Ordu
DOLAR18.645
EURO19.3212
ALTIN1051.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Aşı geliyor, gevşeme yok…

Virüse karşı umutla beklenen aşı sonunda ülkemize geliyor.

Salgının dünyada etkisini göstermeye başladığı bu yılın başından itibaren bilim insanlarının aşıyı kısa sürede bulması övgüye değer. Hele Almanya’da yaşayan Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşi Dr. Özlem Türeci’nin ölümcül virüse karşı geliştirdiği yüzde 95 etkili aşıyı uzun uğraşılar sonucu üretmesi yüzümüzü ağarttı.

İki Türk bilim insanın Biontech/Pfizer patentli buluşunun yanında Çin’in Sinovac, Rusya’nın Sputnik V, ABD’nin Moderna ve İngiltere’nin Oxford/Astra Zenca aşıları insanlık için umut oldu. Birçok ülke çoktan siparişini verdi, yurttaşlarını aşılamaya başladı bile. Tabii, yerli aşı için yoğun çalışmalar sürüyor. Gelecek sevindirici haberi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın verdiği bilgiye göre, Türkiye Çin’de üretilen Sinovac aşısından 50 milyon dozu ülkeye getiriyor. Bu hafta içinde gelmesi beklenen Çin aşısı öncelikle ölümü göz alarak virüse karşı özveriyle savaşan sağlık emekçileri ile kronik hastalığı olan ve 65 yaş üstü vatandaşlara yapılacak. Aşama aşama doz sayısının fazlalaşmasıyla tüm yurttaşların aşılanması hedefleniyor.

Türkiye’nin yanı sıra Brezilya, Endonezya, Filipinler ve Şili, Çinli firma ile anlaşma yaptı. Bir takım çevrelerde Çin aşısına karşı çok etkili olmadığı gerekçesiyle ihtiyatlı yaklaşımları var. Aşının yan etkisinin tam netlik kazanmadığını savunanlar da bulunuyor. Ancak bu aşı uzun süredir gönüllü sağlık personeli üzerinde denendi ve ortaya olumsuz durum çıkmadı. Sağlık Bakanı da güvenilir olduğunu, kısa sürede kendisinin de Çin aşısı olacağını belirtti.

Hekimler ve bilim insanları üretim aşaması bakımından Çin aşısını güvenilir bulduğunu, vatandaşın rahatlıkla yaptırabileceğini açıkladı. Uğur Türeci ile eşi Özlem Türeci’nin buluşu salgına karşı yüzde 95 etkili olmasına karşın, eksi 70 derecede saklanması, ülkelere taşımanın maliyetli olmasından  ötürü oldukça pahalı. Buna rağmen Türkiye’nin  Biontech/ Pfizer  aşısının yurda getirilmesi için Uğur Şahin ile görüşmeleri sürüyor. Umarım kısa sürede olumlu sonuçlanır.

Rusya, ABD ve İngiltere’de üretilen aşılar hakkında çok net bilgi yok. Aşılanma yaygınlaştıkça olumlu ve olumsuz yanları ortaya çıkacak kuşkusuz.

Kim ne dese desin, insanlığın başına çöken belanın biran önce savuşturulması için herkesin aşı olması şart. Bazı çevrelerin aşı karşıtlığına aldırmaksızın aşısını yaptırmalı vatandaş. “Yok, aşı yaptırırsak bir çip yerleştirilecekmiş ve izlenecekmişiz, yok insanlar aşı ile sakat kalacakmış, yok aşının olumsuzluğu ileri senelerde görülecekmiş”. Bunların tümü safsatan başka bir şey değil. Dünyada milyonu aşkın insanını canından eden, yüz binlerce kişiyi günler, aylarca hastane odalarına hapseden, yaşamı kısıtlayan salgının tehlikesini ve ölümcül olduğunu göz ardı etmeden her yurttaş aşısını sektirmemeli.

Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere, diğer siyasi liderler, toplumda sevilen, saygı duyulan isimler aşısını medya önünde yaptırarak topluma örnek olmalı.

Ardı ardına aşılar üretiliyor, ülkeler aşamalı toptan aşılanmaya geçiyor. Elbette bunlar sevindirici ve olumlu gelişmeler. Yine de maske takarak, kalabalık ortamdan kaçınarak ve kişisel temizliğe dikkat ederek, kısıtlamalara uyarak kuralları aksatmadan yerine getirmek kaçınılmaz. Aşı geliyor diye gevşemek yok. Yoksa bedeli çok ağır oluyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar