Ordu
DOLAR13.6393
EURO15.4811
ALTIN781.93
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Altısıbiryerde

Söyleyeceğimi, yine söyleyeceğim ama sert değil, daha hafif sözcüklerle…

AKP’nin, CHP’nin, HDP’nin, SP’nin, İYİ ve Vatan Partisi’nin Cumhurbaşkanları adaylarını kutlarım.

Hiç birinin özgül ağırlığını diğerine vurarak tartamam. Taş yerinde ağırdır misali; Diyeceğim o ki; “Altı yiğit çıktı meydane, hepsi bir birinden merdane”!

***

Kimi Manifestosunu, kimi seçim bildirgesini, kimi de seçim beyannamesini açıkladı. Sonuçta biz oy vericilere iktidar olduklarında şunu şunu yapacağımızı bilin taahhüdünde bulundular.

CHP’nin açıkladığı “bildirge” 230 sayfa imiş, diğer partilerin ne manifestosunun, ne de beyannamesinin kaç sayfa olduğunu öğrenemedim.

Ortalaması hadi 115 sayfa diyelim. Kim okur?  Kim kim dinler…

Biz sıradan seçmenler, sabah akşam kesintisiz 6 saat televizyon karşısındayız. Bazen diğer kanallarda neler olduğunu merak ettiğimiz için, bağımlısı olduğumuz dizinin bir bölümünü kaçırıyoruz. Olsun! Belki gecenin geç saatinde tekrarı vardır; ya da her akşam programın yarısı kadar süren özet yayınla yetineceğiz.

Vurdulu kırdılı, tarihimizi bize hatırlatan diziler, kılıç kalkanla başlayıp, ağır tarama silahlarıyla ölüm kusan makineler, ta ta tarrrrrııııtttt…

Neyse arada bir ekranda siyasileri de görüyoruz!

Benim ilk aklıma gelen ne oluyor biliyor musunuz?

Ne ekerken varsın ne dikerken… Tokadı yiyince de küsersin!

Evet evet aynı sofrada oturuyoruz,  Baba oğluna küs, oğul torununa! Gelin kaynana ilişkisine girmiyorum. Bir evin halkını 6 partiye böldüler, el sıkma yok, bir araya gelmek yok, düğünde bayramda ha bir de yiğitler cenazesinde baba, oğul bir de torun utanç belasına yan yana duruyorlar.

 Sonra, sen sağ ben selamet!!!

***

İşte o manifestoda, o bildirgede, o beyannamede yazanlar bizi ilgilendiriyor. Alın birini vurun ötekine, birbirinin kopyası gibi. Örneğin: Bu Ramazan (Şeker) Bayramı’nda, emekliye 1000 (yazıyla bin) liramı verilecek? Tamam, bu cepte! Şimdi sıra öteki parti ne verecek kulaklar dayanmış kirişe...

Neyse, bu kadar teferruata girmeye ne sizin sabrınız, ne de benim zamanım var.

***

Sandık (biliyorsunuz) bir sene sonra yani 2019’da önümüze kurulacaktı.  Kimine göre mahalli, kimine göre yerel yönetimlerin seçimi de önde idi. Onun sonuçlarına bakıp, yön tayin edecektik, şimdi bu fırsatı kaçırmışız.

 Kimine göre erken, kimine göre baskın seçim bizimkisi… Hele hele TBMM devre dışı, memlekette OHAL var. KHK’larla seçime giderken, ne düşünürsünüz! 

Bu işte bir bit yeniği var. Neden seçimler tersyüz edildi? Sondan gelen öne çekildi?

Biz seçmenler; “Mühür kimdeyse Süleyman odur” deyip köyümüze muhtar seçecektik. Kolayından başlayıp zoruna Cumhurbaşkanlığına sonra gidecektik; olmadı!

Allah hayır eyleye!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar