Ordu
DOLAR18.81
EURO20.5508
ALTIN1160.0
Zati ÜRER

Zati ÜRER

Mail: [email protected]

ARI BEYİ ÖZLEMİ     

09/01/2022

Millî kültürümüzde Doğruya doğru demek yani haktaraf olmak aydın sorumluğu. 6 milyon yeni oy kullanacak gencimiz başta olmak üzere geniş kitlelere ışık tutmak için yazıyor, tanınmış yazarlarımızdan da bunu bekliyorum. Cumhuriyet  gençliğimize emanet! Umut ediyor ve diliyorum ki kullanacakları oylarla, yüzüncü yılda emanete sahip çıkmış olsunlar. Z  kuşağı oylarının peşinde partiler ama temel sorunları EĞİTİMİ, siyasî çekişmeler üstü tutmadılar? Onları elinden iş gelen insan yapamadılar. Hangi temel veya orta öğretim sınıfı fotoğrafını çekerseniz çekin, farklı farklı meşguliyetler içinde öğrencileri görürsünüz hep. Bulunduğu derse odaklı olanların sayısı azdır. İşte öğrenememe nedeni bu! Sistemimizde verilen birçok ders  ilgi veya istiap dışı! Sınav sonuçları da öğrenmeme cezası diye açıklanır. Git gide öğretmen-öğrenci-veli kopukluğu, ardından çatışması başlar gider. 

Ülkemizdeki giriş ve dışarıdaki kısa adı PISA seviye belirleme sınavları başarısızlık nedenine kanıt bu fotoğrafı arz ededurdum hep yetkililere, 45 yıl oldu! Fotoğraftaki gibi ortamlarda büyütülen, üniversite kürsülerinden de yığın bilgi aktarımıyla diploma verilen gençlerimizin işsizliğinin de sorunlu toplum yapımızın da ana nedeni bu! Yıllardır dinleyedururum hep gençler ve ana-babalarının dertlerini: Küçükken oyuna, büyüyünce de işe yani bilgiyi kullanmaya odaklanmış eğitim sistemi özlemlerini dile getiredururlar. Sorunlarını dinleye dinleye bu özlemlerini; iş bilen milletim, yükselen milletim; iş içinde eğitim diyor sistemimsöz ve müziğiyle  çalıp söylemem, zerre kadar işe yaramadı. Elinden iş gelen insan yetiştirme sistemini aklının ucundan geçiren bile yok! Ne acı!

Doğadaki üretici canlılara dikkat etsek sağlıklı-mutlu yaşamak için sistem kurarız. Vahşi hayvanlar asalaktır, mafya üyeleri gibi birbirlerini yerler. Ağustos böcekleri yazın ağaç gövderine konup cırlama ayinleri yapar, üretme bilmezler ve kışın aç ölürler. Toprağa hizmet eden solucan ve karıncalar gibi işçi canlılar da vardır, belli sistemleriyle çalışırlar. Bal arısı da rahmetli Özal’a ilham vermiş, partisine amblem olmuştur. 

Arılar kendilerini motive etsin diye larva döneminde lider seçer ve sürekli onu sütle besleyip geliştirirler. Bu doğurgan dişi arı, kraliçeleri ya da arı beyleri sayılır. Onun liderliğinde vızır vızır çalışarak bal üretir diğer arılar, başka ürünleri de vardır. Ülkemizi kapalı toplumken dünyaya açan Özal, sistemini bozup Çankaya şişmanı olunca partisi belli süreçte eridi. Erimeyi fark edince arı beyliğine dönmek istedi ya ömrü bitti. Madem arılar larvayken kendilerine güç yani lider seçiyor biz niye temel eğitim sürecinde iş içinde yürütülecek müfredatlar üreterek çocuklarımızı nitelikli yapacak sistemli kovanlar oluşturmuyoruz. Kovan beyleri de eğitim süreci içinde git gide güç kaynağı liderler olup milleti yönetmek için birbirleriyle yarışsalar dünya lideri ülke olmaz mıyız? 

Balcılardan dinledim beyinden aldığı güçle uyum içinde çalışan iş arılarının kendilerine verdiği zevki. Milletimizin de arı beyleri oldu hep, şimdi de var.Lakin sadece yakın çevreleri, havada vurup tavada yiyenler, ana-atadan zenginler huzur-refah içinde. Emeğiyle gıda derdine düşenlere göz göre göre devletin marketlerinde ucuzluk var deniyor. Bakıyorum TKKM’de zeytin79 TL.   Özel zincir markette daha kalitelisi 49 TL. Mesaj atıyorum bazı yol arkadaşlarıma tek cevap veren yok, bir sorun var herhalde baktıralım diyen yok! Özel okul ücretlerine, MTV’ye % 64 zam, emekliye % 30! Olmaz diyen yok, bir de ayağa kalkarak alkışlıyor halkından kopmuş bir avuç mahiyet! Diyor ki orta gelirli bir vatandaş: Hele sor Reisine, yerimizde olsa kendine oy verir miymiş?  Oldu mu şimdi? Nereden nereye? Yıllar önce Adalet ve Kalkınma dava liderine böyle bir soru yöneltilecek deselerdi inanmazdım. 

Farklı partilerden bir masa kuruldu, milletin duası şu:Cumhuriyet tarihinde olmayan bu uzlaşmaya, birlik yolunda idrak nasip eyle Allahım! Lafla değil, icraatla herkese eşit mesafede bir halk reisi seçebilsinler inşallah!Sanki arı beyi duası bu! Bizim Reis dediğine de ediyor bu duayı, en yakın yol arkadaşları kaçtı diye, birli-dirlik-uzlaşma diye! Büyüğüm, en iyi ben bilirimdenmesin istiyor.Başta 7 yıldır üyesi olduğum iktidar partisi olmak üzere bütün lider heveslilerini bu duaya amin demeye davet ediyorum.     

20 yıldır ne halimi ne de fikrimi sormayangenel merkeze yakın yol arkadaşlarımdan da geçmişin hatırına son bir ricam var:Birlikte sahada olduk seçimlerde. Pabuç pahalı şimdi! Sırt sıvazlamayla, kapı kapı dolaşmayla, laf çoğaltmayla halk adamı olmak yok artık! Ben emekli öğretmen de dahil gırtlak derdiyle can çekiyor insanlar! Salonlarda, meydanlarda nutuk attığınız insanlar, menfaat edinenler müstesna, üyemiz de olsa bu ekonomiye oy vermeyecek, istese de veremez, korkar! Tarihte yok böyle bir şey!

Hele gösteriş, müzik ve şaşalarla daha da çok geriliyor millet! Sanki insanlar çok mutlu da bayram şenliği yapılıyor tepkisi var hep dillerde.5 yıllık daha iktidar için kırıcı, suçlayıcı olmadan muhalefetin de kabullenebileceği ucuzluğun nasıl olacağı anlatılmalı.  Elbette Reisin iyi niyetinin ve milleti için mücadelesinin bir hatırı vardır. Ancak sahada net görülüyor ki İslâmın da ilkesi adalet ve  liyakate uyamadığı, yanıltıldığı, halktan koptuğu zihinlere iyice yer etmiş! Sorumlularını bulmak şart oldu gayri, benden demesi! 

Muhalefete önerim de şu: Kaba kelimeler kullanarak bunlar gelirse biz sığınacak liman bulamayız, ipullah sivri külah dımdızlak ortada kalırız mesajı vermeye ne gerek? Geçim derdine derman nasıl olabileceğinizi inandırıcı bir samimiyetle anlatsanız yetmez mi? Güvenlik, eğitim, sağlık, sosyal gelişim, kitlesel kalkınma, maliye, bürokrasi, adalet, beslenme dertlerine çözüm sistemleri sunun sürekli de iktidar da etkilensin. Cır cır kafa şişiren ağustos böceği durumuna düşmenin ne alemi var? Buna çok kızıyor halk!                      

Seçmene arzım da şöyle: Oy kızdır, kız kardeştir; damat seçmek kadar önemlidir.Körtaraflıkla değil, haktaraflıkla verilmelidir. İyi düşünerek doğruya doğru diyen HALKIMIZI KALKINDIRMA yolunda yürüdüğü belli veya bunu kanıtlayabilecek adaylara partisi gözetilmeden verilirse siyaset simsarları istemediğiniz kimseyi sunamazlar. Çalışan halk, böyle böyle bulur gönlüne göre arı beyi!  

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar