Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Aman dikkat…

İki aylık sıkı önlemlerin ardından adım adım normalleşmeye geçiliyor.

Korona belasının ülkemizde görülmesiyle yaşamamızda egemen olan kısıtlamalar aşamalı esnetiliyor. AVM’ler bugünden itibaren yeniden açılıyor, evlerinde hapsolan 65 yaş üstü vatandaşlar dün dört saatliğine sokak özgürlüğüne kavuştu, semt pazarlarında yavaştan da olsa eskiye dönüş var. Birçok Bilim Kurulu üyesinin karşı çıkmasına rağmen futbolda 12 Haziran’da top başı yapılacak. Yine berber ve kuaförler randevulu sistemle çalışmaya başlıyor.

Kuşkusuz esnekleşmede hasta ve vefat sayısındaki düşüş etkili oldu. Salgın döneminde sağlık ordusunun özverili ve olağanüstü çabaları olmasaydı belki de hala sıkı önlemlerin egemenliğinde yaşamımızı sürdürecek, tablo daha korkunç olacaktı. Günlerce evlerinden, ailelerinden uzak, hastalanmaları uğruna ölümcül virüse karşı yoğun mücadele ederek canlar kurtaran hekimlere, hemşirelere, hasta bakıcılarına, teknisyenlere, temizlik elemanlarına, ambulans görevlilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. 1.5 milyonu aşkın sağlık ordusu en büyük övgüyü, saygıyı ve alkışı hak ediyor. Onlar, bu zor günlerdeki özverili çalışmalarından ötürü her daim anılacak.

Normalleşmeye yavaş yavaş dönülürken insanların bir anda gevşememesi gerekiyor. Eğer, önlemlere, uyarılara boş verilirse Allah korusun başa dönülür, ikinci, hatta üçüncü vakalar oluşur.  Korkunç günlere dönmek istemiyorsak karar ve kurallara eksiksiz uymak zorundayız. Ne var ki, hala aldırış etmeyen  sorumsuzlar var.  Hele “turşu yiyorum bana bir şey olmaz” diyenleri duydukça sinir katsayısı tavan yapıyor. Kendi sağlığını tehlikeye attıkları gibi yaklaştığı diğer insanlara bulaştıracağının ayırdında değiller. Ceza yediklerinde kılıf bulup  isyan ediyorlar. Hem suçlu hem güçlüler. Saatli bomba gibi ortada dolaşıyorlar.

Haberleri izlerken ürpertici görüntülere tanık oluyoruz. Ne mesafe kuralına uyan ne de maske takan var. Banka kuyrukları yine eskisi gibi iç içe.  Genelde toplumun çoğunluğu kurallara uysa da böylesi sorumsuzlardan dolayı virüs tehdidini sürdürüyor.

AVM’lerin bugün açılması erken oldu. Hasta ve vefat sayılarındaki eğri düşmeye başlamışken bir süre daha kapalı kalabilirdi.  Her ne kadar sıkı önlemler uygulansa bile kapalı ortamda virüs kendini gösterebilir, bulaşı artabilir. Ekonomik olarak zorlanan mağazaların bastırması sonucu AVM’lerin açılmasına karar verildi gibi. Bilim Kurulu’nun bu konuda ortak görüşü olduğunu sanmıyorum. Çünkü, bazı kurul üyeleri kaygılarını dile getirdi. İnsanların AVM’lere eskisi gibi koşacağını da sanmıyorum. Hala bir ürkeklik, çekingenlik var.

Liglerin 12 Haziran’da başlatılması kararı da yanlış. Fenerbahçe, Beşiktaş, Ankaragücü ve alt liglerde mücadele eden birçok takımın oyuncusunda korona testi pozitif çıktı. 12 Haziran’a dek ne olacağı da belli değil. Alt liglerde stadyumların çoğu gerekli önlemleri almaya elverişli değil. Sağlıksız ortamda maçlar nasıl oynanır?  TFF’nin “lige devam” kararı çok tartışıldı, tartışılmaya devam edecek gibi. Sağlık Bakanı ile Bilim Kurulu’nun çekinceli yaklaştıkları açıklamalarıyla belli oluyor. Umarım başka çözüm yolu bulunur.

Dün başlayan normalleşmede kuralları ıskalamamak şart. Başa dönmek istemiyorsak “ Aman dikkat”.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar