Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Ali KUTLU

Ali KUTLU

Mail: [email protected]

reader

Anti Viral Olarak Sumak....

COVID 19 olarak bilinen corona virüse bağlı gelişen hastalık gripten daha bulaşıcı ve ölümcül olup, bir çok viral hastalıkta olduğu gibi tedavide tam olarak etkinliği gösterilebilmiş  bir ilacı yoktur.

Özellikle viral enfeksiyonlarda vücudun savunma sisteminin (İmmun sistem) etkili ve uygun çalışması çok önemlidir. Fakat  COVID 19'lu ağır vakıalarda görüldüğü gibi aşırı çalışan ve kontrolden çıkan immun sistemin ARDS dediğimiz ağır solunum yetmezliğine ve hiç istenmeyen sonuçlara yol açtığını da bilmekteyiz. Bu nedenle İmmun sistemi güçlendirici adı altında kullanılan ilaçlara karşı mesafeli durmanızı öneririm.

Geniş kabul gören düşünce Çinko, C vitamini desteğinin (çoğu normal beslenen insan bunları zaten alıyor) hekim tavsiyesiyle alınabileceği yönünde. Özellikle uykunun vücut savunmasında ne derece önemli olduğu uzun zamandır bilinmekte.

Uykusuzluk ve stres immun sistemin virüslere karşı verdiği mücadeleyi olumsuz etkiler. Bu nedenle yorgun ve stresli olduğumuz zamanlarda genellikle uçuk çıkartırız. Stres ve uyku bozukluğu yaşayan insanlar bulabilirse melatonin (6 mg) hem uykuyu düzenlemekte hem de vücut savunmasında faydalı bir destek ürünü olarak kullanabilir.

Maalesef ekranlarda arz-ı endam eden ve her derde deva ilaçları sıklıkla dini söylemler eşliğinde satmaya çalışan güvenilmez tipler yüzünden insanlarda geleneksel ve bütünleyici tıbba karşı haklı bir  ön yargı ve direnç gelişti.

Lakin modern tıp ürünleri olan anti viral ve antibiyotik ilaçların gereksiz kullanımı ve bu ilaçlara karşı gelişen yaygın direnç geleneksel tıp yaklaşımlarını önümüzdeki süreçte çok daha fazla hayatımıza sokacaktır.

Zaten hayatımıza giren bir çok ilaç kökenini doğadaki bitkilerden almaktadır. Nitekim FDA (Amerikan ilaç patent kurumu) 2006 yılında HPV tedavisinde ilk defa olarak sinatakeşin isimli bitkisel bir ilaca onay vermiştir.

Konuya girmeden çok küçük bir bilgilendirme yapayım. Virüsler RNA veya DNA denen bilgi notları ve bu notu çevreleyen protein (bazılarında ilave  lipit kapsül var) koruyucu yapıdan oluşan, canlı olmayan çoğalmak için canlılara ihtiyaç duyan mikroplardır. 

Eğer yeryüzündeki virüslere ait genetik yapıyı  uç uca getirmek mümkün olsa  100 milyon ışık yılı uzunluğunda bir zincir elde edilebilirmiş. Virüsler için dünyanın kara maddesi tanımı boşuna yapılmıyor. Bir çay kaşığı kadar okyanus suyunda milyonlarca virüs olduğu bilinmekte. Hatta insan DNA'sı içinde % 5'e yakın viral gen parçalarının olduğu düşünülmekte.

Canlı hücrelerinin üzerindeki reseptör denen noktalara kapsüllerindeki çıkıntılarıyla tutunurlar. Hücre içine girdikten sonra hücreyi çoğalmak için kullanırlar ve sonrasında genel olarak hücreyi parçalayarak yeni hedef hücrelere saldırırlar.

Mevcut kullanılan anti viral ilaçlar ya virüslerin hücre içine girmesini  ya da  hücre içinde çoğalmasını ve yeni virüs parçalarının bir araya gelmesini engeller. Bazı ilaçlar ise  virüsleri  hücre içinde hapseder.

Tabiatta bu işi yapan bitki kaynaklı çok sayıda madde var olduğunu biliyoruz ve bunların bir kısmı potansiyel anti viral ilaçtır.

Çin'de gerek SARS gerekse COVİD 19 salgınında geleneksel tıbbın çok yoğun olarak kullanıldığını ve elde edilen sonuçların tıp dergilerinde yayınlandığını görüyoruz.

Çin sumağı geleneksel tıpta bu amaçla yoğun olarak tüketilen bir üründür. Pubmed isimli elektronik tıp kütüphanesinde sumağın virüsün hücre içine girişini ve hücrede çoğalmasını, hücreye zarar vermesini engellediği gösteren son derece üst düzey dergilerde  basılmış yayınlar mevcut.

Bu yayınlardan birinde Rhus chinensis (Çin sumağı) içeriğinde bulunan PGG maddesinin geniş spektrumlu antiviral etkisinin olduğu kuduz virüsüyle enfekte edilen farelerde virüs titresini 50 kat azalttığı,  virüs RNA  expressyonunu (90%'a kadar) ve protein sekresyonunu engellediği   bulunmuş.

Başka bir yayın 2004 yılında SARS salgınından 2 yıl sonra yapılmış. Taiwan ve singapurda olduğu gibi (küçük çapta salgınlar) SARS COV virüs salgınlarının her zaman olabileceğine dair bir uyarıda bulunuluyor. SARS COV virüsünün erken safhada hücre içine girişine engel olabilecek bitkisel kökenli potansiyel mikro moleküller araştırılmış ve 130 molekül arasında   Galla chinensis (Çin sumağı meyvası) içinde bulunan bir maddenin mükemmel bir potansiyel antiviral ilaç olduğu vurgulanmış. Konuyla ilgili tıp ve biyoloji alanında çalışanlar için yayınlarla ilgili ayrıntıları notları @allerjidoktoru twitter adresimde bulabilirsiniz.

Modern tıbbın bir çıkmazı da konuyla ilgili olumsuz görüş bildiren çalışmaların genel olarak yayınlanmaya değer bulunmayıp yayın haline getirilememesidir. Bu nedenle karşıt görüşlere yer veremiyorum.

Bana son günlerde sumak konusunda yoğun sorular geldiği için bu bitki üzerinde yoğunlaştım. Şüphesiz başka bitkiler de bu amaçla kullanılabilir. Modern tıbbın yöntemleriyle değerlendirilen asırlık tecrübenin çok kıymetli olacağına inanıyorum.

 

Sonuç olarak enfeksiyondan korunmak için hiç bir şey sosyal mesafeyi korumanın ve genel hijyen kurallarına uymanın yerini alamaz. Bu dönemde sağlıklı beslenmenin ve virüslere karşı vücut savunmasını arttırmanın bir parçası olarak sumağı şiddetle öneriyorum. Zaten halkımız bir virüs enfeksiyonu olan uçukta ne kadar etkili olduğunu yakinen bilir.

Konuyla ilgili güncellemeler için beni @allerjidoktoru twitter adresinden takip edebilirsiniz. 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar