Ordu
DOLAR16.148
EURO17.3454
ALTIN968.13
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Arı kovanına çomak sokmak

 

Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği bir açıklama yapıyor ve arı ölümlerine dikkati çekiyor.

Bu arada Bafra, Salıpazarı’nda 350 kovan arının telef olduğu öğreniyoruz.

 

***

İHA’nın bu haberinde şunu da görmek isterdim:  “Eğer arılar yeryüzünde kaybolursa insanların sadece 4 yıl ömrü kalır.” İmza, Albert Einstein.

Bu uyarının altına, şunu da yazabiliriz:

Demek ki arılar yaklaşık 130 bin farklı bitki türünün çoğalmasını sağlıyor.  

Nasıl mı?

Bin bir çiçeğe polen taşıyarak…

Bal dilli arı yetiştiricilerimiz, arının bu özelliğini bildikleri için uyarı görevini yapıyor. Gelin birlikte hareket edelim, arılar ölmesin diyorlar.

***

Yazıya kallavi bir giriş oldu. Neyse, kaldığımız yerden devam edelim.

Türkiye, bal üretiminde Ordu’nun farklı bir yeri vardır. Gezici arıcıların yüzde 90’ı Orduludur. Meyve ve fındık bahçelerinde ilaçlama yapılmaya başladığı anda arı kovanları kamyonlara yerleştirilir, diyar-ı gurbete çıkılır.

Son yıllarda gezici arıcı sayısında bir azalma olsa da,  Doğu ve Güney Doğu illeri arıcılarımız için bir kaçış noktası olma özelliğini koruyor.

***

Bin bir çiçekten bal almaya giden arıcılarımız, yıllarca bir konuyu gündemde tutmayı başarmışlardır.

“Biz o illerde, bitki çeşitliliğinin yüzde 30 artmasını sağlamanın dışında bir de muhtarlıklara kira ödüyoruz. Bu uygulamanın yeni bir yasal düzenlemeyle sonlandırmasını istiyoruz” diyorlar.

Kanada ve Avustralya bu uygulamanın tam da tersini yapıyor, bölgelerine gelecek olan gezici arıcılara teşvik için para da ödüyor. 

***

Bilim insanı Albert Einstein, arıların ölümünün, doğanın ölümü olacağını söylerken bize de sınırları belli bir ömür biçiyor.

***

Efendim, fındık bahçelerinde toz ilaçlama yasaklandı. Sulu ilaçlama yapılıyor. İlaçlama akasyaların çiçek açması ile aynı zamana rastladığı (bölgenin olmazsa olmazı fındık bahçelerini başka bir yere taşıyamayacağımız) için, arıcıları 15 günlüğüne yüksek kesimlere yönlendiriyor. Orada da soğuk ve sis arıları kovanlarından çıkarmıyor. Düşük bir üretim oluyor. Bu yukarı kesimlere gidiş arıcıların pek de hoşlandığı bir yöntem değil.  

 

Bu konuya dikkati çeken Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği, ‘Gelin birlikte hareket edelim. Akasyalar çiçek açarken meyve ve fındık bahçelerinde ilaçlamayı 15 günlüğüne erteleyelim.’ önerisinde bulunuyor.

***

Bu konu sadece arı ve meyve yetiştiricilerin meselesi olarak görülmemeli. Gıda ve Tarım İl Müdürlükleri, tarafları bir araya getirip çözüm üretilmesine katkı sunmalı. 

 

***

Biliyorsunuz, son yıllarda bal ihracında arıcılar büyük engellerle karşılaşmakta, en ufak bir ilaç kalıntısı o balın gerisin geri gönderilmesine neden oluyor.

İhracı mümkün olmayan balın, iç piyasada tüketilip tüketilmeyeceğini de ayrıca tartışmalıyız. 

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar