Ordu
DOLAR18.6354
EURO19.5188
ALTIN1054.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Annelerin uyuşturucu isyanı

Gazetenin 3. sayfasındaki haber, ülkenin acı gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi.

İstanbul Başakşehir’deki Altınşehir Mahallesi’nde yaşayan kadınlar, uyuşturucu satıcılarından ötürü can güvenlikleri olmadığını, bunlara karşı önlem alınması amacıyla eylem yaptı. Anneler, okula giden çocuklarının her an zehir tacirlerinin tehdidi altında bulunduğuna isyan etti.

Asrın belası olarak nitelendirilen uyuşturucu satıcıları okul önünde, sokakta caddede, kısaca her yerde zehir saçmaya devam ediyor. O gencecik bedenleri ağlarına düşürebilmek için tüm kötü yollara başvuruyor.

Güvenlik güçlerinin yoğun mücadelesine karşın, hala karanlık zehir satıcıları utanmadan boy göstermeye devam ediyor.  Asrın belası uyuşturucu ülkenin, gençlerin başına kabus gibi çöreklendi.

Askerin, polisin yoğun mücadelesine rağmen zehir tacirleri adeta birer ölüm makinesine dönüştü. Okulların önüne kadar gelebilen torbacı hainler, çocukları bile ağlarına düşürüyor, genç bedenleri uyuşturucu bağımlısı yapıyor.  Tıpkı İstanbul Başakşehir’deki gibi, aileler, anneler asrın belasına lanet okuyor, isyan ediyor.

Terör kadar ülkenin bir numaralı sorunu haline geldi uyuşturucu bağımlılığı.  Son yıllarda uyuşturucudan kaynaklanan ölüm oranları üç kat arttı. Su gibi gençler cahilliğin bedelini canlarıyla ödüyor.

Televizyonlarda uyuşturucu kullanmaktan ötürü kendinden geçen, sokaklarda baygın halde bulunan ya da yaşamını yitiren gençlerin haberlerini izlemekten yüreğimiz burkuluyor. Bu kahredici tabloyu izlerken ne yazık ki elden bir şey gelmiyor.  En üretken dönemlerinde çevrenin, arkadaşlarının ve katil satıcıların etkisi ile belanın kıskacına giriyor, çoğunun da hayatı sonlanıyor.

Gençlerin yaşamını alt üst eden uyuşturucu illeti ailelerin ocağına kor gibi düşüyor, yakıyor.

 Uluslararası katil baronların hedefinde artık çocuklar var. Hainler, çocukları bile bile ölüme sürüklüyor. Rezil insanların gözü bu denli dönmüş ve bir o kadar da acımasızlar.

Avrupa’daki 5 bin suç örgütünün üçte birinin uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı araştırmalarla kanıtlandı. Küçük hücre organizasyonları halinde faaliyet gösteren çeteler, en büyük geliri silahtan sonra uyuşturucudan kazanıyor. Uyuşturucudan elde edilen gelirin yüzde 60’ı kazanılan değil, başka ülkede aklanıyor.

Araştırmalara göre, Türkiye, Afganistan’da üretilen morfin ve eroinin Avrupa’ya geçiş güzergâhında yer alıyor. Ancak hiçbir transit ülke, kendi nüfusunun uyuşturucu bağımlısı olmaktan kurtaramıyor. İster eroin ister kokain taşınsın transit ülkelerde de bağımlılık oranları artıyor.

Türkiye de zaman içerisinde transit ülke olmaktan tüketici ülke olmaya başladı. Son yıllarda sentetik uyuşturucuların tüketildiği bir ülke haline geldi.  Sentetik madde kullanım yaşı 11,12’ye kadar düştü. Daha acı olan,  uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması.  

Uyuşturucu kullanmaktan ötürü ölüm oranları üç kat artış gösterdi.  Türkiye’de yılda ortalama 600-700 kişi uyuşturucu kullanmaktan dolayı yaşamını yitiriyor.

Kullanımın ve ölümün artmasında bonzainin çok büyük etkisi var.  Her biri canavara dönmüş katil zehir tacirleri çikolata, şeker benzeri bonzai ile çocukları ağlarına düşürüyor.

Asrın belasına karşı en büyük görev ailelere düşüyor. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren sorun çözebilme, “hayır” diyebilme, sağlığını gözetebilme, güvenli ve sağlıklı yaşam sürdürebilme yetisini kazandırmak gerekiyor.

Onlara anne ve babalıktan çok arkadaşça yaklaşmak, otoriter aile yapısı yerine hoşgörülü olmak, dertlerini dinlemek, ilgi göstermek şart.

Derslerinde başarısız olmaları durumunda cezai yaptırım yerine, yapıcı yaklaşmak tolerans göstermek anne ve babaya düşen diğer sorumluluk.  Arkadaş çevresini, nerelere gittiğini denetlemek her ailenin kaçınılmaz görevi olmalı. Çocukların derdini dinlemek, değer vermek bir diğer temel ödev.

Aileler kendi üzerlerine düşeni yapsın yeter. Güvenlik görevlileri zaten yoğun şekilde uyuşturucu baronlarına karşı son derece başarılı operasyonları sürdürüyor. Toplumun uyuşturucu çetelerine karşı dik durması mücadelenin başarıya ulaşmasındaki en önemli etmen.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar