Ordu
DOLAR18.6321
EURO19.5161
ALTIN1056.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Asgari ücretli, kümesteki hazır kaz…

Vergi dilimlerinde (Yeniden Değerlendirme Oranında) yüzde 9.11 artış yapıldı.

Bu uygulama başta 10 milyona yakın asgari ücretli olmak üzere düşük aylık ve maaş alan sözleşmeli personel, memur ve diğer çalışanların daha erkenden yüzde 20’lik vergi dilimine girmesine yol açacak, ücretlerinden daha fazla vergi kesintisi yapılacak.

Yılbaşında ücretlerine yüzde 21.6 oranında zam yapılan milyonlarca asgari ücretli, bundan böyle yılın son ayları yerine ağustos ayından itibaren yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik dilimine girecek. Böylelikle asgari ücretli ağustostan geçerli olmak üzere daha fazla vergi ödeyecek. Oysa vergi dilimleri asgari ücrette olduğu gibi yüzde 21.6 oranında artırılsaydı dar gelirli emekçinin ödeyeceği vergi daha düşük olacaktı. Böylelikle yıllardır dile getirilen “asgari ücretin vergi dışı bırakılsın” talepleri bir ölçüde hayata geçmiş olacaktı.

Dilimler yüzde 21.6 oranında artırılmadı. En azından 2020’de gerçekleşen yüzde 14.6’lık enflasyon oranında yükseltilseydi,  emeği ile geçinen garibanlar erkenden yüzde 20’lik dilime girmez, parası cebinde kalırdı.

Ne var ki, yıllardır işçi, memur ve diğer çalışanlar vergide “Kümesteki hazır kaz olarak” görüldüğünden bir darbe daha vuruldu. Toplanan vergilerin yüzde 70’den fazlasını ödeyen milyonlarca sabit ve dar gelirliden tüy koparmak yerine  vergi kaçıranların üzerine kararlılıkla gidilmeli. Asgari ücretlinin eti, budu ne ki yüksek dilimden vergi ödesin.  Çok değil bir iki ay sonra “Açlık Sınırı”nın 2 bin 825’liralık asgari ücreti sollaması kuvvetle muhtemel. Çarşı pazar fiyatları almış başını gidiyor. Bu denli yüksek fiyat artışı karşında bir, iki aya bile kalmaz asgari ücretin kar gibi erimesi.

Salt asgari ücretli değil yaşam sıkıntısı çeken. Baksanıza, “ akşam karanlığı olsun da semt pazarına gideyim, kimse görmeden artık meyve ve sebzelerin sağlamlarını seçeyim” diyen emekliler var ülkede. Ülkenin acı gerçeği bu iken hala ekonomide “pembe tablolar” çizilmesini anlamak olası değil.

Milli gelirden emekçiye, emekliye çok fazla bir şey düşmüyor. Aylıklarına ve maaşlarına yüzde 10 bile zam yapılmıyor. Çarşıdaki gerçek enflasyon yüzde 40’ı aşmış. Verilen cüce artışlarla “geçinin” deniliyor” yıllarca ülkenin kalkınmasına omuz veren insanlara.

İşsizlik desen başka bir baş belası. Gerçek işsiz rakamı 10 milyonu aşmış, üniversite mezunu gençler umutlarını yitirmekten evde tek başına günlerini geçiriyor. Beklenen yatırım yapılmadığından her geçen yıl işsizlik rekor kırıyor.

İşi olanlar şanslı sayılsa bile düşük maaşa talim ediyor, ücretlerinden yapılacak yüksek vergi kesintisi ile ellerine geçen para düşüyor. Nereden bakarsanız, insanlar işe, aşa, yardıma muhtaç.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar