Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Asgari ücret 34 bin lira…

“Olur mu? “ diye hemen sormayın ve şaşırmayın. İsviçre’nin Cenevre kentinde geçenlerde yapılan halk oylaması ile asgari ücret 34 bin lira olarak belirlendi.

Dünyanın en zengin şehri Cenevre’de 26 Eylül’de gerçekleştirilen oylamada halkın üçte ikisi, dünyanın en yüksek asgari ücreti olan 34 bin lirayı kabul etti. Bundan böyle haftada 40 saat çalışan bir işçi 4 bin 100 İsviçre Frangı, yani yaklaşık 34 bin lira aylık alacak.

Cenevre’de ödenecek yeni asgari ücret, ABD’nin üç katından, İngiltere’nin iki katından ve Türkiye’nin 14.5 katından fazla. Cenevre’de emek harcayanlar dünyanın en yüksek asgari ücretine kavuştu. Zengin ve gönenç düzeyi en yüksek kentler arasında ilk sıralarda yer alan Cenevre’de bu ücretin çalışanlara ödenmesi son derece doğal. Ekonomisi iyi ve kişi başına düşen geliri son derece yüksek olan İsviçre ve Cenevre’de temel tüketim, giyim, kira ve gıda fiyatları da dünya ortalamasının çok üzerinde.  Halkın eline yüksek gelir geçmesine karşın gideri de o denli fazla.  Eline geçen para yüksek olunca doğal olarak pahalı  fiyatlardan yakınmıyor.

Buna karşılık Cenevre’de son yıllarda belli bir kitlenin yoksulluk içinde bulunduğu sır değil. Özellikle siyasi ve ekonomik nedenlerden ötürü ülkeye gelen mülteciler, ücretsiz yemek ve ihtiyaçları için uzun kuyruklar oluşturuyor. Bu da ayrı bir tezat. Cenevre hakkında bu kadar bilgi yeterli sanırım .

Aslında değinmek istediğim Türkiye’de net 2 bin 324 lira ile çalışan ve ay sonunu getirmeye çalışanların sorunu. Bilindiği üzere, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçilerin karşı çıkmasına rağmen yüzde 15.03 artışla brüt 2 bin 943, net 2 bin 324 lira olarak saptandı asgari ücret.

İlk üç ay temel gereksinimlerini karşılamakta zorlanmayan 7 milyonu aşkın emekçinin aylığında, salgın ve her şeye gelen zamlardan dolayı erime başladı. Üstelik koronalı günlerde ya işini kaybetti ya da ücretsiz izine gönderilerek 1168 lirayla geçinmeye çalıştı. Zaten yapılan vergi kesintisinden ötürü ücreti Eylül ayından itibaren kuşa dönmeye başladı. İşçi sendikalarının yıllardır dile getirmesine karşın, asgari ücret vergi dışı bırakılmadı. Eğer vergi kesintisi yapılmazsa emekçinin eline daha fazla para geçecek, bir ölçüde rahatlayacak. Açlık sınırının 2 bin 500 liraya yaklaştığı günümüzde 2 bin 324 lirayla emekçinin geçinebilmesi gerçekten çok zor.

Haklı olarak, “İsviçre ile Türkiye’nin ekonomik durumu, koşulları ve kişi başına düşen geliri aynı mı?” diye sorabilirsiniz. Elbette aynı değil. Dağlar kadar fark var. Zaten İsviçre’nin dünyanın en zengin ülkesi ve Cenevre’nin de dünyanın gelişmiş 10. kenti olması bunu gösteriyor.

 Demek istediğim, Türkiye’de asgari ücretin son derece düşük olması. Belirlendiği tarihten üç ay sonra anlamını yitiriyor. En azından TÜİK’in komisyona önerdiği rakamın kabul edilmesi ve vergi dışı bırakılması halinde  ücrette hatırı sayılır tutarda artış olacak. İşverenlerin baskısı ile yıllardır uygulanan düşük zam uygulaması 7 milyonu aşkın emekçiyi rahatlatmıyor. İstenirse, asgari ücretliye, memura, işçiye, emekliye, esnafa ve çiftçiye öyle çok kaynak yaratılır ki.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar