Ordu
DOLAR18.6521
EURO19.6378
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Ankara’dan çığırdılar

Kamuoyunda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak tanınan binlerce kişi, haklarını aramak için bu kez Ankara’dan çığırdılar. Yurdun dört bir yanından eşleri ve çocukları ile birlikte Başkent’te gelen EYT’li yurttaşlar taleplerini yineledi.  

Siyasi iktidara göre 1.3 milyon, EYT mağdurlarına göre ise 700 bin yurttaş prim ödeme gün ve çalışma sürelerini doldurmalarına karşın, 1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı yasadan ötürü emekli olamıyor. 8 Eylül 1999 tarihinde hayata geçirilen ve yaş sınırını kadınlar için 58, erkekler için 60’a yükselten yasa nedeni ile bu kişilerin emeklilik hakları bir gecede ellerinden alınarak 15 yıl ötelenmiş oldu. Getirilen yaş sınırı salt yeni işe girenleri değil, eski çalışanları da kapsadı.

İşte bu eski çalışanlar bir gecede ellerinden alınan emeklilik haklarının verilmesi amacıyla yıllardır mücadele ediyor, seslerini iktidara duyurmaya çalışıyor. Hatta kendi aralarında bir dernek bile kurdular. Bu dernek aracılığı ile çalmadıkları kapı, başvurmadıkları yer kalmadı. Ama olumlu sonuç alamadılar. Geçmişte de SSK’nın olumsuz görüş bildirmesi üzerine defalarca gündeme gelen yasal düzenleme talepleri hep ötelenmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taleplerine olumsuz yaklaşmasından dolayı yüz binlerce kişinin beklentisi boşa çıktı. Erdoğan bu kişilere emeklilik hakkı verilmesi halinde SGK’nın büyük maliyetin altına gireceğini ve bunu kaldırmayacağını daha önce dile getirmişti.  EYT’lilere hakları verilmesi durumunda 750 milyar lira gibi bir maliyetin oluşacağı vurgulanıyor. Ancak başla bir iddiaya göre yıllık maliyetin 26 milyar lira düzeyinde olacağı belirtiliyor. 

Yine bir başka görüşe göre, bütçeden işveren SGK primi 5 puan indirimi için ayrılan pay 2017’de 28 milyar, 2018’inilk 9 ayı için 19.5 milyar lira. Sadece bu kalemin bile EYT sorununun çözümü için yeterli olacağı ifade ediliyor.          

Tüm siyasi partilerin 24 Haziran seçiminin vaatleri arasında yer almasından ötürü yüz binlerce kişi umutlanarak beklentiye girmişti.  Ne var ki, 3600 ek göstergenin yanı sıra bu vaat de unutuldu. Son noktayı Cumhurbaşkanı Erdoğan koyarak umutlar suya düştü.

Oysa yüz binlerce kişi yıllarca çalışarak, emek harcayarak prim ödedi, sürekli emekliliği düşündü. Ancak bir gecede çıkarılan yasadan dolayı emeklilik hakları ellerinden alındı.  

Yıllarca emek harcamanın karşılığını edinemeyen yurttaşlar, dernek kurdular, taleplerini her yerde haykırdılar yine de seslerini duyuramadılar. Bu kez siyasi iktidar daha net duysun diye eşleri ve çocukları ile Başkent’e gelerek bir kez daha “Emeklilik hakkımızı verin” diye haykırdılar. Öyle ya, bu kişiler yıllarca çalışarak prim ödeyerek SGK’ya katkıda bulundu.

Dile getirildiği gibi SGK mali açıktan ötürü zorlanıyor, Hazine desteğiyle emekli maaşlarını ödeyebiliyor. Batılı ülkelerde bir çalışan dört emekliyi finanse ederken, Türkiye’de iki çalışan bir emekliyi karşılayabiliyor.  Yani, SGK’nın aktif-pasif dengesi kötü.

Bunun nedeni yüzde 34 düzeyindeki kayıt dışı istihdamın yaygın olması, bir türlü önlenememesi.

SGK açıklarının temelinde geçmişten kaynaklanan emeklilik yaşı bulunsa bile asıl etken prim alacaklarının tahsil edilememesi. Milyonlarca kişinin kayıt dışı çalışmasından ötürü toplanamayan prim SGK’nın gelir kaybına yol açıyor.

Alacaklarını tamamıyla tahsil edemeyen, kayıt dışı istihdama karşı mücadelede başarılı olamayan, kaynaklarını yeterince değerlendiremeyen SGK açıklarının bedelini emeklilikte yaşa takılanlara ödetmek hiç doğru değil.

Çalışma süresi ile prim gün sayıları dolduğu halde sırf yaşlarından ötürü emekli olamayan yüz binlerce kişi yıllardır mağdur. Sözler verilmesine karşın hiçbiri yerine getirilmedi. Bu koşulları sağlayanlara emeklilik hakkı tanınmaması haksızlık.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar