Ordu
DOLAR18.6424
EURO19.6453
ALTIN1077.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Asgari Ücretli Bekleyecek

Türk-İş ve DİSK’in “Asgari Ücret Tespit Komisyonu hemen toplansın” çağrılarına iktidar olumlu bakmıyor. Bu da gösteriyor ki, 6 milyonu aşkın asgari ücretli zam için yılbaşını bekleyecek.

Malum bir türlü önlenemeyen fiyat artışları, yüzde 25’e varan enflasyon tüm dar gelirliler gibi asgari ücretle çalışan işçiyi de içinden çıkılmaz duruma soktu. Geçen ocakta net bin 600 lira olan ücretleri yılın ikinci yarısından itibaren iğneden ipliğe gelen zamlarla eni konu anlamını yitirdi.

Özellikle son dört aydır burnundan soluyor altı milyon emekçi. Bir yanda yaygın işsizlik karşısında işini koruduğuna sevinirken, diğer yanda aldığı düşük ücretle zamlar karşısında ne yapabileceğinin hesabını yapıyor.

İşçi konfederasyonları Türk-İş ile DİSK, Asgari Ücret Komisyonu’nun ivedilikle toplanarak asgari ücrete ek zam yapması çağrısında bulundu. Hatta Türk-İş,  asgari ücretin net 2 bin liraya yükseltilmesini, pazarlıkların bu miktar üzerinden yürütülmesini istedi. DİSK’in çağrıları da bu yönde idi. Ancak, siyasi iktidar bu çağrılara olumlu bir yanıt vermiş değil. Verecek gibi de görünmüyor.

Bu durum karşısında asgari ücretlinin umudu kasım sonu veya aralık ayı başında toplanacak Asgari Ücret Komisyonu’ndan çıkacak karara kaldı. Ancak çok yüksek bir zammın çıkacağını beklemiyorum. Çünkü Hazine ve Maliye Bakanı’nın açıklamaları bu ve önümüzdeki yıl kamu harcamalarında, alımlarda, harcamalarda tasarrufa gidileceği yönünde.

Doğal olarak tasarruf önlemleri önümüzdeki yıl işçi, memur ve emekli maaşlarına yapılacak artışı da etkileyecek, kısıtlayacak. Ne var ki, enflasyon şimdiden yüzde 25’i buldu. Her ne kadar Merkez Bankası yıl sonu fiyat artışını yüzde 24.50 olarak gerçekleşeceğini öngörse bile bu rakamın tutturulması zor gibi. Ha, aylık enflasyon rakamlarını açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK) belki bir miktar enflasyonu ı düşük açıklarsa belki öngörülen rakam tutturabilir. Böylelikle ücret ve maaşlara yapılacak zam da düşük kalır. Bilmem bu görüşümde ne denli haklı ve haksız çıkacağım. Bunu da ekim, kasım, aralık aylarına ilişkin açıklanacak enflasyon rakamlarından öğreneceğiz.

Son üç aylık rakamlar düşük çıksa bile yıllık enflasyonun yüzde 23-24’den aşağı olmayacağı kesin gibi. Bu durum karşısında memur, sözleşmeli personel ile işçi, esnaf ve memur emekli maaşına yılbaşında yüzde 10, hatta daha yüksek oranda zam yapılması söz konusu. Çünkü temmuzda aylık ve maaşlara yüzde 8.65 ile yüzde 9.17 artış yapılmıştı. Yani 1 Ocak7ta yüzde 10’un üzerinde zam olacak gibi demem yıllık enflasyonun yüzde 24’ler düzeyinde gerçekleşmesinin öngörülmesinden kaynaklanıyor.

Asgari Ücretlinin yeni yılda alacağı zamlı ücreti komisyon saptayacak. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 15 kişilik komisyonda kuşkusuz siyasi iktidarın tavrı etkili olacak. Eğer,  emekçiye yüksek oranlı zam vermeyi benimserse işçi tarafı olan Türk-İş temsilcilerinin oyları ile birlikte karar alacak. Daha düşük artış için ise işveren tarafı TİSK temsilcilerinin oyları ile yeni ücreti saptayacak.

Yaşamın her alanında etkisini hissettiren hayat pahalılığı karşısında, asgari ücrete öyle geçmişte olduğu gibi yüzde 4,5, 6, 7 gibi son derece düşük oranlı zam gündeme getirilemez. Getirmek insanlık ayıbı olur. Düşünsenize net bin 600 lira olan mevcut ücrete yüzde 7 zam yapsanız bu hayat pahalığı karşısında ne anlamı olur.  Merkez Bankası, yıllık enflasyonun yüzde 24.50 gerçekleşeceğini öngörüyorsa, altı milyonu aşkın emekçinin ücretine en az yüzde 15-25 arasında zam yapılması şart.

Tabii, yüksek oranlı bir artışa işverenler her zaman ki gibi maliyetleri artıracağı, bütçelerine ek yük getireceği gerekçesiyle karşı çıkacak. Aslında devletin çalıştırdıkları asgari ücretli başına ödediği 100 liralık yardımın kalkması işverenler adına iyi olmadı. Eylülden bu yana o yardım ödenmiyor.

İşverenler, haklı olarak yardımın yeni yılda aratarak sürmesini talep ediyor. Türk- İş ile DİSK de yardımın devamından yana. Sanırım devlet talepleri dikkate alarak yasal düzenleme ile yeniden asgari ücret katkısında bulunacak patronlara. En azından işçi çıkarmalarını engeller bu yardım.

Altı milyonu aşkın asgari ücretli emekçi yeni yılı bekleyecek. Çünkü yılbaşına dek ek zam  görünmüyor. Her komisyon öncesi işçi sendikalarınca gündeme taşınan “asgari ücret vergi dışı bırakılsın” önerisi kuşkusuz bu toplantı öncesi de dillendirilecek. Ne var ki, gelir kaybı olur gerekçesiyle yine kabul görmeyecek.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar