Ordu
DOLAR18.6457
EURO19.6795
ALTIN1078.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Artık iş zamanı

Yerel seçimin üzerinden 10 günü aşkın süre geçmesine karşın hala İstanbul üzerinden tartışma yaşanması vatandaşı kaygılandırdığı gibi üzüyor da.

Seçmen artık belirlediği belediye başkanlarının kolları bir an önce sıvayarak işe koyulmasını,  sorunları çözüme kavuşturmasını bekliyor. Çünkü seçimlerden ötürü belediyelerin yerine getireceği görevler uzun süre aksadı ve sorun yumağı haline dönüştü. Tartışmalara son nokta konularak, artık hizmetler başlamalı.

Öyle ya, seçilen başkanlar seçim öncesi bir yığın vaatte bulunmuş ve projelerini açıklamıştı. Şimdi bu sözlerin yerine getirilmesini doğal olarak heyecanla bekliyor yurttaş. Zaten bu projelere göre oyunu kullanmış, başkanını seçmişti. Yani söz bitti sıra icraatta.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarının bu denli uzaması iyice can sıkmaya başladı aslında. CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun resmi olmayan sonuçlara göre yarışı önde bitirmesi üzerine AK Parti’nin itirazları bıktırmaya başladı.  İtirazlar üzerine yeniden gerçekleştirilen sayımlarda da Ekrem İmamoğlu, aradaki fark azalsa da yine önde. Ne var ki, AK Parti oy kullanımında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle itirazlarını sürdürüyor, ha bire oylar sayılıyor.

Ha, AK Parti yasal hakkını kullanarak itiraz edebilir. Zaten yeterince bu hakkını kullandı, kullanıyor. Yinelenen sayımlarda aradaki farkın 13-14 bin dolayında çıkmasına rağmen süreci uzatmaya yönelik girişimlerde bulunması inanın tabanında da bıkkınlık yaratıyor. Çünkü, mega kent İstanbul’da 16 milyon kişi tartışmalara son verilmesini, bir an önce olağan günlük yaşama dönülmesini istiyor.

Kuşkusuz İstanbul polemiğine son noktayı koyacak olan Yüksek Seçim Kurulu. Süreç uzarsa en geç 13 Nisan’da İstanbul’da kimin kazanacağını açıklayarak mazbatayı o adaya verecek. Belki daha kısa sürede kararını verebilir. İstanbul’daki seçimi iptal ederek, Haziran’da yenisinin yapılmasına yönelik karar alabileceğini öne sürenler var.  AK Parti’nin amacı da seçimlerin yinelenmesi.

Ancak YSK’nın bu denli oy farkına rağmen böyle bir karar alabilme olasılığı hayli düşük. Diyelim ki bu yönde karar çıktı. O zaman siyaset daha gerilir. Bu durum ekonomide sorunlarla boğuşan ülkeye hiçbir yarar getirmez.

Dileğimiz İstanbul’daki tartışmalar YSK’nın kararı ile bir an sonuçlandırılıp, seçilen adaya mazbatasının verilmesi. Çünkü dünya kenti İstanbul, kendini daha da güzelleştirecek, çirkinliklerden arındıracak hizmete yıllardır aç.

31 Mart’ta seçilen belediye başkanlarının hemen hemen tamamı mazbatalarını alarak koltuklarına oturdu. Başkanları beş yıllık görevleri süresince zor görevlerin beklediği yadsınamaz. Hiç kuşku yok ki, çiçeği burnunda başkanların başı iş talebinden iyice ağrıyacak. Özellikle partisi tarafından gelen iş başvurularını karşılamakta epeyce zorlanacaklar.

Zaten çoğunluğu borç batağında devraldı belediyeleri. Bankalara, Maliye’ye, SGK’ya ve diğer kurumlara borcu olmayan belediye yok gibi. İller Bankası’nın göndereceği paylarla borçlarını mı ödeyecek, seçim dönemindeki vaatlerini mi yerine getirecek, yoksa işe yeni adam mı alacak? Bu ana başlıklar oldukça zorlayacak başkanları.

Aslında büyük hevesle görevine başlayan başkanlar, yansız ve cesaretli kararlarıyla pekala başarılı olabilir, hizmetleri aksatmadan yerine getirebilirler.  Personel kıyımına gitmeden liyakat ve donanımlı eski personelle görevlerini sürdürebilirler. Yani güvenebilecekleri eski çalışanlarla yola koyulabilirler. Tabii, partisinden gelebilecek çok sayıdaki iş başvurularına direnebildikleri sürece. Elbette ki ihtiyaç doğrultusunda nitelikli yeni personel alımı yapılacaktır. Ancak adama iş anlayışı gözetilmeden.

Şeffaf, hesap verilebilir, aşırı tüketimden ve lüksten kaçınan kamuoyuna açık bir yönetim ile başarı merdivenlerini birer birer çıkmaları hiç de zor olmaz. Mahalleye, sokağa götürülecek hizmette vatandaşın görüşünü almak yapacakları işin niteliğini yükselttiği gibi, ileride oluşabilecek yakınmaları önleyecektir. Ve en önemlisi gelirleri artıracak yöntemleri hayata geçirmek, gelir ve gider dengesini aralıklarla kamuoyuna açıklamaktır.

Dediğim gibi, tartışmalara son verilerek vatandaşa hizmete odaklanılmalı. Başkanlara yeni görevlerinde başarılar diliyorum.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar