye ayrıca kamelya ve oyun parklarının yanı sıra kafeteryalar ile  ziyaretçilerin istifade edebileceği nezih ortamlar hazırladık. Projenin en önemli parçalarından birisi de eski Ordu evlerinin benzerlerini hazırlattığımız bulvar çalışması. 14 evin yer alacağı bulvar planındaki hedefimiz Ordu’yu yeniden tarihi ve kültürü ile buluşturma çabasıdır. Bölgeyi canlandıracak, harekete geçirecek, tarihi dokuyu bu bölgede canlı hale taşıyacak özel bir uygulamayla inşallah halkımızı buluşturmak istiyoruz. Bu projenin en temel maksadı; Ordu’yu Karadeniz’in  Fuar ve Kongre Merkezi haline getirebilmek. Projelerin hayata geçirilmesi ile Türkiye’de ilgi bu bölgeye doğru yayılacaktır” diye konuştu. 

naim güney (3)

Sansun, İlkadım ilçesinde TÜYAP tarafından büyük bir Fuar ve Kongre Merkezi açılmıştır. Artık 2016 yılına giriyoruz, zaman hızla eriyor  ve şimdi Altınordu Belediye Başkanı Sayın Engin Tekintaş’a kamuoyunu bilgilendirmesi adına soruyoruz. Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Altınordu’yu yeniden inşa etmek üzere hazırladığı projelerden ve en önemlilerinden olan “Karadeniz Fuar ve Kongre Merkezi” için halen neden ses çıkmadı veya biz mi duymadık. Fuar ve Kongre Merkezi Projesi  ne aşamaya getirildi. Projeleri, yer seçimi veya  ihalesi yapıldı mı?

Başkan Engin Tekintaş’ın “Fuar ve Kongre Merkezi Projesi”  gerçekten, Ordu için çok faydalı bir projedir. Zaten Ordu’da  böyle bir fuar ve kongre alanına cidden çok acilen ihtiyacı var. Bu devasa projenin olmazsa olmaz ayakları olan, Büyükşehir, Ticaret Odası, Üniversite ve Valilik ile bir araya gelerek  mesafe alınabilir. İnşallah önümüzdeki süreçte  bu kurumlar bir araya gelip, belki Karadeniz’deki en iyi fuar alanı, kongre merkezi oluşturma hususunda mutabakata varırlar.

Ordu il olarak  gerçekten bir çok açıdan Türkiye’nin merkezidir. Fındık ’ta, Bal’da, Kivi’ de, Türkiye’de söz sahibidir, hayvancılıkta da ve turizmde de öyle olabilir. Dereyolu tamamlanıp açıldığında, Akdeniz, İç Anadolu , Ege ile kültürel, ekonomik ve ticari ilişkiler hızla gelişecektir.  Bu ilişkilerin verimli olarak oluşabilmesi için herkesin malını tanıtacağı, pazarlayacağı uluslar arası çapta tanıtım fuarlarına ihtiyaç olacaktır.

İyi hazırlanmış, hem organizatörünün hem katılımcılarının iyi ve doğru kullanarak, hazırlandıkları ticari fuarlarda bir konunun tüm ilgilileri dört beş günlük süreler içinde belli ve tarafsız bir alanda bir araya gelmekte ve o konuda büyük bir sinerji yaratılmaktadır.  Fuarları, TV, basın ilanları, doğrudan tanıtım çabaları gibi diğer pazarlama aletlerinden farklı kılan en önemli özellik,  tüm duyulara hitap ediyor ve aynı ortamda benzer ürün ve hizmetlerin topluca mukayese edilebiliyor olmasıdır.  Ziyaretçiler tarafından ürün veya hizmetler görülebilmekte, ellenebilmekte,  koklanıp tadılabilmektedir.  Örneğin; kavrulmuş mis gibi bir fındığın tadını, basın İlanlarında,  internette  algılayabilirmisiniz?
Fuarlar dünyada ticareti şekillendiren yerlerdir. O açıdan bu zamana kadar belki küçük çapta panayırlar, fuarlar ihtiyaca cevap veriyordu ama önümüzdeki süreçte Ordu, modern  fuarcılıkta da ön plana geçmelidir. Havalimanıyla, otoban yollarıyla mevcut ulaşım imkânları, artık gelişti, değişti ve modernleşti.

Bir kere insanlar  fuara niye gelir; Bir taraftan ticari amaçla, bir taraftan da gezmek, görmek, dinlenmek, farklı bir coğrafyada bulunmak amacıyla gelir. Ben inanıyorum ki ileride Ordu’ya düşünülen Karadeniz fuar ve kongre merkezini gerçekleştirildiğinde sadece Ordu açısından değil çevre illere dahi, bölgeye hitap edecek bir merkez olacak, yöre turizmine de katkıları inanılmaz olacaktır.

Fuarların yanında bu yapılacak tesislerde  “Kongre” işlevi de olacaktır. Ordu’da kongrelere ev sahipliği yapmak; kültürel çeşitliliğimizi, eşsiz özelliklerimizi ve organizasyon başarımızı yansıtması bakımından son derece önemlidir. Ufuklarını genişletmek, yurtdışında Ordu seslerini duyurmak ve faaliyet gösterdikleri alanların yurt içinde de bilinirliğini artırmak isteyen dernek ve birlikler için kongre ve toplantılar önemli birer potansiyel teşkil eder. Uluslararası akademik ve profesyonel çevrede kazanılacak prestijin yanı sıra, öğrencilere ve dernek üyelerine tanıyacağı olanaklar ise saymakla bitmez.

Kongre sektörünün, Ordu şehrinin gelişmesine sağlayacağı  katkı yadsınamaz. Çünkü dünyadaki 9,000 adet kongre için yapılan tahmini toplam harcama 13,8 milyar Amerikan Doları olarak belirlenmiştir. Kongrelere katılan delegelerin, sosyo-ekonomik konumlarına bağlı olarak alım güçleri, normal turistten 4-5 kat daha fazladır ve katılımcılar Ordu’nun  ticari hayatına önemli bir canlılık getirecektir. Katılımcıları ayrıca, severek ayrıldıkları ve Ordu’ya  gelecekte iş bağlantılarıyla, arkadaş ve iş gruplarıyla dönme potansiyeline sahiptir. Bu kişilerin olumlu izlenimleri, tanıtım için bulunmaz bir fırsattır.

Uluslararası toplantı ve kongreler, bilim dünyasını Ordu’ya  kadar getirecektir. Kongreler tıp, mühendislik, iletişim, teknoloji, sosyal bilimler, sanat ve spor gibi önemli konu ve alanlarda uzmanlık düzeyinin yükselmesine ve akademik hayatın gelişmesine katkıda bulunmaktadır. 2011/2012 yılında Türkiye’deki 160 kongrede tahmini olarak 79.000 katılımcı bulunmuştur. Örneğin, İstanbul Türkiye’deki toplam katılımcı sayısının %58’ini oluşturmaktadır ve İstanbul, katılımcı sayısı itibariyle dünya on birincisi olarak sıralamadaki yerini almıştır. Biz de artık fuarıyla, kongresiyle, turizmiyle Ordu ili olarak bu ekonomik ve sosyal pastalardan birer dilim koparmak istiyoruz. O zaman siz görün, bizim memleketi. Haydi, iş başına,söz verenleri ve yetkilileri sözlerini yerine getirmeye davet ediyoruz.

Naim Güney/2015/Aralık /ORDU

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar