Ordu
DOLAR13.6393
EURO15.4811
ALTIN781.93
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

ARAP KÜLTÜRÜNÜ DİN SANMAK

Din kitapları, sosyolojik kuralları devre dışı bırakamıyor. Sosyolojik kurallar dediğimiz zaman karşımıza örf-adet ve gelenekler çıkıyor.

Tevrat, İsrailiyat yaşam biçimini anlatıyor. 
İncil, diye indirilmiş bir kitap yok. 4 havari, İsa hatıratını anlatıyor. 325 yılında Roma'nın devlet dini olmasıyla, Hristiyanlığa Roma gelenekleri dahil oldu.

Kuran, Arapların pek çok geleneğini düzeltmeye çalışmış. Ancak, düzeltmede nisbi başarı gösterebilmiş. Arap kültürünün temellerini bozamamıştır. Bazı ilahiyatçılara göre, dinsel düzenlemeler başarılı. Sosyolojik düzenlemeler ise anlamını kaybetmiş. Çağa uymuyor. Bunların başında kadınların toplumsal hayattaki yeri geliyor.

Kurana göre kadın, mirastan az pay alıyor, cariye ve kuma olması meşru kabul ediliyor. İki kadının şehadeti, tek erkek ile eşit sayılıyor. Modern dünya ile bağdaşmayan bu hükümlerin kökeni Arap kültüründen geliyor.

Arap kültüründe kadın, erkeğin mülkiyetinde bir mal olarak değerlendiriliyor. Masa, sandalye gibi, erkeğin malı sayılıyor. Erkek kadını istediği gibi kullanma hakkına sahip. Satıyor, hediye ediyor, dövüyor, boşuyor...

Dindar bir arkadaşımın kızı olmuş, adını Saniye koymuş. Manasını biliyor musun diye sordum. Arapça kutsal bir isim olmalı dedi. Halbuki, Saniye Arapçada ikinci demek.

Araplar, kadını aşağıladığı için, doğan kız çocukların sırasını belirtmek amacıyla, birinci, ikinci, üçüncü... diye isimlendiriyor. 
Vahide=Birinci, Saniye=İkinci, Selase=Üçüncü, Rabia=Dördüncü anlamına geliyor.

Dindar vatandaş, farkında değil Arap kültürünü din sanıyor. Halbu ki, Türk geleneğinde kadın evin direğidir. Yuvayı dişi kuş yapar. Kadın, erkeği ile savaşa dahi gider. Kadından Kraliçe olur. Yönetici olur, Hakim olur...

Din ile Arap kültürünü ayrıma zamanı geldi. Diyanete görev düşüyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar